ԱՄՆ-ն առնչություն չունի Իրանում զինամթերքի գործարանի վրա տեղի ունեցած հարձակման հետ. Պենտագոն
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի զինուժը ներգրավված չի եղել Իրանում տեղի ունեցած հարձակման մեջ: Նման հայտարարություն է արել Պենտագոնի խոսնակ, գեներալ Պատրիկ Ռայդերը՝ մեկնաբանելով Սպահանի զինամթերքի գործարանի վրա անօդաչու թռչող սարքերի հարձակումը: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters գործակալությանը:
Ռայդերը հրաժարվել է այլ մեկնաբանություններ անել:
Եվս մի քանի ամերիկացի պաշտոնյաներ, որոնց անունները չեն նշվում, գործակալությանը հայտնել են, որ Վաշինգտոնն առնչություն չունի Սպահանում տեղի ունեցածի հետ: Նրանք հավելել են, որ, ամենայն հավանականությամբ, հարձակման հետևում կանգնած է Իսրայելը: Իսրայելի հնարավոր առնչության մասին կիրակի օրը հրապարակում էր արել նաև The Wall Street Journal-ը՝ վկայակոչելով մի քանի պաշտոնյաների, որոնք խոսել էին իրենց անունը չհրապարակելու պայմանով:
Թեհրանը պաշտոնապես որևէ մեկին չի մեղադրել հարձակման համար: Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը տեղի ունեցածն անվանել է «վախկոտ» հարձակում, որի նպատակն էր անկայունություն ստեղծել Իրանում: Սակայն ըստ Reuters-ի՝ պետական հեռուստաընկերության եթերում իրանցի օրենսդիրներից մեկը հայտնել էր, որ ենթադրություններ կան, որ հարձակման պատասխանատուն Իսրայելն է:
Իսրայելի ռազմական գերատեսչության խոսնակը հրաժարվել է մեկնաբանություն տալ: Reuters-ը հիշեցնում է, որ Իսրայելը բազմիցս հայտարարել էր, որ պատրաստ է իրանական թիրախների հարվածել, եթե դիվանագիտության միջոցով չհաջողվի կանգնեցնել Թեհրանի միջուկային կամ հրթիռային ծրագրերը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, հունվարի 28-ին՝ երեկոյան ժամը 23։30-ին, անօդաչու թռչող սարքերով հարձակում է իրագործվել իրանական զինամթերքի գործարանի վրա։ Ըստ Իրանի պաշտպանության նախարարության՝ հարձակումը ձախողվել է. ԱԹՍ-ներից մեկը խոցվել է ՀՕՊ համակարգի կողմից, իսկ մյուս երկուսը հայտնվել են պաշտպանական ծուղակներում և պայթել: Դեպքի հետևանքով տուժածներ չկան, թեթև վնասվել է գործարանի տանիքը։

США не имеют никакого отношения к атаке на военный завод в Иране: Пентагон
ВС США не причастны к атаке в Иране. Это заявление официального представителя Пентагона генерала Патрика Райдера, касающееся атаки БПЛА, совершенной на военный завод в Исфахане. «Арменпресс» сообщает об этом, со ссылкой на агентство «Reuters».
Патрик Райдер отказался от дальнейших комментариев.
Еще несколько американских официальных лиц, имена которых не называются, заявили агентству, что Вашингтон не имеет никакого отношения к тому, что произошло в Исфахане. Они добавили, что, скорее всего, за атакой стоит Израиль. Wall Street Journal в воскресенье также сообщил о возможном участии Израиля, со ссылкой на нескольких официальных лиц, которые просили об анонимности.
Тегеран официально никого не обвинил в нападении. Министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян инцидент назвал «трусливой» атакой, направленной на создание нестабильности в Иране. Однако, по сообщению «Reuters», один депутат Меджлиса по государственному телевидению заявил, что есть предположения, что ответственность за нападение несет Израиль.
Представитель военного ведомства Израиля отказался от комментариев. Агентство «Reuters» напоминает, что Израиль неоднократно заявлял, что готов нанести удары по иранским целям, если дипломатия не сможет остановить ядерную или ракетную программы Тегерана.
Как ранее сообщал «Арменпресс», 28 января в 23:30 беспилотниками был нанесен удар по иранскому заводу по производству боеприпасов. По данным Минобороны Ирана, атака была неудачной. Один из БПЛА был сбит зенитным комплексом, два других попали в защитные ловушки и взорвались. Пострадавших в результате инцидента нет, незначительное повреждение получила лишь крыша завода.