Իտալիայում հայտնաբերվել են 2300 տարվա հնության բրոնզե արձաններ՝ լավ պահպանված վիճակում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալացի հնագետները Տոսկանայում հայտնաբերել են 24 հրաշալիորեն պահպանված բրոնզե արձաններ, որոնք, ամենայն հավանականությամբ, թվագրվում են հին Հռոմի ժամանակաշրջանին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ արձանները հայտնաբերվել են հնագույն բաղնիքի ցեխոտ ավերակների տակ Սան Կաշանո դեյ Բանյիում՝ բլրի գագաթին գտնվող Սիենա քաղաքում՝ մայրաքաղաք Հռոմից մոտ 160 կմ դեպի հյուսիս, հաղորդում է BBC-ն:
Հիգեային, Ապոլոնին և հունահռոմեական այլ աստվածներին պատկերող արձանները, ըստ երևույթին, մոտ 2300 տարեկան են:
Արձանների մեծ մասը, որոնք գտնվել են լոգարանների տակ ընկղմված մոտ 6000 բրոնզե, արծաթե և ոսկե մետաղադրամների կողքին, թվագրվում են մ.թ.ա 2-րդ դարից մինչև մ.թ. 1-ին դարերին: Ըստ Իտալիայի մշակույթի նախարարության՝ նշված դարաշրջանում հին Տոսկանայում մեծ վերափոխումների ժամանակաշրջան է եղել, քանի որ տարածքը էտրուսկյան տիրապետությունից անցել է Հռոմեական տիրապետության տակ:
Պեղումների ղեկավար Յակոպո Տաբոլլին ենթադրում է, որ արձանները ինչ-որ ծիսակարգով ընկղմել են թերմալ ջրերի մեջ: Ջրի տակ պահպանված արձանները կտեղափոխվեն մոտակա Գրոսետոյի վերականգնողական լաբորատորիա, որից հետո կցուցադրվեն Սան Կաշանոյի նոր թանգարանում:
Իտալիայի պետական թանգարանների գլխավոր տնօրեն Մասիմո Օսաննան նշել է, որ 1972 թ.-ին «Ռիաչեի զինվորների» արձանների (մ.թ.ա. 460-450 թթ.) հայտնաբերումից ի վեր սա ամենակարևոր հայտնագործությունն է և «անշուշտ, Միջերկրական ծովի ավազանի հին պատմության երբևէ հայտնաբերված ամենակարևոր բրոնզե գտածոներից մեկը»:

YEREVAN, NOVEMBER 9, ARMENPRESS. Italian archaeologists have unearthed 24 beautifully preserved bronze statues in Tuscany believed to date back to ancient Roman times, BBC reported.
The statues were discovered under the muddy ruins of an ancient bathhouse in San Casciano dei Bagni, a hilltop town in the Siena province, about 160km (100 miles) north of the capital Rome.
Depicting Hygieia, Apollo and other Greco-Roman gods, the figures are said to be around 2,300 years old.
Most of the statues - which were found submerged beneath the baths alongside around 6,000 bronze, silver and gold coins - date to between the 2nd Century BC and the 1st Century AD. The era marked a period of "great transformation in ancient Tuscany" as the area transitioned from Etruscan to Roman rule, the Italian culture ministry said.
Jacopo Tabolli, an assistant professor from the University for Foreigners in Siena who leads the dig, suggested that the statues had been immersed in thermal waters in a sort of ritual. "You give to the water because you hope that the water gives something back to you," he observed.
The statues, which were preserved by the water, will be taken to a restoration laboratory in nearby Grosseto, before eventually being put on display in a new museum in San Casciano.