Եվրոպան՝ ավելի հասանելի. 2023 թվականի մայիսից հնարավոր կլինի Երևանից ուղիղ չվերթով մեկնել Ռիգա
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հաջորդ տարվա մայիսից հնարավոր կդառնա Հայաստանից ուղիղ չվերթով հասնել Լատվիա, այնտեղից էլ՝ Եվրոպական ցանկացած երկիր: 11 տարվա ընդմիջումից հետո «Էյր Բալթիկ» ավիաընկերությունը վերսկսում է Ռիգա-Երևան-Ռիգա ուղիղ չվերթերը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նոր ավիաերթուղու շնորհանդեսի ժամանակ նորությունը հայտնեց ՀՀ-ում Լատվիայի պատվո հյուպատոս Արմեն Ղասաբօղլյանը, հավելելով, որ դա մեծ հնարավորություններ է ստեղծում հայ զբոսաշրջիկների համար: Այսկերպ, նրանք կարող են մեկնել Ռիգա և այնտեղից`աշխարհի մոտ 90 քաղաք:
Նրա խոսքով` սա նոր ու հրաշալի հնարավորություն է նաև հայաստանյան տուրիստական ընկերությունների համար` շուկայում նոր առաջարկներ ներկայացնելու տեսանկյունից։ Հանգստի մեկնելիս մարդիկ առավել նախընտրություն են տալիս այն ուղղություններին, որտեղ կարելի է հասնել ուղիղ չվերթով, և այս նոր ուղղությունը թարմ շունչ կհաղորդի եղած առաջարկներին։
«Լատվիային շատ մոտ են նաև Էստոնիան և Լիտվան, ուստի, կարելի է անգամ առանց տարանցիկ չվերթի` բարձրակարգ ավտոբուսներով, այցելել և վայելել այս երկրները: Չվերթերը մեկնարկելու են 2023 թվականի մայիսի 16-ից` շաբաթական երկու անգամ պարբերականությամբ։ Տոմսերի վաճառքն արդեն մեկնարկել է, մատչելի արժեքին այս պահին նաև զեղչերն են գումարվել, կարելի է Երևան-Ռիգա-Երևան երկկողմանի ավիատոմսերը գնել մոտ 200 եվրոյով»,– հավելեց Ղասաբօղլյանը։
Կովկասյան տարածաշրջանում «Էյր Բալթիկ» ավիաընկերության ներկայացուցիչ Մարիա Ռադչենկոյի խոսքով` «Էյր Բալթիկ»-ի ավիապարկն էլ համալրված է նոր ինքնաթիռներով: Այստեղ ամենահին ինքնաթիռը 3 տարեկան է։
«Նշեմ, որ մեր ինքնաթիռները, բացի նոր լինելուց, նաև շատ հարմարավետ են: Մեր հաճախորդները հնարավորություն ունեն բյուջետային տարբերակից բացի ընտրել նաև բիզնես դասի ծառայությունների ամբողջական փաթեթը: Ամենակարևորը՝ մեր ուղևորների համար կա ընտրության հնարավորություն»,-ասաց նա:
Հայաստանում Իսպանիայի պատվավոր հյուպատոս, մեր երկրում «Էյր Բալթիկ»-ի վաճառքի գլխավոր գործակալ «Ամիստադ–տուր»-ի տնօրեն Արմինե Ադամյանը վստահ է, որ սա կնպաստի ոչ միայն արտագնա, այլև՝ ներգնա տուրիզմի զարգացմանը։
«Սա մեզ հնարավորություն կտա տարբեր երկրներից դեպի Հայաստան տուրիստներ ներգրավել։ Առաջիկայում հայաստանցի զբոսաշրջային գործակալների համար դեպի Ռիգա ճանաչողական այց կկազմակերպվի, Լատվիայից էլ զբոսաշրջային ընկերությունների ներկայացուցիչները ճանաչողական այցի շրջանակներում Հայաստան կգան: Իմ կարծիքով` սա նաև լավ հնարավորություն է երկու երկրների միջև տնտեսական կապերն ակտիվացնելու համար»,– հայտնեց Ադամյանը։
Նա հավելեց, որ դեպի Ռիգա ավիատոմսերի վաճառքն արդեն հասանելի է նաև ավիաընկերության պաշտոնական կայքէջում։

Европа станет ближе: с мая 2023 года начнет выполняться прямой рейс - Ереван-Рига-Ереван
С мая будущего года из Армении в Латвию можно будет летать прямым рейсом, а оттуда в любую европейскую страну. После 11-летнего перерыва авиакомпания «Air Baltic» возобновляет прямые полеты Рига-Ереван-Рига.
Как передает «Арменпресс», об этом на презентации нового авиарейса сообщил почетный консул Латвии в Армении Армен Касабоглян, добавив, что он создаст большие возможности для армянских путешественников. Таким образом, они смогут долететь до Риги, а оттуда почти в 90 городов мира.
По его словам, это новая и прекрасная возможность для армянских туристических компаний с точки зрения представления на рынке новых предложений. Во время отдыха, люди предпочитают направления, до которых можно добраться прямыми рейсами, и это новое направление вдохнет новую жизнь в существующие предложения.
«Эстония и Литва довольно близко находятся к Латвии, и посетить эти страны можно будет без транзитного перелета, на автобусах высшего класса. Полеты начнутся с 16 мая 2023 года, с периодичностью два рейса в неделю. Продажа билетов уже началась, к доступной цене на данный момент добавлены и скидки, можно купить авиабилеты Ереван-Рига-Ереван примерно за 200 евро», - добавил Касабоглян.
По словам представителя авиакомпании «Air Baltic» Марии Радченко в Кавказском регионе, парк компании оснащен новыми самолетами. Самому старому самолету всего 3 года.
«Отмечу, что наши самолеты, помимо того, что новые, они и очень комфортные. Помимо бюджетного варианта, у наших клиентов есть возможность выбрать полный пакет услуг бизнес класса. Самое главное, что у наших пассажиров есть выбор», - отметила Мария Радченко.
Почетный консул Испании в Армении, директор компании «Амистад-тур», главного торгового агента «Air Baltic» в нашей стране Армине Адамян уверена, что это будет способствовать развитию не только выездного, но и въездного туризма.
«Это позволит нам привлечь в Армению туристов из разных стран. В ближайшее время для армянских турагентов будет организован ознакомительный визит в Ригу, в рамках ознакомительного визита в Армению приедут представители туристических компаний Латвии. На мой взгляд, это также хорошая возможность активизировать экономические связи между двумя странами», - заключила Армине Адамян.