Համաշխարհային բանկը 1,78 միլիարդ դոլար կհատկացնի երկրաշարժից տուժած Թուրքիային
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային բանկը (ՀԲ) հայտարարել է, որ 1,78 միլիարդ դոլար կհատկացնի Թուրքիայի հարավում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի հետևանքները վերացնելու և օգնություն ցուցաբերելու համար։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է «Интерфакс» գործակալությունից:
«Համաշխարհային բանկն այսօր հայտարարել Է Թուրքիային արտակարգ օգնություն ցուցաբերելու և երկրի վերականգնման համար 1,78 միլիարդ դոլար հատկացնելու մասին», - ասվում է ՀԲ-ի կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ ՀԲ-ն «նաև ձեռնամուխ Է եղել վնասների արագ գնահատմանը՝ աղետի մասշտաբները հասկանալու և վերականգնմանն ու վերակառուցմանը աջակցելու նպատակով առաջնահերթ ոլորտները որոշելու համար»։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր ,Արմենպրեսե-ը, ըստ վերջին տվյալների՝ Թուրքիայում զոհերի թիվն առնվազն 18 342 է, վիրավորների թիվը՝ 74 242: 7,8 մագնիտուդով ավերիչ երկրաշարժը տեղի է ունեցել լույս երկուշաբթի գիշերը, որին հաջորդել են մի շարք հետցնցումներ, որոնցից մեկի ուժգնությունը կազմել է 7,6 մագնիտուդ։ Սիրիայում առնվազն 3377 մարդ է մահացել երկրաշարժից, այդ թվում՝ 2030 զոհ ապստամբների վերահսկողության տակ գտնվող շրջաններում, 1347 զոհ՝ կառավարության կողմից վերահսկվող շրջաններում: Վիրավորների ընդհանուր թիվը 5245 է:

Всемирный банк выделит $1,78 млрд на помощь пострадавшей от землетрясения Турции
- Всемирный банк (ВБ) сообщил о выделении $1,78 млрд для оказания помощи и ликвидации последствий после разрушительного землетрясения на юге Турции.
"Всемирный банк объявил сегодня о выделении $1,78 млрд для оказания чрезвычайной помощи и восстановления Турции", - говорится в сообщении, размещенном насайтеВБ.
Отмечается, что ВБ "также приступил к оперативной оценке ущерба, чтобы понять масштабы бедствия и определить приоритетные области для поддержки восстановления и реконструкции".
По последним данным, число жертв в Турции составляет не менее 18 342, раненых - 74 242,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Разрушительное землетрясение магнитудой 7,8произошлов ночь на понедельник, за ним последовала серия эхо-толчков, магнитуда одного из которых составила 7,6.
В Сирии в результате землетрясения погибли 3377 человек: 2030 погибших - в районах, контролируемых повстанцами, 1347 погибших - в районах, контролируемых правительством.