Քևին Մաքքարթին ընտրվել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի հանրապետականների առաջնորդ Քևին Մաքքարթին ընտրվել է Կոնգրեսի խոսնակ ՝ քվեարկության 15-րդ փուլի արդյունքներով: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով BBC-ին, նա ստացել է 216 ձայն, իսկ նրա հիմնական մրցակիցը ՝ դեմոկրատ Հաքիմ Ջեֆրիսը, ստացել է 212 ձայն։
Քվեարկության նախորդ փուլում Մաքքարթին հավաքել էր նույնքան ձայն, սակայն դա բավարար չէր հաղթանակի համար։ Իսկ վերջին փուլում վեց կոնգրեսականներ չեն քվեարկել թեկնածուներից ոչ մեկի օգտին, և դա ապահովել է Մաքքարթիի հաղթանակը։
«Կալիֆորնիա նահանգից Քևին Մաքքարթին ստացել է ձայների մեծամասնությունը և պատշաճ կերպով ընտրվել է Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ», - հայտարարել է նիստի վարող Շերիլ Ջոնսոնը:

Кевин Маккарти избран спикером Палаты представителей США
Лидер республиканцев в Палате представителей Конгресса США Кевин Маккарти избран ее спикером по итогам 15-го тура голосования.
Как передает Арменпресс со ссылкой на ВВС, он получил 216 голосов, а его основной соперник - демократ Хаким Джефрис - 212.
В предыдущем туре голосования Маккарти набрал столько же голосов, но их не хватило для победы. В последнем же туре шестеро конгрессменов не голосовали ни за одного из кандидатов, и это обеспечило победу Маккарти.
"Кевин Маккарти от штата Калифорния получил большинство голосов и надлежащим образом избран спикером Палаты представителей", - заявила ведущая заседания Шерил Джонсон.