Տոյվո Կլաարն անտեսում է տեղի ունեցող իրադարձությունների ընդհանուր ենթատեքստը. Արցախի ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի՝ մարտի 8-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետ կապված իրավիճակի վերաբերյալ արտահայտությունները լուրջ հարցեր են առաջացնում չեզոք միջնորդի կարգավիճակին համապատասխանության առումով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը՝ Կլաարի հայտարարության կապակցությամբ արված մեկնաբանությունում:
Արցախի ԱԳՆ-ն ի գիտություն է ընդունել Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի կողմից 2023 թվականի մարտի 9-ին սոցիալական ցանցերում արված գրառումը:
«Այդուհանդերձ, ավելի վաղ՝ մարտի 8-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետ կապված իրավիճակի վերաբերյալ նրա արտահայտությունները լուրջ հարցեր են առաջացնում չեզոք միջնորդի կարգավիճակին դրանց համապատասխանության առումով, որին հավակնում է ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը:
Խոսելով Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ Ադրբեջանի մոտեցումների ենթադրյալ լեգիտիմության մասին՝ ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչն ակնհայտորեն անտեսում է տեղի ունեցող իրադարձությունների ընդհանուր ենթատեքստը։ Իսկ ենթատեքստն այն է, որ Ադրբեջանն արդեն գրեթե երեք ամիս ապօրինաբար արգելափակում է Լաչինի միջանցքը՝ խախտելով ոչ միայն 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները, այլև կոպտորեն ոտնահարելով Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքները։ Լաչինի միջանցքի նկատմամբ վերահսկողության անհրաժեշտության պատրվակով՝ մարտի 5-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը դիմել են ահաբեկչական գործողության՝ կյանքից զրկելով Արցախի Հանրապետության Ոստիկանության երեք սպայի և ծանր վիրավորելով ևս մեկին»,- նշված է նախարարության հայտարարության մեջ:
Գերատեսչությունից ընդգծել են նաև, որ Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ Ադրբեջանի բոլոր փաստարկները, այդ թվում՝ միջանցքն իբր ռազմական նպատակներով օգտագործելու մասին թեզը, հանգամանալից ուսումնասիրությունից հետո մերժվել են ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից, որը պարտավորեցրել է Ադրբեջանին ապահովելու մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ երկու ուղղություններով։ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումներն իրավաբանորեն պարտադիր ուժ ունեն, որի մասին հայտարարել են նաև ԵՄ բարձրաստիճան ներկայացուցիչները։
«Ադրբեջանի անօրինական հավակնությունները սատարող նման արտահայտություններն Ադրբեջանի կողմից ընկալվում են որպես Արցախի էթնիկ զտման հանցավոր քաղաքականության թողտվություն, որի հիմքում ընկած է Արցախի ժողովրդի կյանքի, ինքնորոշման, ազատության և խաղաղ զարգացման անքակտելի իրավունքների ժխտումը։ Ադրբեջանը ձգտում է ստեղծել այնպիսի պայմաններ, որոնց դեպքում ոչինչ չի խանգարի Բաքվին ուժի միջոցով վերահսկողություն սահմանել Արցախի ամբողջ տարածքի վրա և ավարտին հասցնել Արցախը հայաթափելու իր հանցավոր ծրագրերը։
Եթե ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչն իսկապես մտահոգված է տարածաշրջանում լարվածությունը սրող գործողություններով, ապա խորհուրդ ենք տալիս ուշադրություն դարձնել Ադրբեջանի ռազմական սադրանքներին, ագրեսիվ և ռազմատենչ հայտարարություններին, ինչպես նաև Արցախի օկուպացված տարածքներում նոր զորամասերի և այլ ռազմական ենթակառուցվածքների տեղակայմանը»,-շեշտել են նախարարությունից:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցի հետ զրույցում Կլաարը նշել էր, թե Եվրամիությունը երբեք նպատակ չի ունեցել հայ-ադրբեջանական խաղաղ կարգավորման գործընթացում մրցակցության մեջ մտնել։ «Մեզ համար երբեք չի եղել «բրյուսելյան գործընթաց ընդդեմ այլ գործընթացի» նպատակ։
Մարտի 9-ին Կլաարը «Թվիթեր»-ի իր էջում գրել էր, որ մեծապես անհանգստացած է վերջին մահաբեր բախումներով և կրակոցների մասին նոր հաղորդումներով: «Բռնությանն արդարացում չկա, բոլոր հարցերը պետք է լուծվեն միայն բանակցությունների միջոցով: Տարածաշրջանը բախումներից բավականաչափ տուժել է։ Հիմա ժամանակն է՝ միասին աշխատելու երկարատև, արդար խաղաղության համար»,-նշել էր նա:

Тойво Клаар игнорирует общий контекст происходящих событий. МИД Арцаха
Интервьюспецпредставителя ЕС по вопросам Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клаара 8 марта азербайджанским СМИ в связи с ситуацией, связанной с блокадой Лачинского коридора, вызывает серьезные вопросы в плане соблюдения статуса нейтрального посредника.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает МИД Арцаха в комментарии, сделанном в связи с заявлением Клаара.
