Եվրահանձնաժողովը հայտարարել է, որ ԵՄ-ում ռեցեսիա է սկսվում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ-ն և եվրագոտու երկրները 2022 թ.-ի չորրորդ եռամսյակում և 2023 թ.-ի առաջին եռամսյակում տեխնիկական ռեցեսիայի մեջ կմտնեն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է տնտեսական հարցերով եվրահանձնակատար Պաոլո Ջենտիլոնին։
2023 թվականի համար աճի կանխատեսումները կրճատվել են մինչև 0,3 տոկոսի՝ ինչպես ԵՄ-ում, այնպես էլ եվրագոտում, ինչը հուլիսի գնահատումներից ավելի քան մեկ տոկոսային միավորով ցածր է: Politico պարբերականը նշում է, որ այս անկումը հիմնականում պայմանավորված է Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի գործողություններով, որը սրել է էներգետիկ ճգնաժամը և մեծացրել գնաճը, ինչպես նաև բացասաբար է ազդել ֆինանսական պայմանների և բիզնեսի վստահության վրա:
«Էներգիայի աճող գները և մոլեգնող գնաճն այժմ իրենց ազդեցությունն են թողնում, և մեզ շատ դժվարին ժամանակաշրջան է սպասվում ինչպես սոցիալական, այնպես էլ տնտեսական առումով», - ասել է Պաոլո Ջենտիլոնին:
Կանխատեսվում է, որ 2023 թվականին տնտեսական հետաճ կունենա երեք երկիր՝ Գերմանիան՝ 0,6 տոկոսով, Լատվիան՝ 0,3 տոկոսով և Շվեդիան՝ 0,6 տոկոսով:
Ընդամենը չորս երկրում աճը կարող է գերազանցել մեկ տոկոսը՝ Իռլանդիայում, Մալթայում, Ռումինիայում և Բուլղարիայում: Մնացած երկրներում մեկ տոկոս կամ դրանից ցածր աճ է կանխատեսվում:
Եվրահանձնաժողովը նաև ակնկալում է, որ եվրագոտում գնաճը բարձր կմնա ավելի երկար ժամանակ. այս տարի՝ 8,5 տոկոս, իսկ 2023 թ.-ին՝ 6,1 տոկոս մինչդեռ նախկինում կանխատեսվում էր համապատասխանաբար 7,6 տոկոս և 4 տոկոս գնաճ: Իսկ Եվրոպական Միությունում գնաճը կկազմի 9,3 տոկոս:
Եվրահանձնաժողովը նաև կանխատեսել է, որ 2023 թ.-ին գործազրկությունը կաճի՝ եվրագոտում հասնելով մինչև 7,2 տոկոսի, իսկ ԵՄ-ում՝ 6,5 տոկոսի:

Еврокомиссия заявила, что в ЕС начинается рецессия
Страны ЕС и еврозоны в четвертом квартале 2022 года и в первом квартале 2023 года вступят в техническую рецессию. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил еврокомиссар по вопросам экономики Паоло Джентилони.
Прогнозы роста на 2023 год были снижены до 0,3 % как в ЕС, так и в еврозоне, что более чем на процентный пункт ниже оценок, данных в июле. По данным Politico, это снижение во многом связано с действиями России против Украины, которые усугубили энергетический кризис и повысили инфляцию, а также негативно повлияли на финансовые условия и доверие бизнеса.
«Рост цен на энергоносители и безудержная инфляция уже берут свое, и мы сталкиваемся с очень трудным периодом как в социальном, так и в экономическом плане», - сказал Паоло Джентилони.
Прогнозируется, что в 2023 году в трех странах произойдет экономический спад: в Германии - на 0,6 %, в Латвии - на 0,3 % и в Швеции - на 0,6 %.
Лишь четыре страны зафиксировали рост выше одного процента: Ирландия, Мальта, Румыния и Болгария. В остальных странах прогнозируется рост на один процент или меньше.
Еврокомиссия считает, что инфляция в Еврозоне будет оставаться высокой в течение более длительного времени. В этом году она будет на уровне 8,5 %, в 2023 году - 6,1 %, тогда как ранее прогнозируемая инфляция составляла 7,6 % и 4 %. Инфляция в Евросоюзе составит 9,3 %.
Европейская комиссия также прогнозирует, что в 2023 году безработица вырастет до 7,2% в еврозоне и 6,5% в ЕС.