Եվրոպան՝ ավելի հասանելի. 2023 թվականի մայիսից հնարավոր կլինի Երևանից ուղիղ չվերթով մեկնել Ռիգա
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հաջորդ տարվա մայիսից հնարավոր կդառնա Հայաստանից ուղիղ չվերթով հասնել Լատվիա, այնտեղից էլ՝ Եվրոպական ցանկացած երկիր: 11 տարվա ընդմիջումից հետո «Էյր Բալթիկ» ավիաընկերությունը վերսկսում է Ռիգա-Երևան-Ռիգա ուղիղ չվերթերը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նոր ավիաերթուղու շնորհանդեսի ժամանակ նորությունը հայտնեց ՀՀ-ում Լատվիայի պատվո հյուպատոս Արմեն Ղասաբօղլյանը, հավելելով, որ դա մեծ հնարավորություններ է ստեղծում հայ զբոսաշրջիկների համար: Այսկերպ, նրանք կարող են մեկնել Ռիգա և այնտեղից`աշխարհի մոտ 90 քաղաք:
Նրա խոսքով` սա նոր ու հրաշալի հնարավորություն է նաև հայաստանյան տուրիստական ընկերությունների համար` շուկայում նոր առաջարկներ ներկայացնելու տեսանկյունից։ Հանգստի մեկնելիս մարդիկ առավել նախընտրություն են տալիս այն ուղղություններին, որտեղ կարելի է հասնել ուղիղ չվերթով, և այս նոր ուղղությունը թարմ շունչ կհաղորդի եղած առաջարկներին։
«Լատվիային շատ մոտ են նաև Էստոնիան և Լիտվան, ուստի, կարելի է անգամ առանց տարանցիկ չվերթի` բարձրակարգ ավտոբուսներով, այցելել և վայելել այս երկրները: Չվերթերը մեկնարկելու են 2023 թվականի մայիսի 16-ից` շաբաթական երկու անգամ պարբերականությամբ։ Տոմսերի վաճառքն արդեն մեկնարկել է, մատչելի արժեքին այս պահին նաև զեղչերն են գումարվել, կարելի է Երևան-Ռիգա-Երևան երկկողմանի ավիատոմսերը գնել մոտ 200 եվրոյով»,– հավելեց Ղասաբօղլյանը։
Կովկասյան տարածաշրջանում «Էյր Բալթիկ» ավիաընկերության ներկայացուցիչ Մարիա Ռադչենկոյի խոսքով` «Էյր Բալթիկ»-ի ավիապարկն էլ համալրված է նոր ինքնաթիռներով: Այստեղ ամենահին ինքնաթիռը 3 տարեկան է։
«Նշեմ, որ մեր ինքնաթիռները, բացի նոր լինելուց, նաև շատ հարմարավետ են: Մեր հաճախորդները հնարավորություն ունեն բյուջետային տարբերակից բացի ընտրել նաև բիզնես դասի ծառայությունների ամբողջական փաթեթը: Ամենակարևորը՝ մեր ուղևորների համար կա ընտրության հնարավորություն»,-ասաց նա:
Հայաստանում Իսպանիայի պատվավոր հյուպատոս, մեր երկրում «Էյր Բալթիկ»-ի վաճառքի գլխավոր գործակալ «Ամիստադ–տուր»-ի տնօրեն Արմինե Ադամյանը վստահ է, որ սա կնպաստի ոչ միայն արտագնա, այլև՝ ներգնա տուրիզմի զարգացմանը։
«Սա մեզ հնարավորություն կտա տարբեր երկրներից դեպի Հայաստան տուրիստներ ներգրավել։ Առաջիկայում հայաստանցի զբոսաշրջային գործակալների համար դեպի Ռիգա ճանաչողական այց կկազմակերպվի, Լատվիայից էլ զբոսաշրջային ընկերությունների ներկայացուցիչները ճանաչողական այցի շրջանակներում Հայաստան կգան: Իմ կարծիքով` սա նաև լավ հնարավորություն է երկու երկրների միջև տնտեսական կապերն ակտիվացնելու համար»,– հայտնեց Ադամյանը։
Նա հավելեց, որ դեպի Ռիգա ավիատոմսերի վաճառքն արդեն հասանելի է նաև ավիաընկերության պաշտոնական կայքէջում։

airBaltic announces resumption of direct flights between Yerevan and Riga
YEREVAN, NOVEMBER 22, ARMENPRESS. After an 11-year pause, airBaltic announced the resumption of Riga-Yerevan flights starting May, 2023.
The roundtrip flights will enable travelers from Armenia to reach over 90 cities around the world from Latvia, the Honorary Consul of Latvia in Armenia Armen Ghasaboghlyan said at an event announcing the flight.
“Estonia and Lithuania are very close to Latvia, thus, travelers can even visit and enjoy these countries without transit flight, rather by high-class buses. The flights will commence May 16, 2023, twice a week. Tickets are already available, furthermore we’ve introduced discounts on top of the already affordable prices and a roundtrip Yerevan-Riga flight ticket is available for around 200 euros,” Ghasaboghlyan said.
airBaltic Area Manager for Ukraine, Caucasus and South Eastern Europe Mariya Radchenko added that the airline’s fleet includes new airplanes, with the oldest aircraft being 3 years old.
“Besides being new, our airplanes are very convenient. We offer our customers both budget and business class full packages. What matters is that we offer our passengers the opportunity to choose,” she said.
Armine Adamian, the Honorary Consul of Spain in Armenia and Director of Amistad-Tour – airBaltic’s general sales agent in Armenia, said that the flights will contribute not only to outbound tourism but also inbound.
“This will enable us to attract tourists from various countries into Armenia,” she said, adding that Armenian and Latvian travel agencies will pay mutual introductory visits soon. “I think this is also a good chance for boosting economic ties between the two countries,” Adamian said.