Վերջին 5 տարվա ընթացքում Apple-ը Ճապոնիայում ավելի քան 100 միլիարդ դոլար է ներդրել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկյան Apple Inc.-ը վերջին հինգ տարվա ընթացքում ավելի քան 100 միլիարդ դոլար Է ներդրել Ճապոնիայի՝ իր գրեթե 1000 մատակարարներից բաղկացած ցանցում: Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է «Интерфакс» գործակալությունից:
Ընկերությունը հաղորդել է, որ 2019 թ.-ից ի վեր իր ծախսերն ավելացրել է ավելի քան 30%-ով, ընդ որում՝ նրա մատակարարներն են ինչպես խոշոր միջազգային կորպորացիաները, այնպես Էլ փոքր ընտանեկան ձեռնարկությունները։
Sony ընկերությունն Apple-ի ճապոնական խոշորագույն մատակարարներից մեկն է, որը տվիչներ Է թողարկում iPhone-ի տեսախցիկների համար 2011 թ.-ից: Apple-ը հայտարարել է, որ մինչև 2030 թ.-ը ճապոնական 29 մատակարարներ պարտավորվել են ընկերության սարքերի բաղադրիչներն արտադրելու համար ամբողջությամբ անցնել էներգիայի վերականգնվող աղբյուրների:
Միաժամանակ Sony, Seiko Advance և Sumitomo Electric Industries ընկերություններն արդեն նախագծեր են իրականացնում հողմային և արևային էներգետիկայի ոլորտում։
Հաղորդվում է նաև, որ Apple-ի բաժնետոմսերի արժեքը 0,5%-ով աճել է դեկտեմբերի 13-ի նախնական սակարկությունների արդյունքներով:
Ընկերության շուկայական արժեքն ընթացիկ տարվա սկզբից նվազել է 18,6%-ով (մինչև 2,26 տրլն դոլար), այն դեպքում, երբ ֆոնդային ինդեքսն իջել է 16,3%-ով։

Apple инвестировала в Японию свыше $100 млрд за последние пять лет
Американская Apple Inc инвестировала свыше $100 млрд в сеть из почти 1 тысячи своих поставщиков в Японии за последние пять лет, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Как сообщила компания, с 2019 года она увеличила расходы более чем на 30%, причем ее поставщиками являются как крупные международные корпорации, так и небольшие семейные предприятия, пишет MT Newswires.
Sony является одним из крупнейших японских поставщиков Apple, выпуская датчики для камер iPhone с 2011 года.
Apple заявила, что к 2030 году 29 японских поставщиков взяли на себя обязательства полностью перейти на возобновляемые источники энергии для производства комплектующих для устройств компании. При этом Sony, Seiko Advance и Sumitomo Electric Industries уже реализуют проекты в сфере ветряной и солнечной энергетики.
Котировки акций Apple растут на 0,5% в ходе предварительных торгов во вторник. Рыночная стоимость компании с начала текущего года снизилась на 18,6% (до $2,26 трлн), в то время как фондовый индекс опустился на 16,3%.