Երևանի փոխքաղաքապետ Գևորգ Սիմոնյանը երկու ամսով կալանավորվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Դատարանը բավարարել է Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Գևորգ Սիմոնյանին կալանավորելու վերաբերյալ քննիչի միջնորդությունը։ Տեղեկությունն «Արմենպրես»-ին հաստատեցին Հակակոռուպցիոն կոմիտեից։ Սիմոնյանը երկու ամիս կմնա կալանքի տակ։
Ավելի վաղ, Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հաղորդագրություն էր տարածել այն մասին, որ 2020-2022-ին առողջապահության փոխնախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Գևորգ Սիմոնյանը, պատասխանատու լինելով պետական ֆինանսավորման բաշխման համար, քավոր-սանիկական կապ ունենալով «Մեդլայն» կլինիկայի տնօրենի հետ, բավարար վերահսկողություն չի իրականացրել, ինչի հետևանքով Բաբկեն Շահումյանը հափշտակել է շուրջ 120 միլիոն դրամ։ Կորոնավիրուսի համավարակի շրջանում չարաշահումների առթիվ ձերբակալվել էր 11 անձ, այդ թվում՝ Երևանի փոխքաղաքապետ Գևորգ Սիմոնյանը։
«Մեդլայն» բժշկական կենտրոնի տնօրեն Բաբկեն Շահումյանը արդեն իսկ կալանավորվել է, իսկ «Թոքաբանության ազգային կենտրոնի» դեղակայուն բաժանմունքի վարիչ Լ. Ե.-ի նկատմամբ ընտրվել է այլընտրանքային խափանման միջոց տնային կալանքը։

Вице-мэр Еревана Геворг Симонян арестован на два месяца
Ранее были получены фактические данные о том, что вице-мэр Еревана Геворг Симонян в 2020-2022 гг. занимая должность заместителя министра здравоохранения РА, неся ответственность за распределение государственного финансирования, из-за личной заинтересованности и кумовских отношений с Бабкеном Шаумяном, директором-учредителем MedLine Clinic, не исполнял свои служебные обязанности, в результате чего Б. Ш. был нанес значительный ущерб законным интересам государства, присвоив 120 млн.драмов. Арестованы 11 человек, в том числе и заместитель мэра Еревана Геворг Симонян.
Директор медицинского центра MedLine Clinic Бабкен Шаумян уже арестован, а в отношении заведующего лекарственно-резистентным отделением «Национального центра пульмонологии» Л.Е. решением суда в качестве альтернативной меры пресечения избран домашний арест.