Ստոլտենբերգը մտադիր է մինչև հոկտեմբեր թողնել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը, որն այդ պաշտոնն զբաղեցնում Է իններորդ տարին, մտադիր չէ երկարաձգել իր մանդատը, կիրակի օրը հաղորդել է Le Figaro թերթը՝ վկայակոչելով կազմակերպության պաշտոնական ներկայացուցիչ Օանա Լունգեսկուին։
Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է «Интерфакс» գործակալությունից: «Գլխավոր քարտուղարի մանդատը երկարացվել է երեք անգամ, և նա պաշտոնավարել է, ընդհանուր առմամբ, գրեթե ինը տարի», - հրատարակությունը մեջբերում Է մամուլի քարտուղարի խոսքը։ Նրա խոսքով՝ Ստոլտենբերգը «մտադրություն չունի խնդրել, որպեսզի իր մանդատը կրկին երկարաձգվի»: Թերթը հիշեցնում է, որ 2022 թվականի մարտին Հյուսիսատլանտյան դաշինքի անդամ պետությունների ղեկավարները որոշում Էին ընդունել երկարաձգել Ստոլտենբերգի մանդատը մինչև 2023 թվականի սեպտեմբերի 30-ը։
Այն ժամանակ հայտարարվել Էր, որ մանդատի ավարտից հետո նա կգլխավորի Նորվեգիայի կենտրոնական բանկը։ Սակայն, ինչպես նշում Է Le Figaro-ն, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը հրաժարվել է այս պաշտոնից։ Նորվեգիայի նախկին վարչապետը, որի 64 տարին լրանում Է մարտին, դաշինքը գլխավորում Է 2014 թվականի հոկտեմբերից։

Пресс-служба Столтенберга сообщила о его намерении покинуть пост генсека НАТО к октябрю
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг, занимающий этот пост девятый год - с 2014 года, не намерен продлевать свой мандат, как передает Арменпресс, об этом сообщила в воскресенье Le Figaro со ссылкой на официального представителя организации Оану Лунгеску.
"Мандат генерального секретаря продлевался три раза, и он прослужил в общей сложности в течение почти девяти лет", - приводит издание слова пресс-секретаря.
По ее словам, "у него нет намерения просить нового продления своего мандата".
Газета напоминает, что в марте 2022 года лидеры государств-членов Североатлантического альянса приняли решение продлить мандат Столтенберга до 30 сентября 2023 года. В то время было объявлено о том, что после Брюсселя он возглавит центробанк Норвегии. Однако, отмечает Le Figaro, генсек НАТО отказался от этого поста.
Бывший норвежский премьер-министр, которому в марте исполнится 64 года, возглавил альянс в октябре 2014 года.