МИД Арцаха принял к сведению сообщение представителя Европейского Союза по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаара в социальных сетях от 9 марта 2023 года.
«Тем не менее, сделанные им ранее, 8 марта, в интервью азербайджанским СМИ заявления относительно ситуации с блокадой Лачинского коридора вызывают серьезные вопросы с точки зрения их соответствия статусу нейтрального посредника, на который претендует специальный представитель ЕС.
Говоря о якобы легитимности подходов Азербайджана относительно Лачинского коридора, специальный представитель ЕС явно игнорирует общий контекст происходящих событий. Контекст же событий заключается в том, что уже почти три месяца Азербайджан незаконно блокирует Лачинский коридор, тем самым не только нарушая свои обязательства по Трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, но и грубо попирая основополагающие права народа Арцаха. Под предлогом якобы необходимости контроля над Лачинским коридором вооруженные силы Азербайджана 5 марта совершили террористический акт, убив троих и ранив одного офицера Полиции Республики Арцах», - говорится в сообщении министерства.
В ведомстве также подчеркнули, что все аргументы Азербайджана относительно блокады Лачинского коридора, включая тезис о якобы использовании коридора в военных целях, после детального изучения были отвергнуты Международным судом ООН, который постановил безоговорочно восстановить беспрепятственное движение по Лачинскому коридору людей, транспортных средств и грузов в обоих направлениях. Решение Международного суда ООН имеет юридически обязательный характер, о чем заявили также высокопоставленные представители ЕС.
«На этом фоне высказывания в поддержку незаконных претензий Баку воспринимаются Азербайджаном как карт-бланш на осуществление преступной политики этнической чистки Арцаха, в основе которой лежит отрицание неотъемлемых прав его народа на жизнь, самоопределение, свободуи мирное развитие. Азербайджан стремится создать такие условия, при которых ничто не помешало бы Баку силой установить контроль над всей территорией Арцаха и завершить свои преступные программы.
Если специальный представитель ЕС действительно обеспокоен действиями, повышающими напряженность в регионе, то настоятельно рекомендуем обратить внимание на военные провокации, агрессивные и милитаристские заявления Азербайджана, а также на размещение на оккупированных территориях Арцаха новых воинских частей и другой военной инфраструктуры», - подчеркнуло министерство.
В беседе с азербайджанскими СМИ Клаар заявил, что Евросоюз никогда не собирался вступать в конкуренцию в процессе армяно-азербайджанского мирного урегулирования. «Для нас никогда не было цели «брюссельский процесс против другого процесса».
Клаар написал 9 марта в Twitter, что глубоко обеспокоен недавней волной столкновений со смертельным исходом и новыми сообщениями о стрельбе. «Нет оправдания насилию, все вопросы должны решаться только путем переговоров. Регион достаточно пострадал от столкновений. Настало время работать вместе для прочного и справедливого мира», — отметил он.