ԱՄՆ-ի իշխանությունները պատրաստ են ՌՀՍ-ի հարցով հանդիպում անցկացնել Ռուսաստանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը պատրաստակամություն է հայտնել հանդիպել ռուս գործընկերների հետ ՝ քննարկելու Ռազմավարական հարձակողական սպառազինությունների կրճատման և սահմանափակման միջոցների մասին պայմանագիրը, որին ավելի վաղ ՌԴ-ն դադարեցրել էր մասնակցությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում gazeta կայքը՝ վկայակոչելով Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի ներկայացուցչին։
«Մենք պատրաստ ենք հանդիպել Ռուսաստանի հետ պայմանագրի և միջուկային կայունության թեման քննարկելու համար», - ասվում է նյութում:
Ամերիկյան վարչակազմը նաև հայտարարել է սպառազինությունների վերահսկման առանցքային միջոցառումների թեմայով աշխատելու պատրաստակամության մասին:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Դաշնային ժողովին իր ուղերձում տեղեկացրել էր, որ Մոսկվան դադարեցնում է մասնակցությունը «Ռուսաստանի Դաշնության և Միացյալ Նահանգների միջև Ռազմավարական հարձակողական սպառազինությունների կրճատման և սահմանափակման միջոցների մասին պայմանագրին», որը ստորագրվել էր 2010 թվականին։

Белый дом заявил о готовности США встретиться с Россией для обсуждения ДСНВ
Администрация президента США Джо Байдена выразила готовность встретиться с российскими коллегами для обсуждения Договора о мерах по дальнейшему сокращению и ограничению стратегических наступательных вооружений (ДСНВ, СНВ-3) и стратегической стабильности, участие в котором ранее приостановила РФ. Как передает Арменпресс со ссылкой на gazeta.ru, об этом информирует телеканал CNN со ссылкой на представителя Совета национальной безопасности Белого дома.
«Мы готовы встретиться с Россией для обсуждения договора и темы ядерной стабильности», — говорится в материале.
В американской администрации также заявили о готовности работать по тематике ключевых мер по контролю над вооружениями.
Уточняется, что ранее в Совете национальной безопасности не ответили на запрос комментариев на данную тему.
Ранее президент РФ Владимир Путин объявил о приостановке участия России в Договоре по сокращению стратегических наступательных вооружений. Продолжение работы в рамках ДСНВ будет возможным только тогда, когда страны — участницы НАТО, обладающие ядерным оружием, не прояснят, «как будут учитываться их стратегические арсеналы». В Вашингтоне призвали Москву отменить принятое решение по ДСНВ, а в Брюсселе заявили, что оно «рушит систему международной безопасности».