Հայաստանը շահագրգռված է խորացնելու հարաբերությունները Հնդկաստանի հետ. Ալեն Սիմոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ՀՀ-ում Հնդկաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Կիշան Դան Դեվալին: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, ողջունելով հյուրին՝ Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ թեեւ ավարտին է մոտենում դեսպանի դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանի Հանրապետությունում, նրա հետեւողական աշխատանքի արդյունքը շարունակական բնույթ է կրում:
«Հայաստանի Հանրապետությունը կարեւորում եւ բարձր է գնահատում բարեկամական հարաբերությունները Հնդկաստանի հետ եւ խորապես շահագրգռված է խորացնելու հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել համատեղ ստացված փոխգործակցության համար՝ նշելով, որ Հայաստանից ու հայ ժողովրդից իր երկիր ու իր ժողովրդին բարեկամություն, ջերմ հուշեր եւ հարուստ պատմություն է տանում:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ Հնդկաստանը՝ որպես միջազգային հանրության ազդեցիկ անդամ, կարեւոր դերակատարություն ունի գլոբալ եւ տարածաշրջանային հարցերում: Նա համոզմունք է հայտնել, որ այս համատեքստում միջխորհրդարանական ձեւաչափով համատեղ անելիքները շատ են:

Армения заинтересована в углублении отношений с Индией: спикер Парламента Армении
Председатель Национального собрания РА Ален Симонян принял чрезвычайного и полномочного посла Индии в РА Кишан Дан Девала. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение НС, приветствуя гостя, Ален Симонян отметил, что, хотя дипломатическая миссия посла в РА подходит к концу, результаты его последовательной работы будут продолжаться.
«Республика Армения придает большое значение и высоко ценит дружественные отношения с Индией и глубоко заинтересована в углублении отношений во всех сферах», - сказал председатель НС РА.
Посол выразил благодарность за сотрудничество, отметив, что он повезет в свою страну и своему народу дружбу, теплые воспоминания и богатую историю Армении и армянского народа.
Председатель НС РА подчеркнул, что Индия, как влиятельный член международного сообщества, играет важную роль в глобальных и региональных вопросах. Он выразил уверенность, что в этом контексте многое еще предстоит сделать и в межпарламентском формате.