Թուրքական լրատվամիջոցը հայտնում է, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև օդային բեռնափոխադրումները սկսելու ուղղությամբ քայլեր են ձեռնարկվում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թուրքական «Hurrriyet» թերթը գրում է, որ մեկնարկել է Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման երկրորդ փուլը, որով թուրք և հայ պաշտոնյաները քննարկում են Ամանորից առաջ բեռնափոխադրումների մեկնարկը տալու, իսկ հետագայում՝ Ալիջանի սահմանային անցակետի բացման հարցերը։
«Բանակցություններին ծանոթ պաշտոնյաներն ասացին, որ բեռնափոխադրումները կարող են սկսվել մինչև այս տարվա վերջ՝ դեկտեմբերի 31-ը»,-գրում է թերթը։
Թերթը նշում է, որ մեկ այլ ասպեկտ, որը պաշտոնյաները քննարկում են, Ալիջան սահմանային անցակետի բացումն է, որը փակ է 1993 թվականի ապրիլից։ Նշվում է, որ հայ-թուրքական սահմանին գտնվող 128 մետր երկարություն ունեցող կամուրջը շուրջ 30 տարի չգործարկվելու պատճառով վերանորոգման կարիք ունի: «Կամրջի վերանորոգման շուրջ բանակցությունները սկսվել են մի քանի շաբաթ առաջ։ Կամուրջը պետք է վերանորոգվի»,- ասել են պաշտոնյաները՝ չհրապարակելով իրենց անունները։
Տեղեկությունը հայտնած թուրք պաշտոնյաները, սակայն, հաշվի առնելով եղանակային պայմանները՝ այս հարցում արագ արդյունք չեն ակնկալում։ «Սակայն պաշտոնյաները մոտ ապագայում արդյունք չեն ակնկալում, քանի որ ձնառատ եղանակը խոչընդոտ է շինարարական աշխատանքների համար»,-փոխանցում է թերթը։

Турецкие СМИ сообщают, что предпринимаются шаги для начала авиаперевозок грузов между Арменией и Турцией
Турецкая газета «Hurrriyet» пишет, что начался второй этап нормализации отношений между Турцией и Арменией, официальные лица Турции и Армении обсуждают вопросы начала грузоперевозок до Нового года, а затем и открытия пограничного пункта Алиджан.
«Официальные лица, знакомые с ходом переговоров, заявили, что грузоперевозки могут начаться до конца текущего года, до 31 декабря», - пишет издание.
Другой вопрос, обсуждаемый официальными лицами - открытие КПП Алиджан, который был закрыт с апреля 1993 года, сообщает газета. Отмечается, что 128-метровый мост на армяно-турецкой границе нуждается в ремонте, так как он не эксплуатировался 30 лет. «Переговоры о ремонте моста начались несколько недель назад. Мост должен быть отремонтирован», - заявили чиновники, не называя своих имен.
Газета пишет, что турецкие чиновники, сообщившие эту информацию, с учетом погодных условий, не ожидают быстрого результата, так как снегопады могут помешать строительным работам.