Հայաստան է ժամանել ԵՄ տեխնիկական գնահատման խումբը՝ նոր քաղաքացիական առաքելության տեղակայման հնարավորությունը դիտարկելու համար
ԵՐԵՎԱՆ,9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հունվարի 9-ին ընդունել է ԵՄ տեխնիկական գնահատման խմբի անդամներին՝ Մարչին Վիդռայի գլխավորությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Արտաքին գործերի նախարարությունից, խումբը Հայաստան է գործուղվել ԵՄ նոր քաղաքացիական առաքելության տեղակայման հնարավորությունը դիտարկելու համար: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը:
Կողմերն անդրադարձ են կատարել դեկտեմբերի 19-ին ավարտված ԵՄ դիտորդական առաքելության աշխատանքներին: Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել դիտորդական առաքելության դերը տարածաշրջանում կայունության ամրապնդման ու Հայաստանի նկատմամբ նոր ագրեսիաների կանխարգելման գործում և պատրաստակամություն հայտնել շարունակելու համագործակցությունը։

С целью рассмотрения возможности развертывания новой гражданской миссии ЕС в Армению прибыла группа технической оценки
9 января министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принял членов группы технической оценки ЕС во главе с Марчином Видрой. Как сообщили «Арменпресс» в МИД, группа направлена в Армению для рассмотрения возможности развертывания новой гражданской миссии ЕС. На встрече присутствовала и глава делегации ЕС в Армении Андреа Викторин.
Стороны коснулись работы миссии наблюдателей ЕС, завершившейся 19 декабря. В этом контексте министр Мирзоян высоко оценил роль наблюдательной миссии в деле укрепления стабильности в регионе и предотвращения новых агрессий против Армении, и выразил готовность к продолжению сотрудничества.