Առաջին անգամ ԱՄՆ Կոնգրես Է ներկայացվել արհեստական ինտելեկտի ստեղծած բանաձև
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոնգրեսական Թեդ Լյուն (դեմոկրատ Կալիֆորնիայի նահանգից) հունվարի 26-ին Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատ Է ներկայացրել բանաձև, որն ստեղծվել է արհեստական ինտելեկտի կողմից: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով կոնգրեսականի մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրությունը:
«Կոնգրեսական Լյուն ներկայացրել է պատմության մեջ առաջին դաշնային բանաձևը, որը պատրաստվել Է արհեստական ինտելեկտի կողմից», - գրված է հայտարարության մեջ։
Մամուլի ծառայությունից հայտնել են, որ այդ նպատակով օրենսդիրն օգտագործել է չաթ-բոտ՝ ChatGPT արհեստական ինտելեկտի գործառույթներով։ Օգտագործելով այս մոդելը՝ Լյուն հանձնարարել է «գրել Կոնգրեսի համապարփակ բանաձև՝ ընդհանուր աջակցություն հայտնելով այն բանին, որ Կոնգրեսը կենտրոնանա արհեստական ինտելեկտի վրա»:
Ավելի վաղ կոնգրեսականն օրենսդիրներին կոչ Էր արել միջոցներ ձեռնարկել արհեստական ինտելեկտի ոլորտը կարգավորելու համար։
Միևնույն ժամանակ CNN-ը հաղորդում է, որ ChatGPT արհեստական ինտելեկտով աշխատող չաթ-բոտը քննություններ է հանձնել Մինեսոտայի համալսարանի չորս դասընթացների և Փենսիլվանիայի համալսարանի Ուորթոնի բիզնեսի դպրոցում բիզնեսի կառավարման դասընթացի համար։ Ստուգելու համար, թե չաթ-բոտը որքան լավ կարող Է պատասխանել քննական հարցերին, Մինեսոտայի համալսարանի դասախոսները թեստերը գնահատել են աշխատանքների ընդհանուր հոսքի մեջ:
Չորս քննությունների համար ChatGPT-ը միջին հաշվով ստացել Է C+ բալ, որը համապատասխանում Է «բավարար» գնահատականին՝ հաղթահարելով դասընթացներից յուրաքանչյուրի նվազագույն շեմը: Ուորթոնի բիզնեսի դպրոցում չաթ-բոտը գնահատվել է ավելի բարձր՝ B և B-, ինչը համարժեք է «լավ» գնահատականին:
Ուորթոնի բիզնեսի դպրոցի պրոֆեսոր Քրիստիան Թերվիշը նշել է, որ ChatGPT-ն իրեն «գերազանց» է դրսևորել գործառնությունների կառավարման և գործընթացների վերլուծության վերաբերյալ պարզ հարցերին պատասխանելիս, սակայն «անսպասելի» սխալներ է թույլ տվել տարրական մաթեմատիկայի հարցերի ժամանակ:

В Конгресс впервые внесли резолюцию, созданную искусственным интеллектом
Конгрессмен Тед Лью (демократ от штата Калифорния) внес в четверг в Палату представителей Конгресса резолюцию, которая была создана искусственным интеллектом. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом сообщила пресс-служба законодателя.
"Конгрессмен Лью представил первую в истории федеральную резолюцию, подготовленную искусственным интеллектом", - отмечается в письменном заявлении.
В пресс-службе рассказали, что для создания инициативы законодатель использовал чат-бот с функциями искусственного интеллекта ChatGPT. Используя эту модель, Лью задал команду "написать всестороннюю резолюцию Конгресса, выражающую общую поддержку того, чтобы он сосредоточился на вопросах искусственного интеллекта".
Ранее конгрессмен призывал законодателей принять меры для регулирования сферы искусственного интеллекта.
TелеканалCNN сообщил, что чат-бот на базе искусственного интеллекта ChatGPT сдал экзамены по праву на четырех курсах Университета Миннесоты и экзамен по бизнес-менеджменту в Уортонской школе бизнеса при Пенсильванском университете.
Чтобы проверить, как хорошо чат-бот может генерировать ответы на вопросы экзамена, профессора Университета Миннесоты оценивали тесты в общем потоке работ. За четыре экзамена ChatGPT в среднем получил балл C+, соответствующий оценке "удовлетворительно", преодолев минимальный порог на каждом из курсов. В Уортонской школе бизнеса чат-бота оценили более высоко: на B и B-, что аналогично оценке "хорошо".
Профессор Уортонской школы бизнеса Кристиан Тервиш отметил, что ChatGPT "отлично" справился с простыми вопросами, касающимися управления операциями и анализа процессов, но сделал "неожиданные" ошибки в базовой математике.