Սպիտակ տան մամուլի քարտուղարը դադարեցրել Է ճեպազույցը լրագրողի հետ վեճի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Կարին Ժան-Պիեռը լրագրողներից մեկի հետ վիճաբանությունից հետո ժամանակից շուտ լքել Է ճեպազրույցը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Լրագրողն արդեն միջոցառման ավարտին մոտ փորձել Է հարց տալ հերթից դուրս, երբ Ժան-Պիեռը խոսքը տվել Է նրա մեկ այլ գործընկերոջ:
«Կարո՞ղ եք արդյոք պատասխանել ԱՄՆ-Աֆրիկա գագաթնաժողովի վերաբերյալ հարցին: Ձեզ համար ինչու՞ Է այդքան բարդ պատասխնել ԱՄՆ-Աֆրիկա գագաթնաժողովի մասին հարցին, երբ նախագահը հանդիպում է աֆրիկյան 50 ղեկավարների հետ: Ձեզ համար ինչու՞ Է այդքան բարդ ինձ հարցի իրավունք տալ»,- ասել Է լրագրողը՝ փորձելով ուշադրություն հրավիրել իր վրա:
«Դա բարդ չէ, ես պատասխանել եմ», - ասել է Սպիտակ տան ներկայացուցիչը: «Դուք մեզ թույլ չեք տալիս հարց տալ»,- կրկին բացականչել Է լրագրողը: «Դուք ինձ թույլ կտա՞ք պատասխանել հարցին, թե՞ ոչ: Ես հենց նոր փորձեցի պատասխանել Ձեր հարցին, բայց Դուք թույլ չտվեցիք: Այնպես որ, Ձեր մյուս գործընկերն այժմ հարց կտա»,- հավելել Է նա: «Թույլ տվեք Ձեզ հարց տալ ԱՄՆ-Աֆրիկա գագաթնաժողովի մասին»,- կրկին առարկել Է լրագրողը: «Ես բառացիորեն հենց նոր փորձեցի պատասխանել Ձեր հարցին:
Դուք ինձ ընդհատեցիք»,- ի պատասխան ասել Է ԱՄՆ-ի նախագահի մամուլի քարտուղարը, սակայն թղթակիցը շարունակել Է վեճը: «Լավ, բոլորին շնորհակալություն: Կտեսնվենք վաղը», - ասել Է Ժան-Պիեռը և դուրս եկել սրահից՝ ճեպազրույցն ավարտելով ժամանակից շուտ: Սա արդեն առաջին դեպքը չԷ, երբ Սպիտակ տանը ճեպազրույցի ընթացքում վեճ Է ծագում հարց տալու հնարավորության և հերթականության շուրջ: Նոյեմբերին Ժան-Պիեռն արդեն վեճի Է բռնվել երկու լրարգողների հետ հենց նույն առիթով:

Пресс-секретарь Белого дома прервала брифинг из-за спора с журналистом
Пресс-секретарь Белого дома Карин Жан-Пьер в четверг покинула регулярный брифинг раньше времени после спора с одним из журналистов. Трансляция брифинга велась на сайте Белого дома. Корреспондент уже ближе к концу мероприятия попытался задать вопрос вне очереди, когда Жан-Пьер дала слово другому его коллеге. "Можете ли вы ответить на вопрос про саммит США - Африка?
Почему для вас так сложно ответить на вопрос про саммит США - Африка? <...> Почему для вас так сложно дать мне задать вопрос?" - говорил журналист, пытаясь обратить на себя внимание. "Это несложно", - сказала в ответ представитель Белого дома. "Вы не даете нам задать вопрос", - вновь воскликнул корреспондент. "Вы дадите мне ответить на вопрос или нет?" - возразила Жан-Пьер.
"Я только что попыталась ответить на ваш вопрос, но вы мне не дали это сделать. Так что другой ваш коллега теперь будет задавать вопрос", - добавила она. "Дайте мне задать вам вопрос!" - вновь возразил журналист. "Я буквально только что пыталась ответить на ваш вопрос. Вы меня перебили", - сказала в ответ пресс-секретарь американского президента, однако репортер продолжил спор. "Хорошо, всем спасибо. Увидимся завтра", - сказала Жан-Пьер и вышла из зала, завершив брифинг раньше времени. Это уже не первый случай, когда на брифинге в Белом доме возникает спор относительно возможности задать вопрос и очередности. Так, в ноябре Жан-Пьер уже вступала в спор с двумя журналистами по тому же поводу,передает Арменпресс․