ԱՄՆ-ի երկնքում է հայտնվել ենթադրյալ չինական լրտեսական օդապարիկ. Պենտագոն
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի մայրցամաքային հատվածի երկնքում հայտնվել է շատ մեծ չափերի մի օդապարիկ, որն, ըստ Վաշինգտոնի, լրտեսական է և պատկանում է Չինաստանին: Պենտագոնի խոսնակ, բրիգադիր գեներալ Պատրիկ Ռայդերը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի իշխանություններն արդեն մի քանի օր է՝ հետևում են օդապարիկին, որը գտնվում է երկրի հյուսիսային հատվածում: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով CNN-ին:
Ըստ Պենտագոնի խոսնակի՝ օդապարիկը կոմերցիոն օդանավերից ավելի մեծ բարձրության վրա է գտնվում և ռազմական կամ ֆիզիկական սպառնալիք չի ներկայացնում ցամաքում գտնվող մարդկանց համար:
Վկայակոչելով պաշտպանական ոլորտի մեկ այլ պաշտոնյայի՝ CNN-ը նշում է, որ իշխանությունները ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին խորհուրդ են տվել չխոցել օդապարիկը, քանի որ դրա բեկորները կարող են սպառնալիք ներկայացնել գետնին գտնվող մարդկանց անվտանգության համար:
«Մենք վստահ ենք, որ մեծ բարձրության վրա հսկողություն իրականացնող օդապարիկը պատկանում է Չինաստանին: Նման գործունեության դեպքեր են նկատվել վերջին մի քանի տարիների ընթացքում, այդ թվում՝ այս վարչակազմից առաջ», - ասել է պաշտոնյան։
Աղբյուրը նշել է, որ օդապարիկը թռչում է «մի քանի զգայուն օբյեկտների» վրայով, սակայն դրա կողմից հետախուզական տվյալների հավաքագրման ռիսկը մեծ չէ: Պաշտոնյան միևնույն ժամանակ նշել է, որ Երկրի ցածր ուղեծրում գտնվող չինական լրտեսական արբանյակները կարող են ավելի լավ հետախուզական տվյալներ տրամադրել, ինչից հետևում է, որ Պեկինի համար տվյալ օդապարիկի արժեքը մեծ չէ:
Պաշտպանական ոլորտի մեկ այլ պաշտոնյա հայտնել է, որ օդապարիկը երեք ավտոբուսի չափի է:
ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգության պաշտոնյաները բազմիցս զգուշացրել են չինական լրտեսական ջանքերի մասին, իսկ օդապարիկի ներկայությունն ԱՄՆ-ում տեղի է ունենում «զգայուն պահի», երբ առաջիկա օրերին նախատեսվում է պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի այցը Պեկին:
CNN-ը հիշեցնում է, որ Բայդենը Չինաստանը համարել է «ԱՄՆ-ի համար ամենալուրջ աշխարհաքաղաքական մարտահրավերը», և երկու համաշխարհային գերտերությունների միջև մրցակցությունը բավական լարված է:

В небе над США замечен разведывательный шар, предполагаемо, китайский: Пентагон
В небе над континентальной частью США появился очень большой воздушный шар, который, по мнению Вашингтона, является шпионом и принадлежит Китаю. Представитель Пентагона бригадный генерал Патрик Райдер заявил, что власти США уже несколько дней отслеживают этот воздушный шар, который замечен в северной части страны. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на CNN.
По словам представителя Пентагона, воздушный шар находится на большей высоте, чем коммерческий самолет, и не представляет военной или физической угрозы для людей на земле.
Ссылаясь на слова другого представителя министерства обороны, CNN сообщает, что власти посоветовали президенту США Джо Байдену не сбивать воздушный шар, поскольку его обломки могут представлять угрозу для безопасности людей на земле.
«Мы уверены, что высотный шар-разведчик принадлежит Китаю. Подобные случаи уже наблюдались в течение последних нескольких лет, в том числе и до этой администрации», - заявил чиновник.
Источник сообщил, что воздушный шар пролетел над «несколькими чувствительными объектами», но риск сбора разведывательной информации невелик. При этом чиновник отметил, что китайские спутники-шпионы на низкой околоземной орбите могут предоставить более качественные разведывательные данные, а значит, стоимость этого аэростата для Пекина не высока.
Другой представитель министерства обороны сказал, что воздушный шар был величиной с три автобуса.
Представители национальной безопасности США неоднократно предупреждали о шпионских действиях Китая, а появление воздушного шара над США приходится на «деликатное время», когда госсекретарь Энтони Блинкен должен посетить в ближайшие дни Пекин.
CNN напоминает, что Байден считает Китай «самым серьезным геополитическим вызовом для США», а конкуренция между двумя мировыми сверхдержавами достаточно высока.