ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Յենս Պլյոտների, Թոբիաս Լինդների և Մաթիաս Լյութենբերգի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոյեմբերի 29-ին Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Հայաստանի անվտանգության խորհրդի (ԱԽ) քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է ԳԴՀ կանցլերի արտաքին և անվտանգության քաղաքականության հարցերով խորհրդական Յենս Պլյոտների, ԳԴՀ ԱԳՆ պետնախարար Թոբիաս Լինդների, ԳԴՀ ԱԳՆ Արևելյան Եվրոպայի, Կովկասի և Միջին Ասիայի հարցերով քաղաքական տնօրեն Մաթիաս Լյութենբերգի հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում են ԱԽ մամուլի ծառայությունից:
Ըստ հաղորդագրության՝քարտուղարը նաև հանդիպումներ է ունեցել ԳԴՀ Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում:
Կողմերը քննարկել են միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգային իրավիճակը:
«ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է մեր տարածաշրջանում առկա անվտանգային մարտահրավերները և ընդգծել դրանց հանգուցալուծմանն ուղղված ՀՀ տեսակետներն ու ջանքերը: Արմեն Գրիգորյանը ողջունել է Գերմանիայի կառավարության կողմից կայացված որոշումը, ըստ որի Հայաստանը ներառվել է Տնտեսական և միջազգային համագործակցության դաշնային նախարարության՝ մինչև 2030 թվականի բարեփոխումների ռազմավարության մեջ: Հանդիպումների ընթացքում հայ-գերմանական երկկողմ հարաբերություններին առնչվող մի շարք հարցերի շուրջ ծավալվել են անկեղծ զրույցներ: Բարձր գնահատելով քաղաքական ներկայիս շփումները՝ հանդիպման մասնակիցները պայմանավորվել են առավել զարգացնել երկխոսությունը բարձր և բարձրագույն մակարդակներում»,-նշվում է հաղորդագրությունում:

Секретарь Совета безопасности Армении провел ряд встреч в Германии
В рамках рабочего визита в Федеративную Республику Германия секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян 29 ноября встретился с советником канцлера ФРГ по внешней политике и безопасности Йенсом Плетнером, государственным министром МИД ФРГ Тобиасом Линднером и политическим директором МИД ФРГ по Восточной Европе, Кавказу и Центральной Азии Матиасом Лютенбергом.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата Совета безопасности, Григорян также провел встречи в Комитете по международным отношениям Бундестага ФРГ.
Стороны обсудили ситуацию в области международной и региональной безопасности.
Секретарь Совета Безопасности представил вызовы безопасности в нашем регионе, а также позицию и усилия Армении, направленные на их решение. Армен Григорян приветствовал принятое правительством Германии решение, согласно которому Армения включена в стратегию реформ Федерального министерства экономического и международного сотрудничества до 2030 года.
В ходе встреч состоялись откровенные беседы по ряду вопросов, касающихся двусторонних армяно-германских отношений. Высоко оценив текущие политические контакты, участники встречи договорились о дальнейшем развитии диалога на высоком и высших уровнях.