Պուտինը ավերիչ երկրաշարժի կապակցությամբ ցավակցություն է հայտնել Թուրքիայի և Սիրիայի ղեկավարներին և օգնություն առաջարկել
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ցավակցություն է հայտնել Թուրքիայի և Սիրիայի առաջնորդներ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին և Բաշար ալ-Ասադին հզոր երկրաշարժի կապակցությամբ, որի հետևանքով հարյուրավոր մարդիկ են զոհվել, հազարավոր մարդիկ՝ վիրավորվել։ Ռուսաստանի ղեկավարը վստահեցրել է, որ Մոսկվան պատրաստ է Անկարային և Դամասկոսին տրամադրել անհրաժեշտ օգնություն։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Կրեմլի մամուլի ծառայության տարածած ցավակցական հեռագիրը:
«Հարգելի պարոն նախագահ, ընդունեք մեր խորին ցավակցությունները ձեր երկրում հզոր երկրաշարժի հետևանքով բազմաթիվ մարդկային զոհերի և զանգվածային ավերածությունների կապակցությամբ», - ասված է Թուրքիայի նախագահին ուղղված ցավակցական հեռագրում։
Պուտինը Էրդողանին խնդրել է անկեղծ կարեկցանքի և աջակցության խոսքեր փոխանցել զոհվածների հարազատներին և ընկերներին, ինչպես նաև շուտափույթ ապաքինում մաղթել բոլոր նրանց, ովքեր վիրավորվել են տարերային աղետի հետևանքով։
«Մենք պատրաստ ենք անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերել այս առնչությամբ», - վստահեցրել է ՌԴ նախագահը:
Սիրիայի նախագահին ուղղված հեռագրում Պուտինը նաև «ամենաանկեղծ ցավակցություն է հայտնել Սիրիայի հյուսիսային շրջաններում տեղի ունեցած երկրաշարժի ողբերգական հետևանքների կապակցությամբ»։
«Մենք կիսում ենք նրանց վիշտն ու ցավը, ովքեր կորցրել են իրենց սիրելիներին, բոլոր տուժածների շուտափույթ ապաքինման հույս ունենք և պատրաստ ենք անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերել այս տարերային աղետի հետևանքների վերացման համար», - նշել է ՌԴ ղեկավարը:
Ժամը 04:17-ին 7,4 մագնիտուդ հզորությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցել Թուրքիայի հարավում գտնվող Քահրամանմարաշ նահանգում։ Գրանցվել է նաև 78 հետցնցում: Ըստ վերջին տվյալների՝ Թուրքիայում զոհվել է 284 մարդ, վիրավորվել՝ 2323-ը: Իսկ Սիրիայի առողջապահության նախարարության վերջին տվյալների համաձայն՝ երկրում տեղի ունեցած երկրաշարժի զոհ է դարձել 237 մարդ, վիրավորվել՝ 639-ը։

Владимир Путин выразил лидерам Турции и Сирии соболезнования в связи с землетрясением и предложил помощь
Президент России Владимир Путин выразил лидерам Турции и Сирии Реджепу Тайипу Эрдогану и Башару Асаду соболезнования в связи с разрушительным землетрясением, в результате которого погибли сотни людей и тысячи получили ранения. Глава России заверил, что Москва готова оказать необходимую помощь Анкаре и Дамаску. «Арменпресс» сообщает об этом, со ссылкой на телеграмму соболезнования, распространенную пресс-службой Кремля.
«Уважаемый господин Президент, примите наши глубочайшие соболезнования в связи с многочисленными человеческими жертвами и массовыми разрушениями, вызванными мощным землетрясением, произошедшим в Вашей стране», - говорится в телеграмме соболезнования, адресованной президенту Турции.
Путин попросил Эрдогана передать слова искреннего сочувствия и поддержки родным и близким погибших, а также пожелать скорейшего выздоровления всем пострадавшим в результате стихийного бедствия.
«В связи с этим мы готовы оказать все необходимое содействие», - заверил российский президент.
В телеграмме на имя президента Сирии Путин также «выразил самые искренние соболезнования в связи с трагическими последствиями землетрясения в северных районах Сирии».
«Мы разделяем горе и боль тех, кто потерял своих близких, надеемся на скорейшее выздоровление всех пострадавших и готовы оказать необходимую помощь для ликвидации последствий этого стихийного бедствия», - заявил глава Российской Федерации.
В провинции Кахраманмараш на юге Турции в 04:17 6 февраля произошло землетрясение магнитудой в 7,4. Также было зафиксировано 78 афтершоков. По последним данным, в Турции погибли 284 человека, 2323 получили ранения. По последним данным Минздрава Сирии, в результате произошедшего землетрясения в стране погибли 237 человек и 639 получили ранения.