Թուրքիայում և Սիրիայում երկրաշարժի զոհերի թիվը գերազանցել է 21 700-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայում և Սիրիայում ավերիչ երկրաշարժի հետևանքով զոհերի թիվը 21 719 է: Երկու երկրներում վիրավորների թիվը 79 487 է:
Ըստ վերջին տվյալների՝ Թուրքիայում զոհերի թիվն առնվազն 18 342 է, վիրավորների թիվը՝ 74 242: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Anadolu գործակալությանը:
Սիրիայում առնվազն 3377 մարդ է մահացել երկրաշարժից, այդ թվում՝ 2030 զոհ ապստամբների վերահսկողության տակ գտնվող շրջաններում, 1347 զոհ՝ կառավարության կողմից վերահսկվող շրջաններում: Վիրավորների ընդհանուր թիվը 5245 է:
Թուրքիայի 10 նահանգներում 3 ամսով արտակարգ դրություն է հայտարարվել:
Բացի Թուրքիայից և Սիրիայից՝ փետրվարի լույս 6-ին տեղի ունեցած 7.8 մագնիտուդ հզորությամբ երկրաշարժը զգացել են նաև Լիբանանում, Կիպրոսում և Իրաքում:

YEREVAN, FEBRUARY 10, ARMENPRESS. The total death toll from the earthquakes that struck southwest Turkey and northern Syria on Monday has reached 21,719, a tally that is expected to rise as rescue crews continue searching for survivors in the rubble of thousands of toppled buildings.
In Turkey, the latest update by the country’s disaster agency said that at least 18,342 people were killed and 74,242 others injured.
In Syria, the death toll reached at least 3,377 – of which 2,030 died in regions outside of the Assad government’s control. 5,245 people were injured across the country, according to the latest information.
Armenia sent SAR teams to the quake-hit Turkey and Syria to assist in the search-and-rescue efforts.