2022 թ.-ին Ռուսաստանը լքել է ՏՏ ոլորտի շուրջ 100 հազար աշխատակից
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 2022 թվականին Ռուսաստանի Դաշնությունը լքել է ՏՏ ոլորտի մոտ 100 հազար մասնագետ, ինչը կազմում է ոլորտի աշխատողների ընդհանուր թվի մոտավորապես 10%-ը, հայտնել է ՌԴ թվային զարգացման նախարարության ղեկավար Մաքսուտ Շադաևը։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Интерфакс» գործակալությանը։
«Իսկապես, եթե հաշվի առնենք ՏՏ ոլորտի մասնագետների հեռանալու երկու ալիքները, ապա ՏՏ ընկերությունների աշխատակիցների մինչև 10 տոկոսը լքել է երկիրը և չի վերադարձել։ Ընդհանուր առմամբ, մոտ 100 հազար ՏՏ մասնագետ մեր երկրի սահմաններից դուրս է գտնվում», - հայտնել է Շադաևը ՌԴ պետդումայում «կառավարության ժամի» ընթացքում։
Նա միաժամանակ նշել է, որ մեկնածների 80%-ը շարունակում է աշխատել ռուսական ընկերություններում։
Նախարարը հիշեցրել է, որ գերատեսչությունը դեմ է նման մասնագետների հեռահար աշխատանքի նկատմամբ խիստ սահմանափակումներին։ Ըստ նրա՝ «այժմ դեռ վաղ է այդ հարցը բարձրացնելը»։
«Հիմնական միջոցը, որ այժմ մենք առաջարկում ենք քննարկել, նման աշխատողների հեռահար աշխատանքի հնարավորության նկատմամբ խիստ սահմանափակումներ չկիրառելն է, քանի որ դա, անշուշտ, նրանց կդրդի աշխատանքի անցնել արտասահմանյան ընկերություններում», - ասել է Շադաևը՝ հստակեցնելով, որ աշխատանքի նման ձևաչափն անընդունելի է պետական տեղեկատվական համակարգեր մշակողների համար։
Հիշեցնենք՝ օրեր առաջ Դաշնության խորհրդի անդամ Անդրեյ Կլիշասը հայտարարել էր, որ շուտով պետդումա է ներկայացվելու օրինագիծ, որով սահմանափակվելու է ռուսաստանցիների հեռահար աշխատանքն արտասահմանից։ ՌԴ թվային զարգացման նախարարությունը դեմ էր արտահայտվել այնպիսի օրենքի ընդունմանը, որը կարգելի հեռահար աշխատել ՏՏ ընկերություններում։

В текущем году РФ покинули порядка 100 тыс айтишников
Порядка 100 тыс IT-специалистов уехали из РФ в 2022 году, это примерно 10% от общего числа сотрудников. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом сообщил глава Минцифры РФ Максут Шадаев.
"Действительно, у нас, если брать две волны отъезда IT-специалистов, то до 10% сотрудников IT-компаний уехали из страны и не вернулись. Если в сумме брать, порядка 100 тыс. IT-специалистов находятся за пределами нашей страны", - сказал Шадаев на "правительственном часе" в Госдуме во вторник.
Он отметил вместе с тем, что 80% из уехавших продолжают работать на российские компании.
Министр напомнил, что ведомство выступает против жестких ограничений на удаленную работу для таких специалистов: вопрос об этом "ставить сейчас преждевременно".
"Ключевая мера, которую мы сейчас предлагаем все-таки обсудить, - это не вводить жесткие ограничения на возможность удаленной работы для таких сотрудников, потому что это, конечно, подтолкнет их к тому, чтобы они устраивались на работу в зарубежные компании", - сказал Шадаев, уточнив, что для разработчиков госинформсистем подобный формат работы недопустим.