ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Յենս Պլյոտների, Թոբիաս Լինդների և Մաթիաս Լյութենբերգի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոյեմբերի 29-ին Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Հայաստանի անվտանգության խորհրդի (ԱԽ) քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է ԳԴՀ կանցլերի արտաքին և անվտանգության քաղաքականության հարցերով խորհրդական Յենս Պլյոտների, ԳԴՀ ԱԳՆ պետնախարար Թոբիաս Լինդների, ԳԴՀ ԱԳՆ Արևելյան Եվրոպայի, Կովկասի և Միջին Ասիայի հարցերով քաղաքական տնօրեն Մաթիաս Լյութենբերգի հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում են ԱԽ մամուլի ծառայությունից:
Ըստ հաղորդագրության՝քարտուղարը նաև հանդիպումներ է ունեցել ԳԴՀ Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում:
Կողմերը քննարկել են միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգային իրավիճակը:
«ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է մեր տարածաշրջանում առկա անվտանգային մարտահրավերները և ընդգծել դրանց հանգուցալուծմանն ուղղված ՀՀ տեսակետներն ու ջանքերը: Արմեն Գրիգորյանը ողջունել է Գերմանիայի կառավարության կողմից կայացված որոշումը, ըստ որի Հայաստանը ներառվել է Տնտեսական և միջազգային համագործակցության դաշնային նախարարության՝ մինչև 2030 թվականի բարեփոխումների ռազմավարության մեջ: Հանդիպումների ընթացքում հայ-գերմանական երկկողմ հարաբերություններին առնչվող մի շարք հարցերի շուրջ ծավալվել են անկեղծ զրույցներ: Բարձր գնահատելով քաղաքական ներկայիս շփումները՝ հանդիպման մասնակիցները պայմանավորվել են առավել զարգացնել երկխոսությունը բարձր և բարձրագույն մակարդակներում»,-նշվում է հաղորդագրությունում:

Armen Grigoryan meets with Jens Plötner, Tobias Lindner and Matthias Lutenberg in Germany
YEREVAN, NOVEMBER 29, ARMENPRESS. On November 29, within the framework of the working visit to the Federal Republic of Germany, Armen Grigoryan, the Secretary of the Security Council of Armenia (SC), met with German Chancellor OlafScholz'sForeign Policy Advisor, Jens Plötner, Minister of State at the Federal Foreign Office Tobias Lindner, Political Director for East European, Caucasus and Central Asian Affairs of the MFA of the Federal Republic of Germany Matthias Lüttenberg, ARMENPRESS was informed from the press service of the Security Council.
According to the report, the Secretary also had meetings in the Foreign Relations Committee of the German Bundestag.
The parties discussed the international and regional security situation.
"The Security Council Secretary presented the security challenges in our region and emphasized Armenia’s views and efforts aimed at solving them. Armen Grigoryan welcomed the decision made by the German government, according to which Armenia is included in the reform strategy until 2030 of the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development. During the meetings, sincere conversations were held on a number of issues related to Armenian-German bilateral relations. Highly valuing the current political contacts, the participants of the meeting agreed to further develop the dialogue at higher and top levels," the message states.