Հայաստան է ժամանել ԵՄ տեխնիկական գնահատման խումբը՝ նոր քաղաքացիական առաքելության տեղակայման հնարավորությունը դիտարկելու համար
ԵՐԵՎԱՆ,9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հունվարի 9-ին ընդունել է ԵՄ տեխնիկական գնահատման խմբի անդամներին՝ Մարչին Վիդռայի գլխավորությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Արտաքին գործերի նախարարությունից, խումբը Հայաստան է գործուղվել ԵՄ նոր քաղաքացիական առաքելության տեղակայման հնարավորությունը դիտարկելու համար: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը:
Կողմերն անդրադարձ են կատարել դեկտեմբերի 19-ին ավարտված ԵՄ դիտորդական առաքելության աշխատանքներին: Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել դիտորդական առաքելության դերը տարածաշրջանում կայունության ամրապնդման ու Հայաստանի նկատմամբ նոր ագրեսիաների կանխարգելման գործում և պատրաստակամություն հայտնել շարունակելու համագործակցությունը։

EU planning assistance team arrives in Armenia for possible new civilian monitoring mission
YEREVAN, JANUARY 9, ARMENPRESS. On January 9, the Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan held a meeting with members of the EU technical assessment team.
The team is visiting Armenia to consider the possibility of deploying a new EU civilian mission to Armenia, the foreign ministry said.
During the meeting the sides discussed the work of the EU monitoring mission which was completed on December 19, 2022. “In this context, FM Mirzoyan highly appreciated the role of the monitoring mission in strengthening stability in the region and preventing new aggressions against Armenia and expressed readiness to continue cooperation,” the foreign ministry said in a readout.
The Head of the EU delegation to Armenia Ambassador Andrea Wiktorin also participated in the meeting.
Earlier in December, when the first monitoring mission completed its work, the EU said that “…the existing EU Monitoring Mission in Georgia (EUMM Georgia) will deploy a transitionalplanning assistance team in Armeniato enhance the EU’s awareness of the security situation, and contribute to the planning and preparation of apossible civilian CSDP missionin the country.”