Հակոբ Արշակյանն անդրադարձել է ՀԱՊԿ երկրներում ընտրական գործընթացների եւ ինքնիշխանության պաշտպանության օրենսդրության բարելավման նախագծին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն իր ելույթում անդրադարձել է ՀԱՊԿ անդամ երկրներում ընտրական գործընթացների եւ ինքնիշխանության պաշտպանության ապահովման ոլորտում օրենսդրության բարելավման վերաբերյալ հանձնարարականների նախագծին, որը քննարկման է ներկայացվել ՀԱՊԿ ԽՎ քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի որոշմամբ:
«ՀԱՊԿ անդամ երկրներում ընտրություններին եւ հանրաքվեներին արտաքին միջամտության աճող սպառնալիքների համատեքստում մեծանում է այս ոլորտում ՀԱՊԿ անդամ երկրների գործողությունների համակարգման արդիականությունը»,-նշել է ԱԺ փոխնախագահը:
Հանձնարարականների նախագծով լրացվում է ԱՊՀ եւ ՀԱՊԿ մոդելային ակտերի գործող համակարգում առկա բացը: Նախագիծը ձեւակերպում է ընտրություններին եւ հանրաքվեներին օտարերկրյա միջամտության եւ ընտրական ինքնիշխանության հայեցակարգը, պարունակում է ընտրական գործընթացների եւ ինքնիշխանության պաշտպանության միջազգային իրավական դաշտի վերլուծություն, սահմանում նպատակներն ու խնդիրները: Նախագծում ամրագրված են նաեւ ընտրական գործընթացների եւ ինքնիշխանության պաշտպանության հիմնական առաջարկվող միջոցառումները, այդ թվում՝ օրենսդրական գործունեության համատեքստում:
Ըստ Հակոբ Արշակյանի՝ նախագծի հայեցակարգային դրույթները լիովին համապատասխանում են իրական իրողություններին, համակարգված եւ հիմնավորված են, փաստաթուղթն անցել է վեհաժողովի սահմանած փորձաքննության բոլոր ընթացակարգերը: Նա հավելել է, որ նախագծի ընդունումը թույլ կտա համախմբված զարգացնել ՀԱՊԿ անդամ պետությունների օրենսդրությունը եւ իրավակիրառ պրակտիկան՝ հաշվի առնելով ընտրական գործընթացների եւ ընտրական ինքնիշխանության պաշտպանության առաջարկվող համապարփակ բաղադրիչը:
Հակոբ Արշակյանն առաջարկել է աջակցել ՀԱՊԿ ԽՎ քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի որոշմանը ներկայացված հանձնարարականների նախագծի վերաբերյալ, ինչպես նաեւ այս հարցով լիագումար նիստի որոշման նախագծին:

Обсуждено совершенствование законодательства в области обеспечения защиты электоральных процессов в ОДКБ
Делегация во главе с председателем Национального Собрания Армении Аленом Симоняном приняла участие в совместном заседании Совета ПА ОДКБ и 15-м пленарном заседании Ассамблеи.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, вице-спикер Акоп Аршакян в своем выступлении коснулся проекта Рекомендаций по совершенствованию законодательства в области обеспечения защиты электоральных процессов и суверенитета в государствах ОДКБ, внесенного на обсуждение решением Постоянной комиссии ПА ОДКБ по политическим вопросам и международному сотрудничеству.
«В условиях нарастающих угроз внешнего вмешательства в выборы и референдумы в государствах ОДКБ актуальность координации действий государств в данной сфере возрастает.Проект Рекомендаций восполняет существующий пробел в действующей системе модельных актов СНГ и ОДКБ», - отметил вице-спикер НС Армении.
Акоп Аршакян отметил, что Рекомендации формулируют понятие иностранного вмешательства в выборы и референдумы и электоральный суверенитет, содержат анализ международно-правовых основ защиты электоральных процессов и суверенитета, а также определяют цели и задачи, принципы такой деятельности, характеристики иностранного вмешательства в выборы.
Вице-спикер подчеркнул, что в проекте Рекомендаций изложены основные рекомендуемые меры по защите электоральных процессов и суверенитета, в том числе, в контексте законодательной деятельности.