Հայ եւ մեքսիկացի պատգամավորները կարեւորել են մշակույթի, կրթության եւ տնտեսական ոլորտներում փոխգործակցության զարգացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի Հայաստան-Մեքսիկա բարեկամական խմբի անդամները հունվարի 17-ին հանդիպել են Մեքսիկայի Պատգամավորների պալատի Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Բերենիսե Խուարես Նավառետեի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից, Բերենիսե Խուարես Նավառետեն նշել է, որ Հայաստան են եկել զարգացնելու միջխորհրդարանական հարաբերությունները` հաշվի առնելով նաեւ այն հանգամանքը, որ այս տարի կլրանա երկկողմ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 31-ամյակը: Նա, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, կարեւորել է, մասնավորապես, մշակույթի, կրթության, ինչպես նաեւ տնտեսական ոլորտներում փոխգործակցության զարգացումը:
«Ողջունելով հյուրերի այցը Հայաստան` հայ խորհրդարանականները նույնպես արժեւորել են երկու երկրների օրենսդիրների, մասնավորապես, բարեկամական խմբերի միջեւ համագործակցության խորացումը, ինչպես նաեւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող բնագավառներում փոխգործակցության զարգացումը:
Հայաստան-Մեքսիկա բարեկամական խմբի անդամ Գուրգեն Արսենյանի խոսքով՝ Հայաստանի եւ Մեքսիկայի ժողովուրդների միջեւ բարեկամությունը ձեւավորված է շատ վաղուց, ունի խոր արմատներ: Բերենիսե Խուարես Նավառետեն էլ կարծիք է հայտնել, որ երկու երկրների պատմություններում էլ կան ցավոտ էջեր»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Հանդիպման ընթացքում Հայաստան-Մեքսիկա բարեկամական խմբի անդամները բարձրաձայնել են Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ շարունակվող ադրբեջանական ագրեսիայի մասին, անդրադարձել Լաչինի միջանցքի շրջափակմանը եւ դրա հետեւանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրներին: Հայ խորհրդարանականները ստեղծված իրավիճակում կարեւորել են միջազգային հանրության արձագանքը:
Նշվում է, որ, անդրադառնալով տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը, բարեկամական խմբի անդամ Արթուր Խաչատրյանը նշել է. «Մենք չենք կարող խոսել երկարաժամկետ խաղաղության մասին, քանի դեռ չի լուծվել ԼՂ հակամարտությունը եւ չի ընդունվել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը»: Պատգամավորի խոսքով՝ օրակարգային է միջազգային հանրության անդրադարձն Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հարցին` հիմքում ունենալով «Ճանաչում հանուն փրկության» բանաձեւը:

Армянские и мексиканские депутаты отметили важность развития сотрудничества в сферах культуры, образования и экономики
Мы приехали в Армению для развития межпарламентских отношений, учитывая тот факт, что в этом году исполняется 31 год со дня установления двусторонних дипломатических отношений. Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, об этом заявила председатель группы дружбы Мексика-Армения Палаты депутатов Мексики Беренисе Хуарес Наварете.
Члены группы дружбы Армения-Мексика Национального Собрания Армении 17 января встретились с возглавляемой Беренисе Хуарес Наварете делегацией. Поблагодарив за прием, глава делегации подчеркнула важность развития сотрудничества в сферах культуры, образования, а также экономики.
Приветствуя визит гостей в Армению, армянские парламентарии также отметили важность углубления сотрудничества между законодательными органами двух стран, в частности, группами дружбы, а также развития сотрудничества в представляющих взаимный интерес областях.
По словам члена группы дружбы Армения-Мексика Гургена Арсеняна, дружба между народами Армении и Мексики сложилась давно и имеет глубокие корни. Беренисе Хуарес Наварете также высказала мнение, что в истории обеих стран есть болезненные страницы.
В ходе встречи члены группы дружбы Армения-Мексика представили продолжающуюся азербайджанскую агрессию против Армении и Нагорного Карабаха, коснулись блокады Лачинского коридора и возникших гуманитарных проблем. Армянские парламентарии подчеркнули важность реакции международного сообщества на сложившуюся ситуацию.
Касаясь установления мира в регионе, член группы дружбы Артур Хачатрян отметил: «Мы не можем говорить о долгосрочном мире, пока не будет урегулирован нагорно-карабахский конфликт и не будет признано право народа Арцаха на самоопределение». По словам депутата, на повестке дня обращение международного сообщества к вопросу о праве народа Арцаха на самоопределение на основе формулы «Признание во имя спасения».