Սամարղանդում սկսվել է Թյուրքական պետությունների կազմակերպության անդամ երկրների ԱԳՆ ղեկավարների նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թյուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՊԿ) անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարները նոյեմբերի 10-ին իրենց նիստի ընթացքում կքննարկեն փաստաթղթերի փաթեթ, որոնք պլանավորում են ստորագրել նոյեմբերի 11-ին Սամարղանդում Կազմակերպության երկրների առաջին գագաթնաժողովի ընթացքում: Այդ մասին հայտարարելէ Ուզբեկստանի արտաքին գործերի նախարար Վլադիմիր Նորովը հանդիպման բացմանը, տեղեկացնումէ«Արմենպրես»-ը:
«Գագաթնաժողովի գլխավոր իրադարձությունը կդառնա փաստաթղթերի փաթեթի ստորագրումը, որոնք կսահմանեն ԹՊԿ-ի զարգացումը 2022 - 2026 թվականներին: Մեր նիստի օրակարգում Է այդ փաստաթղթերում ուղղումների եւ լրացումների քննարկումը, որոնք առաջարկել են փորձագետները»,- ասել Է Նորովը: Նրա կարծիքով՝ այդ փաստաթղթերում արտացոլված են ԹՊԿ-ի երկրների համագործակցության հեռանկարային ուղղություններում փոխգործակցության ընդհանուր մոտեցումները:
Ավելի վաղ հաղորդվել Է, որ գագաթնաժողովում կհաստատվի առեւտրի աջակցման ռազմավարությունը, ինչպես նաեւ կընդունվեն ոոշումեր ներդրումային հիմնադրամի ստեղծման մասին՝ 350 – 500 միլիոն դոլար նախանական կապիտալով, որը հավասար մասերով կներդնեն Կազմակերպության անդամ պետությունները, ինչպես նաեւ ԹՊԿ-ի զարգացման բանկի ստեղծման մասին:
Թյուրքական պետությունների համագործակցության խորհուրդը (Թյուրքական խորհուրդ), որն ստեղծվել Է 2009 թվականին, 2021 թվականի նոյեմբերին Ստամբուլում կայացած գագաթնաժողովում որոշում Է ընդունել փոխելու իր անվանումը՝ դարձնելով Թուրքական պետությունների կազմակերպություն: Այս պահին կազմակերպության մեջ են մտնում Ադրբեջանը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Թուրքիան, Ուզբեկստանը, որպես դիտորդներ մասնակցում են Հունգարիան եւ Թուրքմենստանը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Самарканде началось заседание глав МИД стран - участниц Организации тюркских государств
Министры иностранных дел стран - участниц Организации тюркских государств (ОТГ) в ходе своего заседания в четверг рассмотрят пакет документов, которые планируется подписать в ходе первого саммита стран ОТГ 11 ноября в Самарканде. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, օб этом заявил министр иностранных дел Узбекистана Владимир Норов на открытии встречи.
" Главным событием саммита станет подписание подготовленного к нему пакета документов, которые будут определять развитие ОТГ на период 2022-2026 годов. В повестке нашего заседания (глав МИД - прим. ТАСС) - обсуждение поправок и дополнений в эти документы, которые предложили эксперты", - сказал Норов. По его мнению, в этих документах отражены общие подходы к взаимодействию по востребованным и перспективным направлениям сотрудничества стран ОТГ.
Ранее сообщалось, что на саммите будет утверждена стратегия содействия торговле, а также будут приняты решения о создании инвестиционного фонда с первоначальным капиталом $350-500 млн, которые в равных долях внесут государства - члены организации, а также банка развития ОТГ.
Совет сотрудничества тюркоязычных государств (Тюркский совет), созданный в 2009 году, в ноябре 2021 года на саммите в Стамбуле принял решение изменить свое название на Организацию тюркских государств. В настоящий момент в организацию входят Азербайджан, Казахстан, Киргизия, Турция и Узбекистан, в качестве наблюдателей участвуют Венгрия и Туркмения.