ՀՀ կառավարության և հայության աջակցությամբ Արցախը մեծ դժվարությամբ փորձում է ոտքի կագնել. Արայիկ Հարությունյան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախը միշտ կարևորել է սփյուռքի մասնակցությամբ միջոցառումների անցկացման նշանակությունը համայն հայության համար՝ մայր Հայաստանում, Արցախում թե Սփյուռքում: Իսկ ներկա աշխարհաքաղաքական բարդ պայմաններում այն դառնում է կրկնակի պահանջված ու արդիական: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Երևանում մեկնարկած Համաշխարհային հայկական առաջին գագաթնաժողովի ժամանակ այս մասին ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Այսօր հայ ժողովրդի առջև ծառացած են այնպիսի լրջագույն խնդիրներ ու մարտահրավերներ, որոնց լուծման ու դիմագրավման համար անհրաժեշտ է ողջ համազգային ներուժի ու ջանքերի համատեղում, միավորում մեկ գաղափարի շուրջ: Այդ գաղափարը հայոց անկախ պետականության ամրապնդումն ու զորացումն է, ինչի առանցքային գրավականը միշտ եղել է Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք կուռ եռամիասնությունը: Դրա փոքր իսկ թուլացումը կարող է բերել աղետալի հետևանքների: Ուստի, խիստ կարևոր է այս եռամիասնությանը վերաբերվել որպես արժեքների ու շահերի անքակտելի ամբողջականության:
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմը բոլորիս կանգնեցրել է նոր իրողությունների առջև: Մենք ունեցել ենք թանկ ու անդառնալի կորուստներ. կորցրել ենք մեր հերոս զավակներին, մեր պատմական հայրենիքի մի մասը: Այսօր Հայաաստանի Հանրապետության կառավարության և հայության աջակցությամբ Արցախը մեծ դժվարությամբ փորձում է ոտքի կանգնել ու ամոքել իր վերքերը, փորձում է ապրել ու արարել, ինչպես դարեր շարունակ՝ տեր կանգնելով իր հողին, իր պատմությանն ու ապագային»,- ասաց Հարությունյանը:
Արցախի նախագահը ցավով նշում է, որ հայ ժողովրդին սպառնացող վտանգները չեն չեզոքացել, ավելին, ըստ նրա, դարձել են առավել առարկայական ու ահագնացող նաև մայր Հայաստանի տարածքում:
«Այդ իսկ պատճառով, մենք այլ ճանապարհ չունենք, քան համախմբվել՝ անկախ ամեն ինչից: Այսօր բոլորիս համար առաջնային ու գերակա պետք է լինի միայն ու միայն ազգային ու պետական շահը: Մենք պարտք ունենք մեր հերոս նահատակների առջև, ովքեր հանուն հայրենիքի պաշտպանության զոհաբերեցին ամենաթանկը՝ սեփական կյանքը: Պարտք ունենք մեր պապերի և գալիք սերունդների առջև: Ուժեղ Հայաստանին, Արցախին ու Սփյուռքին այլընտրանք չկա: Սա պետք է լինի մեր հստակ ու անկասելի ուղերձն աշխարհին»,- եզրափակեց Հարությունյանը:

With the support of Armenian Government and people, Artsakh is trying to stand up. Arayik Harutyunyan
YEREVAN, OCTOBER 28, ARMENPRESS. Artsakh has always emphasized the importance of holding events with the participation of the Diaspora, no matter if they are held in Mother Armenia, Artsakh or the Diaspora. And in the current complex geopolitical conditions, it becomes double demanded and relevant, ARMENPRESS reports, the President of the Republic of Artsakh Arayik Harutyunyan said during the first Global Armenian Summit in Yerevan.
"Today, the Armenian people are facing such serious problems and challenges, for the solution and withstanding of which it is necessary to combine all the national potential and efforts, to unite around one idea. That idea is the strengthening and development of independent Armenian statehood, the key guarantee of which has always been the trinity of Armenia-Artsakh-Diaspora. Even the slightest weakening of it can lead to disastrous consequences. Therefore, it is very important to treat this trinity as an inseparable integrity of values and interests.
The 44-day war of 2020 has put us all in front of new realities. We have had valued and irreversible losses. we have lost our heroic children, a part of our historical homeland. Today, with the support of the Government of the Republic of Armenia and the Armenian people, Artsakh is trying to stand up with great difficulty and heal its wounds, it is trying to live and create as it has done for centuries, taking ownership of its land, its history and its future," Harutyunyan said.
The President of Artsakh notes with sorrow that the threats to the Armenian people have not been neutralized, moreover, according to him, they have become more tangible and growing even in the territory of mother Armenia.
"That's why we have no choice but to unite, contrary to everything. Today, national and state interest should be primary and superior for all of us. We owe a debt to our heroic martyrs who sacrificed the most expensive, their lives, for the defense of the motherland. We owe to our ancestors and future generations. There is no alternative to strong Armenia, Artsakh and Diaspora. This should be our clear and unstoppable message to the world," Harutyunyan concluded.