Աշխարհի դպրոցների գրեթե մեկ երրորդում հասանելի չէ անվտանգ խմելու ջուր. ՅՈՒՆԵՍԿՕ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Կրթության, գիտության և մշակույթի հարցերով կազմակերպությունը (ՅՈՒՆԵՍԿՕ) համաշխարհային հանրությանը կոչ է արել ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել դպրոցական սննդին և դպրոցականների առողջությանը՝ աշխարհում կրթական հաստատությունների գրեթե մեկ երրորդում անվտանգ խմելու ջրի բացակայության պայմաններում: Համապատասխան զեկույցը՝ «Պատրաստ սովորելու և զարգանալու. առողջությունը և սնունդն ամբողջ աշխարհի դպրոցներում», հրապարակվել է այսօր: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է ТАСС գործակալությունից:
«Այսպես, 584 միլիոն երեխա դպրոցներում ունի խմելու ջրով ապահովման հիմնական ծառայությունների սահմանափակ հասանելիություն կամ ընդհանրապես զրկված է դրանից: Այդ երեխաներից 5-ից 2-ն ապրում է Աֆրիկայում՝ Սահարայից հարավ: Ու թեև աշխարհի գրեթե բոլոր երկրներն ապահովում են դպրոցական սնունդ, ըստ գնահատումների՝ 73 միլիոն առավել խոցելի երեխաներ նախկինի նման չեն օգտվում դպրոցական սննդի այդ ծրագրերից», - հայտարարել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում։
Միջազգային կազմակերպությունում ընդգծել են, որ սննդի ապահովումը և աշակերտների առողջության հսկողությունը երեխաներին դրդում են ավելի ակտիվ հաճախել ուսումնական հաստատություն և մնալ այնտեղ:
Միայն սննդի հաշվին հաջողվում Է 8%-ով բարձրացնել հաճախելիությունը։ Սակայն չնայած այն բանին, որ կազմակերպության մեջ մտնող գրեթե բոլոր երկրները ներդրումներ են կատարում դպրոցական առողջապահության և սննդի ծրագրերում, այդ ներդրումներն «անհավասարաչափ են տարբեր տարածաշրջաններում և հաճախ անբավարար՝ կարիքների համեմատ», հայտարարում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում:
«Դպրոցականներն ամենից լավ սովորում են անվտանգ և առողջ դպրոցներում: Այնուամենայնիվ, չափազանց մեծ թվով ուսումնական հաստատությունների միջոցները չեն բավականացնում լավ առողջություն և բարեկեցություն ապահովելու համար, այդ թվում՝ խմելու ջրի հիմնական աղբյուրների և սանիտարական ծառայությունների համար:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն և նրա գործընկերները կոչ են անում միջազգային հանրությանն աջակցել երկրներին դպրոցներում առողջապահության, սննդի և սոցիալական պաշտպանության բնագավառում ներդրումների հարցում, քանի որ երեխաներն արժանի են այնպիսի պայմանների, որոնցում նրանք կկարողանան լիովին բացահայտել իրենց ներուժը», - հայտարարել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրե Ազուլեն:

ЮНЕСКО сообщила об ограниченном доступе к безопасной питьевой воде почти в трети школ мира
Организация ООН по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) призвала мировое сообщество уделять больше внимания обеспечению школьного питания и заботе о здоровье учеников школ на фоне того, что почти в трети учебных заведений во всем мире отсутствует доступ к безопасной питьевой воде. Соответствующий доклад "Готовы учиться и развиваться: здоровье и питание в школах во всем мире" был опубликован в среду, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Таким образом, 584 миллиона детей имеют ограниченный доступ к базовым услугам по обеспечению питьевой водой в школах или не имеют его вообще; 2 из 5 таких детей проживают в странах Африки к югу от Сахары. И хотя почти все страны мира обеспечивают школьное питание, по оценкам, 73 миллиона наиболее уязвимых детей по-прежнему не пользуются этими программами школьного питания на местах", - заявили в ЮНЕСКО.
В международной организации подчеркнули, что обеспечение питания и наблюдения за здоровьем учеников побуждает детей чаще посещать учебное заведение и оставаться в нем. Только за счет питания удается повысить посещаемость на 8%. Однако, несмотря на то что почти все страны, входящие в организацию, инвестируют в программы школьного здравоохранения и питания, эти инвестиции оказываются "неравномерными в разных регионах и зачастую недостаточными по сравнению с потребностями", заявляют в ЮНЕСКО.
"Учащиеся лучше всего учатся в безопасных и здоровых школах. Тем не менее, слишком многим учебным заведениям не хватает средств для обеспечения хорошего здоровья и благополучия, в том числе основных источников питьевой воды и санитарных услуг. ЮНЕСКО и ее партнеры призывают международное сообщество поддержать страны в их инвестициях в здравоохранение, питание и социальную защиту в школах, поскольку дети заслуживают условий, в которых они могут полностью раскрыть свой потенциал", - заявила генеральный директор ЮНЕСКО Одрэ Азуле.