Թուրքական լրատվամիջոցը հայտնում է, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև օդային բեռնափոխադրումները սկսելու ուղղությամբ քայլեր են ձեռնարկվում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թուրքական «Hurrriyet» թերթը գրում է, որ մեկնարկել է Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման երկրորդ փուլը, որով թուրք և հայ պաշտոնյաները քննարկում են Ամանորից առաջ բեռնափոխադրումների մեկնարկը տալու, իսկ հետագայում՝ Ալիջանի սահմանային անցակետի բացման հարցերը։
«Բանակցություններին ծանոթ պաշտոնյաներն ասացին, որ բեռնափոխադրումները կարող են սկսվել մինչև այս տարվա վերջ՝ դեկտեմբերի 31-ը»,-գրում է թերթը։
Թերթը նշում է, որ մեկ այլ ասպեկտ, որը պաշտոնյաները քննարկում են, Ալիջան սահմանային անցակետի բացումն է, որը փակ է 1993 թվականի ապրիլից։ Նշվում է, որ հայ-թուրքական սահմանին գտնվող 128 մետր երկարություն ունեցող կամուրջը շուրջ 30 տարի չգործարկվելու պատճառով վերանորոգման կարիք ունի: «Կամրջի վերանորոգման շուրջ բանակցությունները սկսվել են մի քանի շաբաթ առաջ։ Կամուրջը պետք է վերանորոգվի»,- ասել են պաշտոնյաները՝ չհրապարակելով իրենց անունները։
Տեղեկությունը հայտնած թուրք պաշտոնյաները, սակայն, հաշվի առնելով եղանակային պայմանները՝ այս հարցում արագ արդյունք չեն ակնկալում։ «Սակայն պաշտոնյաները մոտ ապագայում արդյունք չեն ակնկալում, քանի որ ձնառատ եղանակը խոչընդոտ է շինարարական աշխատանքների համար»,-փոխանցում է թերթը։

Cargo flights between Armenia and Turkey could start this year – report
YEREVAN, DECEMBER 8, ARMENPRESS. The second phase of normalization of ties betweenArmenia and Turkeyhas started and officials from both countries are discussing the start ofcargoflights before New Year and the opening of the Alican Border Crossing, the Turkish Hurriyet newspaper reported citing officials who spoke on condition of anonymity.
The officials familiar with the talks told Hurriyet that the cargo flights “might start” before Dec. 31, the end of this year.
The re-opening of the Alican Border Crossing - closed since April 1993 – is also being discussed, according to the report.
The Alican Border Crossing connects the two countries with a 128-meter-long bridge. However, due to being closed nearly for three decades, the bridge became unserviceable.
“The bridge has to be repaired,” Hurriyet quoted the officials as saying. “Talks to repair the bridge started some weeks ago,” they added.
The officials do not expect to have a result in the near future as the snowy weather is an obstacle for construction work, according to Hurriyet.
The third phase of the normalization process will be the talks on starting direct trade between the two countries, according to Hurriyet.