Պայթել է Բեռլինի հսկայական ակվարիումը՝ 1 մլն լիտր ջրով. կան վիրավորներ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բեռլինի Raddison Blu հյուրանոցի նախասրահում գտնվող հսկայական ակվարիումը, որի մեջ կային 1500 արևադարձային ձկներ, պայթել է՝ հեղեղելով հյուրանոցը և մոտակա փողոցները: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով BBC-ին:
«AquaDom»-ն ուներ 14 մետր երկարություն և համարվում էր աշխարհում ամենամեծ գլանաձև ակվարիումը: Ըստ ոստիկանության՝ ակվարիումի պայթյունը «անհավատալի վնասներ» է հասցրել, 2 մարդ վիրավորվել է ապակու բեկորներից: Ապակու կտորները տարածվել են նաև փողոցում:
Ակվարիումի մեջ տեղադրված էր վերելակ հյուրանոցի այցելուների համար, որի մեջից հնարավոր էր տեսնել ավելի քան 100 ձկնատեսակները:
Ակվարիումն արդիականացվել էր 2 տարի առաջ:
Դեպքի վայր է ժամանել ավելի քան 100 հրշեջ: Միջադեպի պատճառներն առայժմ հայտնի չեն:
«AquaDom»-ը բացվել էր 2003 թվականի դեկտեմբերին և հայտնվել էր «Գինեսի ռեկորդների գրքում»՝ որպես աշխարհի ամենամեծ գլանաձև ակվարիում:

YEREVAN, DECEMBER 16, ARMENPRESS. An aquarium in Berlin that was home to around 1,500 exotic fish burst early on Friday, spilling 1 million litres (264,172 gallons) of water and debris onto a major road in the busy Mitte district, Reuters reported citing emergency services.
Around 100 emergency responders rushed to the site, a leisure complex that also houses a Radisson hotel and a museum as well as the aquarium.
Sea Life Berlin offered glass elevator rides through the Aquadom aquarium, which it says was the world's largest freestanding cylindrical aquarium at 14 metres (46 ft) in height.
Two people were injured by splinters of glass, and police evacuated the hotel in the complex on concern that there could be structural damage.
A spokesperson for the fire brigade told Reuters it was still unclear what had caused the AquaDom aquarium to burst.
Neither the fire brigade nor the police commented on the fate of the fish, though police said on Twitter there had been "unbelievable maritime damage".