Ունենք առաջ շարժվելու մի քանի փոքր, բայց հուսադրող նշաններ․ Փաշինյանը՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին
ԲԵՌԼԻՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը պատրաստ է լիովին կարգավորել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ, հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, Գերմանիայի արտաքին հարաբերությունների խորհրդում քննարկման բացման խոսքում այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Տարածաշրջանային խաղաղության Հայաստանի տեսլականի մեկ այլ ասպեկտը Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումն է։ Մենք պատրաստ ենք լիովին կարգավորել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ, հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ։ Մենք հույս ունենք ամբողջությամբ բացել մեր ընդհանուր սահմանը, որը միակողմանիորեն փակվել էր 90-ականների սկզբին Թուրքիայի կողմից։
Մենք ունենք առաջ շարժվելու մի քանի փոքր, բայց հուսադրող նշաններ: Մեր երկրների հատուկ ներկայացուցիչները 2022 թվականի հուլիսին պայմանավորվել են օդային բեռնափոխադրումներ հաստատելու շուրջ և երրորդ երկրների քաղաքացիների համար միջպետական սահմանները բացել»,- նշեց վարչապետը։
Փաշինյանը հիշեցրեց, որ հունվարին վերացվել է Թուրքիայի և Հայաստանի միջև ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների արգելքը, և հույս հայտնեց, որ շուտով կբացվի սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների համար։ ՀՀ վարչապետը հայտնեց, որ հանդիպել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ 2022 թվականին, Պրահայում, Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում, որտեղ քննարկել է հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարները։
«Վերջին ավերիչ երկրաշարժից հետո Հայաստանն արագ արձագանքեց։ Ես զանգահարեցի նախագահ Էրդողանին՝ ցավակցություն հայտնելու համար, և առաջարկեցի մեր աջակցությունը։ Դրանից հետո տուժած շրջաններ ուղարկեցինք մարդասիրական օգնություն և փրկարարական խումբ։ Շատ կարևոր է փաստել, որ մարդասիրական օգնության երկու շարասյուն Թուրքիա է մտել սահմանային կամրջով, որը 30 տարի շարունակ փակ է եղել։ Մեր փրկարար ջոկատը Հայաստան է վերադարձել այդ նույն կամրջով։
Հայաստանի արտգործնախարարն այցելեց Թուրքիա, հանդիպեց իր գործընկերոջը և վերահաստատեց հարաբերություններն ամբողջությամբ կարգավորելու մեր պատրաստակամությունը։ Թեև վերջին շփումները, իհարկե, զուտ մարդասիրական բնույթի էին, մենք, այնուամենայնիվ, ուրախ կլինենք տեսնել նաև քաղաքական արդյունքներ»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

We have some small but encouraging signs of moving forward. Pashinyan about Armenian-Turkish relations
YEREVAN, MARCH 2, ARMENPRESS. Armenia is ready for a full normalization of relations with Turkey, to establish diplomatic relations, the correspondent of ARMENPRESS informs, Prime Minister Nikol Pashinyan announced in his opening speech at the discussion at the German Council on Foreign Relations.
"Another aspect of Armenia's vision of regional peace is the normalization of relations with Turkey. We are ready to fully normalize relations with Turkey, to establish diplomatic relations. We hope to fully open our common border, which was unilaterally closed by Turkey in the early 90s.
We have some small but hopeful signs that we are moving forward. Special Representatives of our countries agreed upon establishing air cargo transportation and opening interstate borders for third-country citizens in July 2022”, the Prime Minister said.
Pashinyan reminded that in January the ban on direct air cargo transportation between Turkey and Armenia was lifted, expressing hope for the speedy implementation of the opening of the border for third-country citizens.
“Armenia reacted rapidly after the recent devastating earthquake in Turkey. I called up President Erdogan with condolences and proposed our support. After that we sent humanitarian aid and rescue team to the affected areas. It is very important to state that two convoys of humanitarian aid entered into Turkey through the border bridge which had been closed for 30 years. Our rescue team returned to Armenia through that bridge as well.
Armenian Foreign Minister visited Türkiye, met his counterpart and reiterated our readiness and willingness to fully normalize relations. Though the last interactions were, of course, of purely humanitarian essence, we, however, would be glad to have the political outcomes”, Pashinyan concluded.