Չինաստանը զգուշացրել Է ԱՄՆ-ին օդապարիկի հետ կապված միջադեպի հետևանքների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պեկինն իրեն իրավունք է վերապահում պատասխան միջոցներ կձեռնարկել, եթե ԱՄՆ-ը չինական օդապարիկի հետ կապված միջադեպն օգտագործի՝ ի վնաս Չինաստանի շահերի ու արժանապատվության, ասվում է Չինաստանում ԱՄՆ-ի դեսպանատանը ՉԺՀ-ի ԱԳՆ-ի հղած հայտարարության մեջ, որը դիվանագիտական ​​առաքելության ներկայացուցչությանն Է փոխանցել փոխարտգործնախարար Սե Ֆենը։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է «Интерфакс» գործակալությունից:
ԱՄՆ-ն իր տարածքում չինական օդապարիկ է խոցել, որն, ըստ Պենտագոնի, եղել Է հետախուզական։ Պեկինում հերքել են օդապարիկի կապը զինվորականների հետ։
«Ամերիկյան կողմի գործողությունները լրջորեն ազդել և վնաս են հասցրել Չինաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների կայունացմանն ուղղված երկու կողմերի ջանքերին և գործընթացին: Չինաստանը վճռականորեն հանդես Է գալիս դրա դեմ և ամերիկյան կողմին կոչ Է անում չձեռնարկել հետագա այնպիսի գործողություններ, որոնք վնաս են հասցնում Չինաստանի շահերին, և չբորբոքել կամ չմեծացնել լարվածությունը», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Չինաստանի ԱԳՆ-ն զգուշացրել է, որ երկրի կառավարությունը «վճռականորեն կպաշտպանի չինական ընկերությունների օրինական իրավունքներն ու շահերը, վճռականորեն կպաշտպանի Չինաստանի շահերն ու արժանապատվությունը և իրեն իրավունք կվերապահի հետագա անհրաժեշտ պատասխան միջոցներ ձեռնարկել»։
Սի Ֆենը նշել է, որ ԱՄՆ-ի տարածքում օդապարիկի հայտնվելը պայմանավորված էր ֆորսմաժորային հանգամանքներով, ինչի մասին Պեկինը տեղեկացրել է Վաշինգտոնին։ Չնայած դրան՝ «ամերիկյան կողմն անտեսել է դա և անհամաչափ ուժ կիրառել քաղաքացիական օդապարիկի դեմ»:
Սա «միջազգային իրավունքի և միջազգային պրակտիկայի ոգու խախտում է»։
Ավելի վաղ Պեկինը պաշտոնական բողոք էր հայտնել Վաշինգտոնին խոցված օդապարիկի առնչությամբ:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, անցյալ շաբաթ ԱՄՆ-ի զինվորականները հայտարարել էին, որ հունվարի 28-ից հետևում են օդապարիկին, որն սկզբում անցել էր Ալյասկայի և արևմտյան Կանադայի վրայով, այնուհետև ԱՄՆ-ի վրայով թռել հյուսիս-արևմուտքից դեպի հարավ-արևելք: Պենտագոնի խոսնակը հայտնել էր, որ օդապարիկը կոմերցիոն օդանավերից ավելի մեծ բարձրության վրա է գտնվում և ռազմական կամ ֆիզիկական սպառնալիք չի ներկայացնում ցամաքում գտնվող մարդկանց համար:
Փետրվարի 4-ին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել Էր, որ ամերիկյան կործանիչները ծովի վրա խոցել են օդապարիկը: Այժմ զինվորականները հավաքում են խոցված ապարատի բեկորները Հարավային Կարոլինայի ափերի մոտ։

Китай предупредил США о последствиях инцидента с аэростатом
Пекин оставляет за собой право на ответные действия, если США будут использовать инцидент с китайским аэростатом в ущерб интересам и достоинству Китая, говорится в представлении МИД КНР посольству США в Китае. Представление дипмиссии передал замминистра иностранных дел Се Фэн, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
США сбили над своей территорией китайский аэростат, который, по утверждению Пентагона, был разведывательным. В Пекине отрицали связь аэростата с военными.
"Действия американской стороны серьезно повлияли и нанесли ущерб усилиям и процессу обеих сторон по стабилизации китайско-американских отношений, - говорится в представлении. - Китай решительно выступает против этого и решительно протестует против этого и настоятельно призывает американскую сторону не предпринимать дальнейших действий, наносящих ущерб интересам Китая, и не нагнетать или расширять напряженность".
Китайский МИД предупредил, что правительство страны "будет решительно защищать законные права и интересы китайских компаний, решительно защищать интересы и достоинство Китая и оставляет за собой право принимать дальнейшие необходимые ответные меры".
Се Фэн отметил, что появление аэростата над территорией США вызвано форс-мажорными обстоятельствами, о чем Пекин информировал Вашингтон. Тем не менее, "американская сторона пропустила это мимо ушей и пошла на применении чрезмерной силы против гражданского аэростата". Это явилось "нарушением духа международного права и международной практики".
Ранее Пекинзаявил Вашингтонуофициальный протест по поводу сбитого аэростата.
Американские военные на прошлой неделе заявили, что с 28 января следят за аэростатом, который пролетел сначала над Аляской и западом Канады, а затем пролетел над США с северо-запада на юго-восток. 4 февраля президент Джо Байден объявил, что аэростат над моремсбили американские истребители. Сейчас военныесобирают обломки сбитого аппаратарядом с побережьем Южной Каролины.