Տոյվո Կլաարն անտեսում է տեղի ունեցող իրադարձությունների ընդհանուր ենթատեքստը. Արցախի ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի՝ մարտի 8-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետ կապված իրավիճակի վերաբերյալ արտահայտությունները լուրջ հարցեր են առաջացնում չեզոք միջնորդի կարգավիճակին համապատասխանության առումով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը՝ Կլաարի հայտարարության կապակցությամբ արված մեկնաբանությունում:
Արցախի ԱԳՆ-ն ի գիտություն է ընդունել Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի կողմից 2023 թվականի մարտի 9-ին սոցիալական ցանցերում արված գրառումը:
«Այդուհանդերձ, ավելի վաղ՝ մարտի 8-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետ կապված իրավիճակի վերաբերյալ նրա արտահայտությունները լուրջ հարցեր են առաջացնում չեզոք միջնորդի կարգավիճակին դրանց համապատասխանության առումով, որին հավակնում է ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը:
Խոսելով Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ Ադրբեջանի մոտեցումների ենթադրյալ լեգիտիմության մասին՝ ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչն ակնհայտորեն անտեսում է տեղի ունեցող իրադարձությունների ընդհանուր ենթատեքստը։ Իսկ ենթատեքստն այն է, որ Ադրբեջանն արդեն գրեթե երեք ամիս ապօրինաբար արգելափակում է Լաչինի միջանցքը՝ խախտելով ոչ միայն 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները, այլև կոպտորեն ոտնահարելով Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքները։ Լաչինի միջանցքի նկատմամբ վերահսկողության անհրաժեշտության պատրվակով՝ մարտի 5-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը դիմել են ահաբեկչական գործողության՝ կյանքից զրկելով Արցախի Հանրապետության Ոստիկանության երեք սպայի և ծանր վիրավորելով ևս մեկին»,- նշված է նախարարության հայտարարության մեջ:
Գերատեսչությունից ընդգծել են նաև, որ Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ Ադրբեջանի բոլոր փաստարկները, այդ թվում՝ միջանցքն իբր ռազմական նպատակներով օգտագործելու մասին թեզը, հանգամանալից ուսումնասիրությունից հետո մերժվել են ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից, որը պարտավորեցրել է Ադրբեջանին ապահովելու մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ երկու ուղղություններով։ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումներն իրավաբանորեն պարտադիր ուժ ունեն, որի մասին հայտարարել են նաև ԵՄ բարձրաստիճան ներկայացուցիչները։
«Ադրբեջանի անօրինական հավակնությունները սատարող նման արտահայտություններն Ադրբեջանի կողմից ընկալվում են որպես Արցախի էթնիկ զտման հանցավոր քաղաքականության թողտվություն, որի հիմքում ընկած է Արցախի ժողովրդի կյանքի, ինքնորոշման, ազատության և խաղաղ զարգացման անքակտելի իրավունքների ժխտումը։ Ադրբեջանը ձգտում է ստեղծել այնպիսի պայմաններ, որոնց դեպքում ոչինչ չի խանգարի Բաքվին ուժի միջոցով վերահսկողություն սահմանել Արցախի ամբողջ տարածքի վրա և ավարտին հասցնել Արցախը հայաթափելու իր հանցավոր ծրագրերը։
Եթե ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչն իսկապես մտահոգված է տարածաշրջանում լարվածությունը սրող գործողություններով, ապա խորհուրդ ենք տալիս ուշադրություն դարձնել Ադրբեջանի ռազմական սադրանքներին, ագրեսիվ և ռազմատենչ հայտարարություններին, ինչպես նաև Արցախի օկուպացված տարածքներում նոր զորամասերի և այլ ռազմական ենթակառուցվածքների տեղակայմանը»,-շեշտել են նախարարությունից:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցի հետ զրույցում Կլաարը նշել էր, թե Եվրամիությունը երբեք նպատակ չի ունեցել հայ-ադրբեջանական խաղաղ կարգավորման գործընթացում մրցակցության մեջ մտնել։ «Մեզ համար երբեք չի եղել «բրյուսելյան գործընթաց ընդդեմ այլ գործընթացի» նպատակ։
Մարտի 9-ին Կլաարը «Թվիթեր»-ի իր էջում գրել էր, որ մեծապես անհանգստացած է վերջին մահաբեր բախումներով և կրակոցների մասին նոր հաղորդումներով: «Բռնությանն արդարացում չկա, բոլոր հարցերը պետք է լուծվեն միայն բանակցությունների միջոցով: Տարածաշրջանը բախումներից բավականաչափ տուժել է։ Հիմա ժամանակն է՝ միասին աշխատելու երկարատև, արդար խաղաղության համար»,-նշել էր նա:

Nagorno Karabakh criticizes EU’s Klaar for “ignoring the general context of the events taking place”
YEREVAN, MARCH 12, ARMENPRESS. The Ministry of Foreign Affairs of Artsakh (Nagorno Karabakh) on March 11 criticized the EU Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia Toivo Klaar for “ignoring the general context of the events taking place” in his statements about the blocking of the Lachin Corridor, which “raise serious questions regarding their compliance with the status of a neutral mediator.”
Below is the full statement released by the Ministry of Foreign Affairs of Artsakh (Nagorno Karabakh).
“We took note of the tweet made on 9 March 2023 by Toivo Klaar, the EU Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia.
However, his statements regarding the situation related to the blocking of the Lachin Corridor, made earlier on 8 March in an interview with Azerbaijani media, raise serious questions regarding their compliance with the status of a neutral mediator, to which the EU Special Representative claims.
Speaking about the alleged legitimacy of Azerbaijan's approaches to the Lachin Corridor, the EU Special Representative clearly ignores the general context of the events taking place. And the context is that Azerbaijan has been illegally blocking the Lachin Corridor for almost three months, in violation of not only their obligations under the Trilateral Statement of 9 November 2020, but also fundamental rights of the people of Artsakh. Under the pretext of the need for control over the Lachin Corridor, on 5 March, the Azerbaijani armed forces resorted to a terrorist attack, killing three Artsakh police officers and seriously wounding another.
It should be emphasized that all of Azerbaijan's arguments regarding the blocking of the Lachin Corridor, including the claim that the corridor was allegedly used for military purposes, after a thorough consideration have been rejected by the UN International Court of Justice, which ordered Azerbaijan to ensure unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along the Lachin Corridor in both directions. We recall that the decisions of the International Court of Justice are legally binding, which was also confirmed by senior representatives of the EU.
Such statements supporting the illegal claims of Azerbaijan are perceived by the authorities of this country as an indulgence of their criminal policy of ethnic cleansing of Artsakh, which is based on the denial of the Artsakh people’s inalienable rights to life, self-determination, freedom and peaceful development. Azerbaijan is seeking to create conditions where nothing would prevent Baku from establishing control over the entire territory of Artsakh by force and completing their criminal plans to ethnically cleanse Artsakh.
If the EU Special Representative is indeed concerned about actions that escalate tensions in the region, then we strongly recommend paying attention to Azerbaijan's continued military provocations, aggressive and belligerent rhetoric, as well as deployment of new military bases and other military infrastructure in the occupied territories of Artsakh.”