Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանն այցելել է Լաչինի միջանցքի սկզբնամաս
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ԱՄՆ-ի արտակարգ և լիազոր դեսպան Կրիստինա Քվինն այցելել է Լաչինի միջանցքի սկզբնամաս, որը շուրջ երեք ամիս փակ է բնականոն երթևեկության համար։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատնից:
Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը դեսպան Քվինին ներկայացրել է Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքներն ու դրա ազդեցությունը հարյուրավոր մասնատված ընտանիքների վրա։ Մարզպետ Ղուկասյանը նաև անդրադարձել է շրջափակման հետևանքով տուժածներին պետության կողմից ցուցաբերված աջակցությանը։
Դեսպան Քվինը կրկնել է Լաչինի միջանցքն անհապաղ վերաբացելու մասին պետքարտուղար Բլինքենի կոչը։
Ադրբեջանը 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից բնապահպանական կեղծ պատրվակով փակել է Լաչինի միջանցքը: Չնայած միջազգային հանրության կոչերին և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանը, որ Ադրբեջանը պետք է ապահովի մարդկանց, բեռների և տրանսպորտային միջոցների ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով, Ադրբեջանը շարունակում է փակ պահել միջանցքը:

Посол США в Армении посетила начальный участок Лачинского коридора
Чрезвычайный и полномочный посол США в Армении Кристин Куинн посетила начальный участок Лачинского коридора, который уже около трех месяцев перекрыт Азербайджаном. «Арменпресс» об этом сообщили в посольстве США в Армении.
Губернатор Сюника Роберт Гукасян представил послу Куинн последствия блокады Лачинского коридора и влияние на сотни разлученных семей. Губернатор Гукасян рассказал и о помощи, оказываемой правительством пострадавшим от блокады.
Посол Куин повторила призыв госсекретаря Блинкена немедленно открыть Лачинский коридор.
335033301_220104090584238_5525987849892895413_n.jpg (177 KB)
Азербайджан с 12 декабря 2022 года под надуманным предлогом защиты окружающей среды перекрыл Лачинский коридор. Несмотря на призывы международного сообщества и решение Международного суда ООН, что Азербайджан должен обеспечить свободное передвижение людей, товаров и транспортных средств по Лачинскому коридору, Азербайджан все еще держит этот коридор закрытым.