Կյանքից հեռացել է Չինաստանի նախկին նախագահ Ցզյան Ցզեմինը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 96 տարեկան հասակում վախճանվել Է Չինաստանի նախկին նախագահ Ցզյան Ցզեմինը: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությանը:
«Մեր մեծարգո ընկեր Ցզյան Ցզեմինը տառապում Էր սպիտակարյունությունից, բարդացած պոլիօրգանային անբավարարությունից. նրան փրկել հնարավոր չԷր: 2022 թվականի նոյեմբերի 30-ին՝ ժամը 12:13-ին (Երևանի ժամանակով 08:13-ին), նա վախճանվել է Շանհայում՝ 96 տարեկան հասակում», - ասվում Է Չինաստանի կենտրոնական հեռուստատեսության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Չինաստանի նախկին ղեկավարի մահվան մասին հաղորդագրությունը համատեղ տարածել են Չինաստանի Կոմկուսի կենտրոնական կոմիտեն, Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի մշտական կոմիտեն, ՉԺՀ-ի Պետխորհուրդը, Չինաստանի ժողովրդական քաղաքական խորհրդատվական խորհրդի համաչինական կոմիտեն և Չինաստանի Կոմկուսի կենտկոմի ռազմական խորհուրդն ու ՉԺՀ-ի կենտրոնական ռազմական խորհուրդը:
Ցզյան Ցզեմինը Չինաստանի Կոմկուսի կենտկոմի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնն զբաղեցրել Է 1989-ից մինչև 2002 թվականը, իսկ ՉԺՀ-ի նախագահի պաշտոնը՝ 1993-ից մինչև 2003 թվականը, երբ նախագահի պաշտոնը ստնաձնեց Հու Ցզինտաոն:

Умер бывший председатель КНР Цзян Цзэминь
Бывший председатель КНР Цзян Цзэминь скончался в возрасте 96 лет.Как передает Арменпресс, об этом сообщает в среду Центральное телевидение Китая.
"Наш глубокоуважаемый товарищ Цзян Цзэминь страдал от лейкемии, осложненной полиорганной недостаточностью, спасти его было невозможно, 30 ноября 2022 года в 12 часов 13 минут (7.13 мск - ред.) он скончался вШанхаев возрасте 96 лет", - говорится в сообщении.
Сообщение о смерти бывшего китайского лидера совместно распространили Центральный комитет КПК, Постоянный комитет Всекитайского собрания народных представителей, Госсовет КНР, Всекитайский комитет Народного политического консультативного совета Китая и Военный совет ЦК КПК и Центральный военный совет КНР.
Цзян Цзэминь занимал должность генсека ЦК КПК с 1989 по 2002 год и должность председателя КНР с 1993 по 2003 год, когда пост председателя занял Ху Цзиньтао.