Կյանքից հեռացել է Չինաստանի նախկին նախագահ Ցզյան Ցզեմինը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 96 տարեկան հասակում վախճանվել Է Չինաստանի նախկին նախագահ Ցզյան Ցզեմինը: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությանը:
«Մեր մեծարգո ընկեր Ցզյան Ցզեմինը տառապում Էր սպիտակարյունությունից, բարդացած պոլիօրգանային անբավարարությունից. նրան փրկել հնարավոր չԷր: 2022 թվականի նոյեմբերի 30-ին՝ ժամը 12:13-ին (Երևանի ժամանակով 08:13-ին), նա վախճանվել է Շանհայում՝ 96 տարեկան հասակում», - ասվում Է Չինաստանի կենտրոնական հեռուստատեսության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Չինաստանի նախկին ղեկավարի մահվան մասին հաղորդագրությունը համատեղ տարածել են Չինաստանի Կոմկուսի կենտրոնական կոմիտեն, Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի մշտական կոմիտեն, ՉԺՀ-ի Պետխորհուրդը, Չինաստանի ժողովրդական քաղաքական խորհրդատվական խորհրդի համաչինական կոմիտեն և Չինաստանի Կոմկուսի կենտկոմի ռազմական խորհուրդն ու ՉԺՀ-ի կենտրոնական ռազմական խորհուրդը:
Ցզյան Ցզեմինը Չինաստանի Կոմկուսի կենտկոմի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնն զբաղեցրել Է 1989-ից մինչև 2002 թվականը, իսկ ՉԺՀ-ի նախագահի պաշտոնը՝ 1993-ից մինչև 2003 թվականը, երբ նախագահի պաշտոնը ստնաձնեց Հու Ցզինտաոն:

YEREVAN, NOVEMBER 30, ARMENPRESS. China’s former president and secretary general of the Chinese Communist Party, Jiang Zemin, has died at 96, TASS reports citing China Central Television.
According to the report, Jiang Zemin died of leukemia and multiple organ failure in Shanghai on November 30.
Jiang Zemin was born in Jiangsu on August 17, 1926. He was secretary general of the Chinese Communist Party from June 1989 through November 2002 and led the country as president from 1993 to 2003.
Jiang has not attended public events since 2019. Rumors about his failing health intensified after he abstained from celebrations to mark the centenary of the Chinese Communist Party in 2021. He was also absent from the party’s 20th congress in October.