Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարն առաջիկայում կայցելի Մոսկվա
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը պատրաստ է Մոսկվայում Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների միջև եռակողմ հանդիպման. առաջիկայում նախատեսվում է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի այցը Մոսկվա, որտեղ այդ հարցը կքննարկվի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ մարտի 14-ին կայացած ասուլիսի ընթացքում այս մասին ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Մոսկվայում երեք երկրների ԱԳ նախարարի հանդիպման հնարավորության վերաբերյալ հարցին:
«Հայաստանը պատրաստ է դրան, երեկ դրա մասին խոսել եմ նաև Ռուսաստանի նախագահի հետ: Առաջիկայում նախատեսվում է արտաքին գործերի նախարարի այց Մոսկվա, որտեղ կքննարկեն…»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը հավելեց, որ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների վերջին հանդիպման չկայանալը իրականում սուր ճգնաժամի հետ էր կապված, ոչ թե հանդիպում բոյկոտելու միտում կար: «Այդ իրավիճակում անհրաժեշտ էր, որ նախարարը լինի Երևանում: Մենք հանդիպումը չենք մերժել, այդ իրավիճակում պետք էր, որ նախարարը լինի Երևանում: Մենք ասել ենք, որ այդ հանդիպումը չի չեղարկվել. ու պատրաստ ենք հանդիպման:

YEREVAN, MARCH 14, ARMENPRESS. Armenia is ready for a trilateral foreign ministerial meeting with Russia and Azerbaijan and soon the Armenian Minister of Foreign Affairs will visit Moscow to discuss the matter, Prime Minister Nikol Pashinyan said at a press conference when asked on the possibility of such meeting.
“Armenia is ready for that, I talked about it with the Russian President yesterday as well. The Foreign Minister’s visit to Moscow is expected soon, where it will be discussed…,” Pashinyan said.
He said that Armenia postponed the foreign ministerial meeting which was expected earlier not as a sign of boycott, but because of the acute crisis. “That situation required the minister to be in Yerevan. We’ve not rejected the meeting, that situation required the minister to be in Yerevan. We’ve said that the meeting hasn’t been cancelled, and we are ready for the meeting.”