ԱՄՆ-ի իշխանությունները պատրաստ են ՌՀՍ-ի հարցով հանդիպում անցկացնել Ռուսաստանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը պատրաստակամություն է հայտնել հանդիպել ռուս գործընկերների հետ ՝ քննարկելու Ռազմավարական հարձակողական սպառազինությունների կրճատման և սահմանափակման միջոցների մասին պայմանագիրը, որին ավելի վաղ ՌԴ-ն դադարեցրել էր մասնակցությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում gazeta կայքը՝ վկայակոչելով Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի ներկայացուցչին։
«Մենք պատրաստ ենք հանդիպել Ռուսաստանի հետ պայմանագրի և միջուկային կայունության թեման քննարկելու համար», - ասվում է նյութում:
Ամերիկյան վարչակազմը նաև հայտարարել է սպառազինությունների վերահսկման առանցքային միջոցառումների թեմայով աշխատելու պատրաստակամության մասին:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Դաշնային ժողովին իր ուղերձում տեղեկացրել էր, որ Մոսկվան դադարեցնում է մասնակցությունը «Ռուսաստանի Դաշնության և Միացյալ Նահանգների միջև Ռազմավարական հարձակողական սպառազինությունների կրճատման և սահմանափակման միջոցների մասին պայմանագրին», որը ստորագրվել էր 2010 թվականին։

US authorities are ready to hold a meeting with Russia to discuss Strategic Offensive Arms
YEREVAN, FEBRUARY 21, ARMENPRESS. The US President Joe Biden's administration has expressed readiness to meet with Russian partners to discuss the Strategic Offensive Arms Reduction and Limitation Treaty, in which Russia recently suspended participation, ARMENPRESS reports, Gazeta website informed, citing the representative of the National Security Council of the White House.
"We are ready to meet with Russia to discuss issues related to the treaty and nuclear stability," the US official said.
The US administration has also announced its willingness to work on key arms control measures.
In his address to the Federal Assembly, the President of the Russian Federation, Vladimir Putin, informed that Moscow is suspending the participation in the "Treaty between the Russian Federation and the United States on the Reduction and Limitation of Strategic Offensive Arms", signed in 2010.