Հայաստանը կմասնակցի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության հարցերով միջկառավարական կոմիտեի նստաշրջանին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռաբաթում (Մարոկկոյի Թագավորություն) նոյեմբերի 28-ից դեկտեմբերի 3-ը կանցկացվի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության հարցերով միջկառավարական կոմիտեի 17-րդ նստաշրջանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից, նստաշրջանին մասնակցում է աշխարհի 125 երկրի՝ ավելի քան 1000 ներկայացուցիչ, այդ թվում` կոնվենցիային միացած անդամ երկրների, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանու ներքո գործող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, դիտորդներ, ինչպես նաև տարբեր երկրների լրատվամիջոցներ:
Նստաշրջանին մասնակցելու նպատակով Ռաբաթ է մեկնել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության պատվիրակի տեղակալ Օ. Դավթյանը և ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության մշակութային ժառանգության և ժողովրդական արհեստների վարչության մշակութային ժառանգության պահպանության և հանրահռչակման բաժնի գլխավոր մասնագետ Ն. Կիլիչյանը։
Նստաշրջանի օրակարգի կարևոր հարցերից են տարբեր երկրներից գրանցման ներկայացված հայտերի քննարկումները: Ներկայացվել էր 50 հայտ, որից 4-ը՝ անհապաղ պաշտպանության կարիք ունեցող ոչ նյութական մշակութային ժառանգության, 46-ը` մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկերում ընդգրկելու, 5-ը՝ պաշտպանության լավագույն փորձի գրանցամատյանի առաջարկներ և 2 հայտ` ոչ նյութական մշակութային ժառանգության հիմնադրամի կողմից անդամ պետություններին տրամադրվող միջազգային աջակցություն ստանալու համար:
Միջկառավարական կոմիտեն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 2003 թ. «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի գլխավոր մարմիններից է. այն ստեղծվել է կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի համաձայն: Կոմիտեի կազմում 24 անդամ պետություն է: Կոմիտեի կարևոր գործառույթներից է անդամ պետությունների ներկայացրած հայտերի առնչությամբ վերջնական որոշում կայացնելը՝ կոնվենցիայով սահմանված ցանկերում գրանցելու նպատակով:
Հայաստանի Հանրապետությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 2003 թ. «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիան վավերացրել է 2006 թ. և մինչ օրս ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում գրանցել է «Դուդուկն ու իր երաժշտությունը» (2008 թ.), «Հայկական խաչքարի արվեստ. խաչքարի խորհուրդն ու խաչքարագործությունը» (2010 թ.), «Սասնա ծռեր կամ Սասունցի Դավիթ էպոսի կատարողական դրսևորումները» (2012 թ.), «Լավաշ. ավանդական հացի պատրաստումը, նշանակությունը և մշակութային դրսևորումները Հայաստանում» (2014 թ.) և «Քոչարի. ավանդական խմբապար» տարրերը: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում հավատարմագրվել է «Հազարաշեն» ազգաբանական հետազոտությունների հայկական կենտրոն հասարակական կազմակերպությունը (2020 թ.), և ՅՈՒՆԵՍԿՕ է ներկայացվել «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի կիրարկման և մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում ներառված տարրերի կարգավիճակի վերաբերյալ ՀՀ պարբերական զեկույցը (2021 թ.):

Армения примет участие в сессии Межправительственного комитета ЮНЕСКО по защите нематериального культурного наследия
17-я сессия Межправительственного комитета по охране нематериального культурного наследия ЮНЕСКО пройдет в Рабате (Королевство Марокко) с 28 ноября по 3 декабря.
Как сообщили «Арменпресс» в Министерстве образования, науки, культуры и спорта РА, в работе сессии участвуют более 1000 представителей из 125 стран мира, в том числе стран-участниц конвенции, представители неправительственных организаций, действующих под эгидой ЮНЕСКО, наблюдатели, а также СМИ разных стран.
Для участия в сессии в Рабат выехали заместитель делегата постоянного представительства РА в ЮНЕСКО О. Давтян и главный специалист отдела охраны и популяризации культурного наследия Управления культурного наследия и народных ремесел Министерства ОНКС РА Н. Киличян.
Одним из основных вопросов повестки сессии является обсуждение заявок разных стран, поданных на регистрацию объекта культурного наследия. Подано 50 заявок, из них 4 - объекты нематериального культурного наследия, нуждающиеся в безотлагательной охране, 46 на включение в репрезентативные списки нематериального культурного наследия человечества, 5 - в реестр лучших практик по охране и 2 - в Фонд нематериального культурного наследия. Заявки подаются для получения международного содействия, предоставляемого государствам-членам.
Межправительственный комитет ЮНЕСКО является одним из главных органов Конвенции «О защите нематериального культурного наследия» 2003 года. Он создан в соответствии со статьей 5 Конвенции. В комитет входят 24 государства-члена. Одной из важных функций Комитета является принятие окончательного решения по заявкам, поданным государствами-членами с целью регистрации в списках, установленных Конвенцией.
Республика Армения Конвенцию «Об охране нематериального культурного наследия» ратифицировала в 2006 году. Объектами охраны Всемирного наследия ЮНЕСКО являются: «Дудук и его мелодии» (2008 г.), «Армянское искусство хачкаров. Смысл и изготовления хачкаров» (2010 г.), «Сасна црер и исполнительные проявления эпоса «Давид из Сасуна» » (2012 г.), «Лаваш. Традиционное приготовление хлеба, значение и культурные проявления в Армении» (2014 г.) и «Кочари. Элементы традиционного группового танца». В ЮНЕСКО аккредитована общественная организация «Армянский центр этнологических исследований» «Азарашен» (2020 г.)