ՌԴ ՊՆ-ն հաղորդել է Մակեևկայում 63 զոհի մասին, Դրուժովկա քաղաքին հարվածը հայտնվել է ֆրանսիական հեռուստաալիքի եթերում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության Մակեևկա բնակավայրում ՌԴ զինված ուժերի ստորաբաժանումներից մեկի ժամանակավոր տեղակայման վայրին ուկրաինական ուժերի հարվածի հետևանքով զոհվել է 63 զինծառայող: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հունվարի 2-ին հաղորդել է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը: Գերատեսչությունը հայտնել է, որ ուկրաինական ուժերը ամերիկյան արտադրության HIMARS համակարգերից 6 ռեակտիվ արկ են արձակել Մակեևկայի ուղղությամբ, որոնցից 2-ը խոցվել է ռուսական հակաօդային պաշտպանության համակարգերի կողմից:
Մակեևկային հարվածը հասցվել է ամանորյա գիշերը: Ուկրաինայի ԶՈՒ գլխավոր շտաբը հայտնել է, որ հարվածի հետևանքով ոչնչացվել է մինչև 10 միավոր տեխնիկա, սակայն զոհերի թվի մասին տեղեկություններ չի հաղորդել: Ավելի վաղ Ուկրաինայի ԶՈՒ ռազմավարական հաղորդակցությունների վարչությունը հաղորդել էր, որ զոհվել է 400 ռուսաստանցի զինծառայող, ևս 300-ը վիրավորվել է:
Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության ներկայացուցիչները ռուսական ԶԼՄ-ներին հայտնել են, որ հարվածի պատճառ է դարձել «զինծառայողների կողմից բջջային կապի ակտիվ օգտագործումը»:
Իսկ ТАСС գործակալությունը հաղորդում է, որ վերջին մեկ օրվա ընթացքում Ուկրաինայի զինված ուժերը 80 անգամ գնդակոծել են Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության տարածքը: Կրակի տակ են հայտնվել 7 բնակավայրեր: Վնասվել է 15 տուն, ինչպես նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքի 5 օբյեկտ: 1 խաղաղ բնակիչ զոհվել է, ևս 2-ը՝ վիրավորվել:
Իր հերթին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին իր երեկոյան տեսաուղերձում հաղորդել է, որ 2023 թ.-ի երկու օրերի ընթացքում ուկրաինական կողմը խոցել է 80-ից ավելի իրանական կամիկաձե-դրոն:
Ուկրաինական կողմը հաղորդում է նաև, որ ռուսական ուժերը հարվածել են Դոնբասի Կրամատորսկի շրջանի Դրուժովկա քաղաքին, որը գտնվում է ուկրաինական ուժերի վերահսկողության տակ: Երկու մարդ վիրավորվել է:
Կրամատորսկի շրջանին երեկոյան հասցված հարվածը հայտնվել է ֆրանսիական TMC հեռուստաալիքի եթերում. հաղորդավարի հետ զրույցի ընթացքում թղթակցի մեջքի հետևում ուժգին պայթյուն է որոտացել:
The strike in the Donetsk region live on the French TV channel TMC.
Follow@Flash_news_ua pic.twitter.com/ie60LTGfv7
— FLASH (@Flash_news_ua) January 2, 2023
Ուկրաինայի Զինված ուժերի գլխավոր շտաբն էլ դեկտեմբերի 3-ի առավոտյան տեղեկագրում հայտնել է, որ վերջին մեկ օրվա ընթացքում ռուսական ուժերը 6 հրթիռ են արձակել ուկրաինական ենթակառուցվածքների ուղղությամբ, իրականացրել են 52 ավիահարված և 77 գնդակոծություն: Գերատեսչությունը նշում է, որ Դոնեցկի և Լուգանսկի մարզերի վրա լիակատար վերահսկողություն սահմանելու համար ռուսական ուժերի հիմնական հարձակողական գործողությունները կենտրոնացած են Բախմուտի ուղղությամբ:

63 Russian troops killed in Ukrainian strike in Makeyevka – defense ministry
YEREVAN, JANUARY 3, ARMENPRESS. 63 Russian troops have been killed by a Ukrainian missile strike, Moscow confirmed on Monday. The bombardment hit a temporary housing area used by the Russian forces in Donbass, RT reported.
The facility in the city of Makeyevka in Russia’s Donetsk People’s Republic was targeted by six missiles from US-supplied HIMARS multiple rocket launchers, the Russian Defense ministry said.Two projectiles were intercepted by air defenses, but four made it through, the statement added.
Ukrainian authorities say that the strike killed 400 Russian troops, but Russia denies this statement, saying that the bombing killed 63.
The strike was earlier reported by the Donetsk People’s Republic’s Information Minister Daniil Bezsonov, who said the missiles targeted the building of a vocational school where the troops were stationed. It happened precisely at 0:01 am on New Year’s night, while the serviceman were celebrating, he added. According to Russian media reports the use of mobile phones by Russian troops in the facility could’ve given away their location.
Meanwhile, the Russian TASS News Agency reported that Ukrainian forces shelled the territory of Donetsk People’s Republic 80 times in one day, with 7 towns coming under fire. 1 civilian was killed and 2 others were wounded, according to the report.
In turn, Ukraine’s President Volodymyr Zelenskii said in an address that during the first two days of 2023 Ukraine downed more than 80 Iranian-made loitering munitions used by Russia. Ukrainian authorities say Russian forces fired at Druzhovka, a town in Kramatorsky region in the Donbass controlled by Ukrainian forces. Two people were wounded. The strike in Druzhovka was caught on camera by the French TMC channel.
The strike in the Donetsk region live on the French TV channel TMC.
Follow@Flash_news_ua pic.twitter.com/ie60LTGfv7
— FLASH (@Flash_news_ua) January 2, 2023
Ukrainian authorities say Russia is focusing its main offensive in the direction of Bakhmut to gain complete control over Donetsk and Lugansk.