Հայաստան-Իրան հարաբերությունները դինամիկ զարգացում են, հաստատված է բազմաոլորտ օրակարգ․ փոխվարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը լիահույս է, որ Հայաստանի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը երկկողմ համագործակցության էլ ավելի խորացման ու ամրապնդման մեծ խթան կհանդիսանա։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, փոխվարչապետն այս մասին ասաց Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 44-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Երևանում կազմակերպված պաշտոնական ընդունելությանը, որին մասնակցում էին նախարարներ, պատգամավորներ, ՀՀ-ում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագետներ, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ:
Փոխվարչապետը իր ելույթում նախ շնորհավորեց Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը Իսլամական հեղափոխության 44-րդ տարեդարձի առթիվ և Իրանի ժողովրդին մաղթեց բարօրություն։ Նա նշեց, որ Իսլամական հեղափոխությունը, հաստատելով ժողովրդի իշխանությունը, նպաստել է Իրանի յուրօրինակ հեղինակությանը, ինչպես տարածաշրջանում, այնպես էլ դրա սահմաններից դուրս։
Խոսելով հայ-իրանական հարաբերությունների մասին՝ Գրիգորյանը նշեց, որ հայ և իրանցի ժողովուրդները ապրելով միևնույն տարածաշրջանում, միմյանց փոխկապակցված են պատմամշակութային ամուր թելերով։
«Վաղ ժամանակներից մեր երկու ժողովուրդների միջև ձևավորվել են մշակութային սերտ առնչություններ, որոնք շարունակվում են թե՛ հայերիս, թե՛ իրանցիների կենցաղի, վարք ու բարքի, բազմաթիվ կոթողների և հարուստ մշակութային ժառանգության բնութագրիչ յուրատիպ հատկանիշները լինել։
Մեր երկու երկրները, անցնելով պատմության բազմադարյա քառուղիներով և տարբեր փորձություններով, այսօր աշխարհին են ներկայանում որպես քրիստոնեության և իսլամի օրինակելի երկխոսությամբ և փոխադարձ հարգանքի և վստահության մթնոլորտում համագործակցող պետություններ։
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը առաջինն էր աշխարհում, որ ճանաչեց Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը»,- ընդգծեց Գրիգորյանը։
Փոխվարչապետն ուրախությամբ արձանագրեց, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր անցած 31 տարիների ընթացքում երկու երկրների հարաբերությունները ընթացել են զարգացման վերընթաց ուղով։
«Հայաստան-Իրան հարաբերությունները այսօր էլ դինամիկ զարգացում են, և լիահույս ենք, որ համատեղ ջանքերով էլ ավելի կընդլայնենք երկու երկրների միջև փոխգործակցության օրակարգը։
Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ հարաբերությունների ապագայի մեր տեսլականը լավագույնս արտացոլված է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2021-26 թվականների ծրագրում։
Լիահույս ենք, որ երկու երկրների միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը երկկողմ համագործակցության էլ ավելի խորացման ու ամրապնդման մեծ խթան կհանդիսանա։ Հայաստանի և Իրանի միջև հաստատված է համագործակցության բազմաոլորտ օրակարգ։
Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերի արդյունքում ի զորու կլինենք մոտ ապագայում ամրապնդել մեր միջպետական համագործակցությունը՝ ի շահ երկու բարեկամ ժողովուրդների բարեկեցության և տարածարջանային կայունության ամրապնդման»,- շեշտեց Գրիգորյանը։
Փոխվարչապետի խոսքով՝ Հայաստանի համար Իրանը եղել է և մինչ օրս մնում է առանձնահատուկ գործընկեր, որը իր հավասակշռված քաղաքականությամբ նպաստում է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ու կայունության ամրապնդմանը։

YEREVAN, FEBRUARY 10, ARMENPRESS. The Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia Mher Grigoryan is full of hope that the high-level political dialogue between Armenia and the Islamic Republic of Iran will be a great stimulus for further deepening and strengthening of bilateral cooperation, ARMENPRESS reports the Deputy Prime Minister said at the official reception organized in Yerevan on the occasion of the 44th anniversary of the victory of the Islamic Revolution, which was attended by ministers, MPs, foreign diplomats accredited in Armenia, and other high-ranking officials.
In his speech, the Deputy Prime Minister first congratulated the Islamic Republic of Iran on the occasion of the 44th anniversary of the Islamic Revolution and wished the people of Iran welfare. He noted that the Islamic Revolution, establishing the power of the people, contributed to the unique prestige of Iran, both in the region and beyond its borders.
Speaking about the Armenian-Iranian relations, Grigoryan noted that the Armenian and Iranian peoples, living in the same region, are interconnected by strong historical and cultural ties.
"From early times, close cultural relations have been formed between our two peoples, which continue to be the characteristic features of both Armenians’ and Iranians' lifestyles, manners and customs, numerous monuments and rich cultural heritage.
Our two countries, having passed through many centuries of history and various trials, present themselves to the world today as states that cooperate with an exemplary dialogue between Christianity and Islam and in an atmosphere of mutual respect and trust.
The Islamic Republic of Iran was the first in the world to recognize the independence of the Republic of Armenia," Grigoryan emphasized.
The Deputy Prime Minister noted with pleasure that during the past 31 years, since the establishment of diplomatic relations, the relations between the two countries have been on the upward path of development.
"Armenia-Iran relations still record a dynamic development today, and we fully hope that with joint efforts we will further expand the partnership agenda between the two countries.
Our vision for the future of relations with the Islamic Republic of Iran is best reflected in the 2021-26 Action Plan of the Government of the Republic of Armenia.
We sincerely hope that the high-level political dialogue between the two countries will be a great stimulus for further deepening and strengthening of bilateral cooperation. A multi-sectoral cooperation agenda has been established between Armenia and Iran.
I am convinced that by joint efforts, we will be able to strengthen our interstate cooperation in the near future, for the benefit of strengthening the well-being of the two friendly peoples and regional stability," Grigoryan stressed.
According to the Deputy Prime Minister, Iran has been and still remains a unique partner for Armenia, which contributes to the establishment of peace and strengthening of stability in the region with its balanced policy.