Արմեն Գրիգորյանը Բրիս Ռոքֆոյի հետ հանդիպմանն ընդգծել է միջազգային ներկայության անհրաժեշտությունը ԼՂ-ում և Լաչինի միջանցքում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մարտի 7-ին ընդունել է Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ հանձնակատար, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահ Բրիս Ռոքֆոյին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԱԽ գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից, զրուցակիցները քննարկել են Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված և դրա հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում առաջացած հումանիտար ծանր իրավիճակը: Կողմերն ընդգծել են Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Լաչինի միջանցքի բացման առնչությամբ կայացված իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումն ի կատար ածելու անհրաժեշտությունը:
ԱԽ քարտուղարն իր զրուցակցի ուշադրությունն է հրավիրել մարտի 5-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված ահաբեկչական հարձակման դեպքին և ընդգծել միջազգային ներկայության անհրաժեշտությունը ԼՂ-ում և Լաչինի միջանցքում:

Armenia again calls for international presence in Nagorno Karabakh and Lachin Corridor
YEREVAN, MARCH 7, ARMENPRESS. Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan on March 7 held a meeting with the French Co-Chair of the OSCE Minsk Group, Special Envoy for South Caucasus Brice Roquefeuil.
Grigoryan and Roquefeuil discussed the situation around Lachin Corridor and the resulting grave humanitarian situation in Nagorno Karabakh, Grigoryan’s office said in a read-out. They underscored the necessity for implementing the binding ruling by the International Court of Justice regarding the opening of the Lachin Corridor.
Secretary Armen Grigoryan drew Roquefeuil’s attention to the March 5 terror attack by the Azerbaijani military in Nagorno Karabakh and emphasized the necessity for international presence in Nagorno Karabakh and Lachin Corridor.