«Մոսկվիչ» գործարանը պլանավորում Է 2025 թ.-ին հայրենական ավտոմեքենա թողարկել
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մոսկվիչ» գործարանը հայրենական հարթակում հայրենական բաղադրամասերից կազմված ավտոմեքենա կարտադրի երեք տարուց, հայտնել Է տրանսպորտի հարցերով Մոսկվայի փոխքաղաքապետ Մաքսիմ Լիկսուտովը:
Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից: «Մենք Մոսկվայի քաղաքապետ Սերգեյ Սոբյանինից հանձնարարություն ենք ստացել, որ «Մոսկվիչ» գործարանը մի քանի տարի անց ռուսաստանյան բաղադրամասերից կազմված և հայրենական հարթակում ավտոմեքենա թողարկի: Մենք այդ խնդրի վրա «ԿամԱԶ»-ի հետ ենք աշխատում, և ես վստահ եմ, որ նրանց հետ կկարողանանք դա հաջողությամբ իրագործել: Մենք նպատակ ենք դրել, որ 2025 թվականին մեքենան արդեն պատրաստ լինի», - Լիկսուտովի խոսքն է մեջբերում Մոսկվայի տրանսպորտի վարչության մամուլի ծառայությունը:
Նա նշել Է, որ գործարանում ընթանում Է սերիական հավաքում, հաջորդ տարվա վերջին պլանավորվում Է հասնել տեղայնացման այնպիսի ծավալի, որը համեմատելի կլինի «Ռենո» գործարանի հետ, նախքան այն կհեռանա Ռուսաստանից: «Թափքի դետալների մի մասը պատրաստելու ենք այստեղ, գնելու ենք ռուսաստանյան ռետին: Ամեն տարի՝ բաղադրամասերի առավելագույն տեղայնացում», - ընդգծել Է փոխքաղաքապետը:
Ինչպես ճշտում Է Մոսկվայի տրանսպորտի վարչության մամուլի ծառայությունը, գալիք տարի «Մոսկվիչը» կարտադրի մոտավորապես 50 հազար նոր ավտոմեքենա, որոնց մի մասը կօգտագործվի Մոսկվայի, Մոսկվայի մարզի և Ռուսաստանի այլ տարածաշրջանների ավտոմեքենաների համատեղ պարկի նորացման համար: Ավտոմեքենաների սերիական հավաքումը «Մոսկվիչ» գործարանում սկսվել Է նոյեմբերի 23-ին: Գործարանի աշխատանքի վերսկսումից հետո առաջին մոդելը «Մոսկվիչ-3» քրոսովերն Է: Առաջին ավտոմեքենաների վաճառքը կսկսվի դեկտեմբերին:

Завод "Москвич" планирует выпустить отечественный автомобиль в 2025 году
Автомобиль из отечественных компонентов и на отечественной платформе будет произведензаводом "Москвич"через три года, как передает Арменпресс, об этом сообщил заммэра Москвы по вопросам транспорта Максим Ликсутов.
"У нас есть поручение мэра Москвы Сергея Собянина, чтобы завод "Москвич" через несколько лет выпускал машину из российских компонентов и на российской платформе. Мы над этой задачей вместе с"КамАЗом"работаем, и я уверен, что мы с ней справимся. 2025 год - целевой, когда машина уже должна быть", - сказала Ликсутов, слова которого приводит пресс-служба столичного департамента транспорта в понедельник.
Он отметил, что на заводе идет серийная сборка, в конце следующего года планируется выход на объем локализации, сопоставимый с заводом "Рено" до его ухода из России.
"Часть кузовных деталей будем делать здесь, будем закупать российскую резину. Каждый год - максимальная локализация компонентов", - подчеркнул заммэра.
Как уточняет пресс-служба московского департамента транспорта, в следующем году "Москвич" произведет порядка 50 тыс. новых автомобилей, часть из которых пойдут на обновление парка каршеринга в Москве, Московской области и в других регионах России.
Серийная сборка автомобилей на заводе "Москвич"началась 23 ноября. Первая модель после возобновления работы завода - кроссовер "Москвич-3". Продажа первых машин начнется в декабре.