Նենգափոխում ադրբեջանական ձեւով. Թիրախում Հայաստանն ու Իրանն են
ԵՐԵՎԱՆ,30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ,ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Թյուրքական «մշակույթի» անբաժան բաղադրիչն է նվաճած տարածքների, տեղանունների թրքացումը։ Այդ քաղաքականության օգնությամբ փորձ է արվել յուրացնել եւ դրա միջոցով ջնջել, աղճատել, ապա եւ մոռացության տալ տեղանվան էթնիկ պատկանելությունը։ Նույն քաղաքականությունն իրականացնում է նաեւ Ադրբեջանը։
Հուլիսին Ադրբեջանի կառավարությունը փոփոխություններ էր կատարել «Ադրբեջանի Հանրապետության ընտանեկան օրենսգրքի կիրառման հետ կապված որոշ նորմատիվ-իրավական ակտերի հաստատման մասին» բանաձեւում։ Նոր կանոնների համաձայն՝ Հայաստանի տարածքում տեղանունները պաշտոնական փաստաթղթերում գրվելու են ադրբեջանական անուններով։ Այսինքն՝ Ադրբեջանի քաղաքացիների փաստաթղթերում, շրջանցելով հայկական անվանումները, կնշվեն գոյություն չունեցող բնակավայրերի անուններ։
Ադրբեջանը ցավագին էր ընդունել նաեւ ՌԴ ՊՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ Արցախի բնակավայրի հայկական տեղանվան օգտագործումը։ Այդ առիթով խորհրդարանը մտադիր է դիմել ՌԴ Պետական դումա, որպեսզի ՌԴ պաշտպանության նախարարության կայքի տեղեկագրերում հայկական տեղանունների փոխարեն օգտագործվեն Ադրբեջանի հորինած անվանումները։ Տարածաշրջանային հարցերի խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Սիյավուշ Նովրուզովն անգամ ռուս խաղաղապահներին մեղադրում է «անջատողականությանը սատարելու մեջ», քանի որ վերջիններս, իբր, աղավաղում են «ադրբեջանական տեղանունների անվանումները»:
Ադրբեջանի խորհրդականներն այսքանով չեն բավարարվել, նրանց թիրախում նաեւ Իրանն է. Միլլի մեջլիսի պատգամավորներից մեկը երեկվա նիստի ժամանակ խոսել է նոր Սահմանադրության ընդունման անհրաժեշտության մասին եւ` որպես առաջին քայլ, նշել Ադրբեջան անվանման փոփոխությունը. «Երկիրը պետք է կոչվի Հյուսիսային Ադրբեջան։ Ինչպես մյուս պառակտված ժողովուրդների անուններում կան «հյուսիս» եւ «հարավ» արտահայտությունները: Կարծում եմ, որ սա նաեւ խթան կլինի հարավային ադրբեջանցիների համար»։
Փաստերի եւ իրողությունների հիման վրա գիտական թեզեր զարգացնելու փոխարեն Ադրբեջանի գիտական հանրույթի ներկայացուցիչները նախընտրում են ֆանտաստիկայի ժանրը։ Սեփական ծագման թնջուկից գլուխ չհանած` անցում են կատարում մեր տարածաշրջանի բնիկ ժողովուրդների ծագման թեզերի նենգափոխմանը։ Նախօրեին Ադրբեջանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ Իսա Հաբիբեյլին հայտարարել էր, թե «Իրանը թյուրքական պետություն է»` նման անհեթեթությունը փորձելով բացատրել նրանով, որ երկիրը «հնագույն ժամանակներից կառավարել են ադրբեջանաթուրքական դինաստիաները»։ Հաբիբեյլին նաեւ պնդում է, որ պարսկերենը հաղորդակցության միջոց է «սահմանափակ պաշտոնական շրջանակների համար», մինչդեռ ադրբեջաներենը «Իրանում ապրող բոլոր ժողովուրդների լեզուն է»։ Ինչպես տեսնում ենք, նենգափոխման ուղղությամբ ադրբեջանական երեւակայության թռիչքը նույնքան անսահման է` ինչքան տիեզերքը։ Այս թեզերին կարելի էր ուշադրություն չդարձնել, եթե դրանք չզարգացվեին պետական եւ գիտական ամենաբարձր մակարդակով։
Տեղանունների նենգափոխումը եղել ու մնում է Թուրքիայի բոլոր ժամանակների իշխանությունների հեռահար նպատակներ հետապնդող ժողովրդագրական քաղաքականության կարեւոր բաղադրիչը: Այսօր այն իրականացնում է Թուրքիայի «կրտսեր եղբայրը»։ Թուրքագետ Լուսինե Սահակյանը «Տեղանունների թուրքացումն Օսմանյան կայսրությունում եւ հանրապետական Թուրքիայում» աշխատության մեջ գրում է. «Տեղանունները սոսկ լեզվական փաստեր չեն, այլ նաեւ պատմագիտական ճշգրիտ ու անաչառ ապացույցներ: Վաղնջական ժամանակներից հիշվող հայկական տեղանունները լեզվական ամրակուռ վկայություններ են, որոնք բացահայտում են ողջ ճշմարտությունը Հայկական լեռնաշխարհի բնիկ տերերի մասին: Ուրեմն՝ ներկայումս հայկական տեղանունների պաշտպանության, պահպանման եւ վերականգնման խնդիրը մեզ համար ունի ռազմավարական անգնահատելի նշանակություն»:
Եթե թուրքերն ու ադրբեջանցիները հետեւողական են իրենց նենգափոխման մեջ, ապա մենք՝ հայերս, չափազանց անփույթ ենք այդ առումով։ «ՀՀ»-ն մեկ անգամ չէ, որ անդրադարձել է հայկական տեղանունների պահպանման կարեւորության մասին, սակայն հանրային ընկալումներում հաճախ գերակշռում են թուրքական եւ ադրբեջանական անվանումները։ Այդպիսի վերաբերմունքը մեր տեղանունների նկատմամբ ցույց է տալիս հոգեբանական մակարդակում կրած պարտության հարցին, հետեւաբար, այդ արգելապատնեշի հաղթահարումն առաջնային է դառնում թերարժեքության, պարտվողի բարդույթը հաղթահարելու ճանապարհին։ Մասնագետները կբացատրեն, որ յուրաքանչյուր տեղանուն անգնահատելի պատմագիտական տեղեկություններ է հաղորդում որպես հայերիս՝ հազարամյակներ ձգվող ներկայության ապացույցներից մեկը։ Հետեւաբար, դրանց նենգափոխումը խախտում է Հայկական լեռնաշխարհում մեր բնիկ լինելու տեղեկատվական շղթան։

