«Գաղտնի» դրոշմագրով տեղեկություն հրապարակելու դեպքում կսահմանվի պատասխանատվություն. ԱԺ-ն ընդունեց նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում պետական գաղտնիք պարունակող «հատուկ կարևորության» և «հույժ գաղտնի» տեղեկություններին առնչվելու թույլտվություն ունեցող անձինք պարտավոր են լինելու օտարերկրյա պետություններ մասնավոր այցելությունների դեպքում ԱԱԾ-ին այդ մասին տեղեկացնել սահմանված կարգով:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Պետական գաղտնիքի մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը ԱԺ նիստում ընդունվեց առաջին ընթերցմամբ՝ ստանալով 69 կողմ, 32 դեմ և 1 ձեռնպահ ձայներ:
Ըստ նախագծի՝ «գաղտնի» դրոշմագիր ունեցող տեղեկությունները նույնպես կդասվեն պետական գաղտնիքի շարքին, իսկ պետական գաղտնիք հանդիսացող տեղեկությունները կունենան «հատուկ կարևորության», «հույժ գաղտնի» և «գաղտնի» դրոշմագրեր»: Պետական գաղտնիք պարունակող «հատուկ կարևորության» և «հույժ գաղտնի» դրոշմագրեր ունեցող տեղեկություններին առնչվելու թույլտվություն ունեցող անձինք պարտավոր են լինելու օտարերկրյա պետություններ մասնավոր այցելությունների դեպքում ԱԱԾ-ին այդ մասին սահմանված կարգով տեղեկացնել:
Նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է նաև խստացնել պետական գաղտնիք հրապարակելու համար նախատեսված քրեական պատասխանատվությունը: Միաժամանակ վարչական պատասխանատվություն է նախատեսվում՝ «գաղտնի» դրոշմագիր ունեցող տեղեկությունները հրապարակելու, ինչպես նաև պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններին առնչվելու թույլտվություն ունեցող անձի կողմից իր նկատմամբ կիրառված սահմանափակումները խախտելու համար:

Устанавливается ответственность за публикацию информации под грифом «секретно»: проект одобрен Национальным собранием
Лица, имеющие разрешение на работу с информацией под грифом «особо важно» и «совершенно секретно», содержащей государственную тайну, в случае личных визитов в зарубежные страны обязаны будут информировать о них Службу национальной безопасности. Как сообщает «Арменпресс», пакет законопроектов «О государственной тайне» и приложенных к нему проектов был принят в первом чтении на заседании НС, получив 69 голосов «за», 32 «против» при 1 воздержавшемся.
Согласно проекту, сведения под грифом «секретно» также будут отнесены к государственной тайне. Сведения, составляющие государственную тайну, будут иметь грифы «особо важно», «совершенно секретно» и «секретно». Лица, имеющие допуск к работе со сведениями, содержащими государственную тайну грифов «особо важно» и «совершенно секретно», в случае личных визитов в зарубежные страны обязаны будут информировать о них Службу национальной безопасности
Пакет законопроектов также предлагает ужесточить уголовную ответственность за разглашение государственной тайны. Административная ответственность предусмотрена за обнародование сведений с грифом «секретно», а также за нарушение ограничений, наложенных на лиц, имеющих допуск к обращению со сведениями, содержащими государственную тайну.