Ուկրաինայի զինված ուժերը խոստովանել են Սոլեդարի կորուստը. AFP
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի զինված ուժերի ներկայացուցիչ Սերգեյ Չերևատին խոստովանել է Սոլեդարի կորուստը և քաղաքի անցումը ռուսական ուժերի վերահսկողության ներքո։
Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է France 24 պարբերականից: «Ամիսներ տևած դժվարին մարտերից հետո ուկրաինական զինված ուժերը հեռացել են այնտեղից (խմբ.՝ Սոլեդարից) և քաղաքի մատույցներով նահանջել նախապես պատրաստված դիրքեր», - մեջբերել է Agence France-Presse գործակալությունը Չերևատիի խոսքը։
ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը Սոլեդարի նկատմամբ վերահսկողություն սահմանելու մասին հաղորդել էր հունվարի 12-ին: Գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ, գեներալ-լեյտենանտ Իգոր Կոնաշենկովի խոսքով՝ այս քաղաքի ամբողջական վերահսկողությունը թույլ է տալիս կտրել ուկրաինական զորքերի մատակարարման ուղիները Արտյոմովսկում, այնուհետև արգելափակել և օղակի մեջ վերցնել այնտեղ մնացած ստորաբաժանումները:

Вооруженные силы Украины признали потерю Соледара: Agence France-Presse
Представитель ВСУ Сергей Череватый признал потерю Соледара и переход города под контроль российских войск.
«Арменпресс» сообщает об этом, со ссылкой на France 24. «После нескольких месяцев тяжелых боев украинские вооруженные силы ушли оттуда (Соледар: ред.) и отступили на заранее подготовленные позиции на окраинах города», - цитирует Череватого Agence France-Presse.
12 января Минобороны РФ заявило об установлении контроля над Соледаром. По словам официального представителя ведомства генерал-лейтенанта Игоря Конашенкова, полный контроль над этим городом позволяет перекрыть пути снабжения украинских войск в Артемовске, а затем блокировать и окружить оставшиеся там части.