Фальсификация по-азербайджански: мишени - Армения и Иран
Тюркизация завоеванных территорий и топонимов является неотъемлемым компонентом тюркской «культуры». Посредством такой политики предпринимались попытки узурпировать, стереть, уничтожить, а потом и вовсе забыть этническую принадлежность топонима. Ту же политику проводит и Азербайджан.
В июле правительство Азербайджана внесло изменения в постановление «Об утверждении некоторых нормативно-правовых актов, связанных с применением Семейного кодекса Азербайджанской Республики». Согласно новым правилам, топонимы на территории Армении в официальных документах будут писаться с азербайджанскими названиями. Иными словами, в документах граждан Азербайджана, обходя армянские названия, будут названия несуществующих населенных пунктов.
Азербайджан болезненно воспринял использование армянского топониманаселенного пункта Арцах в сообщении Министерства обороны Российской Федерации. В связи с этим парламент Азербайджана намерен обратиться в Государственную Думу РФ с тем, чтобы в бюллетенях сайта Минобороны РФ вместо армянских топонимов использовались надуманные азербайджанские названия. Председатель парламентского комитета по региональным делам Сиявуш Новрузов даже обвинил российских миротворцев в «поддержке сепаратизма», поскольку последние якобы искажают «азербайджанские топонимы».
Но для советников Азербайджана этого мало, их мишенью является и Иран. На вчерашнем заседании Милли Меджлиса один из депутатов заговорил о необходимости принятия новой Конституции и в качестве первого шага упомянул о смене названия Азербайджан. «Страна должна называться Северный Азербайджан. Как и в названиях других разделившихся народов, встречаются выражения «север» и «юг». Я думаю, что это будет стимулом и для южных азербайджанцев».
Вместо разработки научных тезисов, основанных на фактах и реалиях, представители научной общественности Азербайджана отдают предпочтение жанру фэнтези. Не в силах разобраться с проблемой собственного происхождения, они переходят к фальсификации тезисов о происхождении коренных народов нашего края. Вчера президент Национальной академии наук Азербайджана Иса Хабибейли заявил, что «Иран является тюркским государством», попытавшись объяснить подобную чушь тем, что «страной с древних времен правили азербайджано-турецкие династии». Хабибейли также утверждает, что персидский язык является средством общения «для ограниченных официальных кругов», а азербайджанский является «языком всех народов, проживающих в Иране». Как видим, полет азербайджанского воображения в сторону обмана безграничен, как мироздание. На эти положения можно было бы не обращать внимания, если бы они не были разработаны на самом высоком государственном и научном уровне.
Манипуляции с топонимами были и остаются важной составляющей многолетней демографической политики турецких властей во все времена. Сегодня его реализует «младший брат» Турции. Тюрколог Лусине Саакян в работе «Тюркизация топонимов в Османской империи и республиканской Турции» пишет: «Топонимы - это не только лингвистические факты, но и точные и беспристрастные исторические свидетельства. Запомнившиеся с древних времен армянские топонимы являются сильными лингвистическими свидетельствами, раскрывающими всю правду о коренных хозяевах Армянского нагорья. Следовательно, проблема защиты, сохранения и восстановления армянских топонимов имеет для нас неоценимое стратегическое значение».
Если турки и азербайджанцы последовательны в своем обмане, то мы, армяне, в этом отношении крайне неосторожны. «Айастани Анрапетутюн» не раз говорила о важности сохранения армянских топонимов, но в общественном сознании часто преобладают турецкие и азербайджанские названия. Такое отношение к нашей топонимии показывает проблему поражения на психологическом уровне, поэтому преодоление этого барьера становится первичным на пути к преодолению комплекса неполноценности, комплекса неудачника. Специалисты пояснят, что каждое географическое название несет в себе бесценную историческую информацию как одно из доказательств присутствия армян на этой территории на протяжении тысячелетий. Следовательно, их фальсификация нарушает информационную цепочку коренного армянского населения на Армянском нагорье.