Հայաստան-Իրան հարաբերությունները դինամիկ զարգացում են, հաստատված է բազմաոլորտ օրակարգ․ փոխվարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը լիահույս է, որ Հայաստանի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը երկկողմ համագործակցության էլ ավելի խորացման ու ամրապնդման մեծ խթան կհանդիսանա։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, փոխվարչապետն այս մասին ասաց Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 44-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Երևանում կազմակերպված պաշտոնական ընդունելությանը, որին մասնակցում էին նախարարներ, պատգամավորներ, ՀՀ-ում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագետներ, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ:
Փոխվարչապետը իր ելույթում նախ շնորհավորեց Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը Իսլամական հեղափոխության 44-րդ տարեդարձի առթիվ և Իրանի ժողովրդին մաղթեց բարօրություն։ Նա նշեց, որ Իսլամական հեղափոխությունը, հաստատելով ժողովրդի իշխանությունը, նպաստել է Իրանի յուրօրինակ հեղինակությանը, ինչպես տարածաշրջանում, այնպես էլ դրա սահմաններից դուրս։
Խոսելով հայ-իրանական հարաբերությունների մասին՝ Գրիգորյանը նշեց, որ հայ և իրանցի ժողովուրդները ապրելով միևնույն տարածաշրջանում, միմյանց փոխկապակցված են պատմամշակութային ամուր թելերով։
«Վաղ ժամանակներից մեր երկու ժողովուրդների միջև ձևավորվել են մշակութային սերտ առնչություններ, որոնք շարունակվում են թե՛ հայերիս, թե՛ իրանցիների կենցաղի, վարք ու բարքի, բազմաթիվ կոթողների և հարուստ մշակութային ժառանգության բնութագրիչ յուրատիպ հատկանիշները լինել։
Մեր երկու երկրները, անցնելով պատմության բազմադարյա քառուղիներով և տարբեր փորձություններով, այսօր աշխարհին են ներկայանում որպես քրիստոնեության և իսլամի օրինակելի երկխոսությամբ և փոխադարձ հարգանքի և վստահության մթնոլորտում համագործակցող պետություններ։
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը առաջինն էր աշխարհում, որ ճանաչեց Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը»,- ընդգծեց Գրիգորյանը։
Փոխվարչապետն ուրախությամբ արձանագրեց, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր անցած 31 տարիների ընթացքում երկու երկրների հարաբերությունները ընթացել են զարգացման վերընթաց ուղով։
«Հայաստան-Իրան հարաբերությունները այսօր էլ դինամիկ զարգացում են, և լիահույս ենք, որ համատեղ ջանքերով էլ ավելի կընդլայնենք երկու երկրների միջև փոխգործակցության օրակարգը։
Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ հարաբերությունների ապագայի մեր տեսլականը լավագույնս արտացոլված է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2021-26 թվականների ծրագրում։
Լիահույս ենք, որ երկու երկրների միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը երկկողմ համագործակցության էլ ավելի խորացման ու ամրապնդման մեծ խթան կհանդիսանա։ Հայաստանի և Իրանի միջև հաստատված է համագործակցության բազմաոլորտ օրակարգ։
Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերի արդյունքում ի զորու կլինենք մոտ ապագայում ամրապնդել մեր միջպետական համագործակցությունը՝ ի շահ երկու բարեկամ ժողովուրդների բարեկեցության և տարածարջանային կայունության ամրապնդման»,- շեշտեց Գրիգորյանը։
Փոխվարչապետի խոսքով՝ Հայաստանի համար Իրանը եղել է և մինչ օրս մնում է առանձնահատուկ գործընկեր, որը իր հավասակշռված քաղաքականությամբ նպաստում է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ու կայունության ամրապնդմանը։

Армяно-иранские отношения динамично развиваются, сформирована многосекторальная повестка: вице-премьер
Вице-премьер Республики Армения Мгер Григорян надеется, что политический диалог высокого уровня между Арменией и Исламской Республикой Иран станет большим стимулом для еще большего углубления и укрепления двустороннего сотрудничества.
Как сообщает Арменпресс, вице-премьер сказал об этом на организованном в Ереване официальном приеме по случаю 44-й годовщины победы Исламской революции, на котором присутствовали министры, депутаты, аккредитованные в Армении иностранные дипломаты и другие высокопоставленные лица.
В своей речи вице-премьер сначала поздравил Исламскую Республику Иран с 44-й годовщиной Исламской революции и пожелал благополучия иранскому народу. Он отметил, что Исламская революция, установившая власть народа, способствовала уникальному престижу Ирана как в регионе, так и за его пределами.
Говоря об армяно-иранских отношениях, Григорян отметил, что армянский и иранский народы, проживая в одном регионе, связаны прочными историческими и культурными узами.
«Между двумя нашими народами с давних времен сложились тесные культурные связи, которые продолжают оставаться характерными чертами быта, нравов и обычаев как армянского, так и иранского народов, а также многочисленных памятников и богатого культурного наследия.
Наши две страны, прошедшие через многовековую историю и различные испытания, сегодня предстают перед миром как образцовый пример диалога и сотрудничества в атмосфере взаимного уважения и доверия между христианским и исламским государствами.
Исламская Республика Иран первой в мире признала независимость Республики Армения», - подчеркнул Григорян.
Вице-премьер с удовлетворением отметил, что за прошедший с момента установления дипломатических отношений 31 год отношения между двумя странами шли по восходящей траектории развития.
«Армяно-иранские отношения сегодня продолжают динамично развиваться, и мы очень надеемся, что совместными усилиями еще больше расширим повестку дня взаимодействия между двумя странами.
Наше видение будущего отношений с Исламской Республикой Иран лучше всего отражено в плане правительства Республики Армения на 2021-2026 годы.
Мы очень надеемся, что политический диалог на высоком уровне между двумя странами станет большим стимулом для еще большего углубления и укрепления двустороннего сотрудничества. Между Арменией и Ираном установлена многосекторальная повестка сотрудничества.
Уверен, что в результате совместных усилий мы сможем в ближайшем будущем укрепить наше межгосударственное сотрудничество на благо процветания двух дружественных народов и укрепления региональной стабильности», - подчеркнул Григорян.
По словам вице-премьера, Иран был и остается для Армении особым партнером, который своей взвешенной политикой способствует установлению мира и укреплению стабильности в регионе.