ՀՀ ԱԳ նախարարը Եվրախորհրդարանի կոմիտեի ելույթում կանդրադառնա Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ծագած ԼՂ հումանիտար ճգնաժամին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հունվարի 23֊25֊ը աշխատանքային այցով կգտնվի Բրյուսելում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, Արարատ Միրզոյանը Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարցերով կոմիտեում հանդես կգա ելույթով, որտեղ անդրադարձ կկատարի Հարավային Կովկասում կայունության և անվտանգության խնդիրներին, Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, Հայաստան֊Ադրբեջան կարգավորման գործընթացին, ՀՀ֊ԵՄ փոխգործակցությանը։ ԱԳ նախարարը նաև կպատասխանի Եվրոպական խորհրդարանի անդամների հարցերին։
Ըստ աղբյուրի՝ Բրյուսել այցի շրջանակներում նախարար Միրզոյանը հանդիպումներ կունենա նաև ՆԱՏՕ֊ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի, ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի, Բելգիայի ԱԳ նախարար Հաջա Լահբիբի հետ։

Министр ИД РА в выступлении в комитете ЕП коснется гуманитарного кризиса в НК в связи с блокировкой Лачинского коридора
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 23-25 ​​января будет находиться с рабочим визитом в Брюсселе.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и общественной дипломатии Министерства иностранных дел Республики Армения, Арарат Мирзоян выступит в комитете по иностранным делам Европарламента, где коснется вопросов стабильности и безопасности на Южном Кавказе, гуманитарного кризиса, возникшего в Нагорном Карабахе из-за блокирования Лачинского коридора, процесса армяно-азербайджанского урегулирования и взаимодействия РА-ЕС. Министр иностранных дел также ответит на вопросы депутатов Европарламента.
Согласно источнику, в рамках визита в Брюссель министр Мирзоян также проведет встречи с генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом, Верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепом Боррелем, министром иностранных дел Бельгии Хаджей Лахбиб.