Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ կայացել է ՓՄՁ զարգացման խորհրդի նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ հունվարի 25-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության զարգացման խորհրդի 19-րդ նիստը։ Նիստին մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետությունում Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջոն Գալագերը, Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Գեորգի Ախալկացին, պետական մարմինների ներկայացուցիչներ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գրասենյակից, ողջունելով Խորհրդի նորընտիր անդամներին՝ փոխվարչապետը վստահություն է հայտնել, որ պետություն-մասնավոր երկխոսության այս ձեւաչափը շարունակելու է ներկայանալ որպես գործարար շրջանակներին մտահոգող խնդիրները բացահայտելու եւ մասնավոր հատվածի ձայնը որոշումների կայացման գործընթացում լսելի դարձնելու արդյունավետ հարթակ։ Ընդգծելով փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների զարգացման կարեւորությունը ներառական տնտեսական աճ ապահովելու տեսանկյունից՝ փոխվարչապետն անդրադարձել է այս ձեռնարկությունների ձեւավորման եւ աճի համար բարենպաստ միջավայրի ապահովման ուղղությամբ Կառավարության կողմից իրականացվող քայլերին։
Ըստ աղբյուրի՝ նիստի ընթացքում քննարկվել են փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների գործունեության ընթացքում ի հայտ եկող խոչընդոտների վերացմանն ուղղված առաջարկություններ, այդ թվում՝ հեռավար եւ համակցված հեռավար եղանակով աշխատանքի ճկուն օրենսդրական կարգավորումների ներդրման, ՍԵՅՖ (Simple Agreement for Future Equity - SAFE) պայմանագրերի համար իրավակարգավորող դաշտի ձեւավորման, սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների կողմից շահաբաժինների վճարման կարգավորումների պարզեցման եւ մի շարք այլ խնդիրների վերաբերյալ։
Նշվում է, որ, շնորհակալություն հայտնելով Խորհրդի անդամներին, փոխվարչապետ Խաչատրյանը հույս է հայտնել, որ պետական կառավարման մարմինների հետ այս ընթացքում ձեւավորված սերտ համագործակցությունը կլինի շարունակական՝ ի նպաստ Հայաստանում գործարար միջավայրի հետագա բարելավման։

Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan chairs the session of the SME Development Council
YEREVAN, JANUARY 25, ARMENPRESS. Today, on January 19, Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan chaired the 19th session of the Small and Medium Business Development Council of the Republic of Armenia, ARMENPRESS was informed from the Government of Armenia.
Ambassador of the United Kingdom to the Republic of Armenia John Gallagher, head of the Yerevan Resident Office of the European Bank for Reconstruction and Development Giorgi Akhalkatsi, representatives of state bodies took part in the meeting.
Welcoming the newly elected members of the Council, the Deputy Prime Minister expressed confidence that this format of public-private dialogue will continue to be an effective platform for identifying issues of concern to business circles and making the voice of the private sector heard in the decision-making process. Emphasizing the importance of SME development from the perspective of ensuring inclusive economic growth, the Deputy Prime Minister referred to the steps taken by the Government in the direction of ensuring a favorable environment for the formation and growth of these enterprises.
During the session, recommendations aimed at eliminating obstacles that emerge during the activity of small and medium enterprises were discussed, including the introduction of flexible legal regulations for remote and hybrid remote work, the formation of the legal regulatory framework for SAFE (Simple Agreement for Future Equity) contracts, simplification of the rules for paying dividends by LLCs and a number of other issues.
Thanking the members of the Council, Deputy Prime Minister Khachatryan expressed hope that the close cooperation formed during this period with the state administration bodies will be continuous for the benefit of the further improvement of the business environment in Armenia.