Ռուսաստանում կորոնավիրուսի երկու նոր տարատեսակ են հայտնաբերել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանում մասնագետները հայտնաբերել են կորոնավիրուսի «օմիկրոն» շտամի՝ երկրի համար նոր երկու գենոտարբերակ: Այդ մասին հոկտեմբերի 26-ին հայտնելէ «Ռոսպոտրեբնադզոր»-ի ղեկավար Աննա Պոպովան, տեղեկացնումէ«Արմենպրես»-ը:
«Շրջանառության մեջ հիմնական բաժինն առավելապես BA.4 եւ BA.5 գենոտարբերակներինն Է: Բայց անցած շաբաթ մենք հայտնաբերել ենք Ռուսաստանի Դաշնության համար երկու նոր գենոտարբերակներ՝ BQ.1-ը եւ BQ.1.1-ը: Դրանցից մեկը արտասահմանից Է բերվել Ռուսաստանի Դաշնություն»,-ասել Է Պոպովան:
Դրա հետ մեկտեղ, նրա խոսքով, կորոնավիրուսային ինֆեկցիայի համաճարակաբանական իրադրությունը Ռուսաստանում այսօրվա դրությամբ կառավարելի Է, հիվանդացության նվազում Է դիտվում հինգերորդ շաբաթն անընդմեջ:
«Նոր կորոնավիրուսային ինֆեկցիայի համաճարակաբանական իրադրությունն այսօրվա դրությամբ կառավարելի Է, կարող եմ ասել, որ այն կայունանում Է: Մենք նվազում ենք դիտում հինգերորդ շաբաթն անընդմեջ»,-ասել Է նա:
Ռուսաստանում չի սպասվում քովիդով հիվանդացության կտրուկ աճ եւ չի պլանավորվում սահմանափակումներ մտցնել, հայտնել Է Պոպովան, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В России выявили два новых варианта коронавируса
Специалисты выявили в России два новых для страны геноварианта штамма коронавируса "омикрон"․ Как передает Арменпресс, об этом сообщила в среду глава Роспотребнадзора Анна Попова.
"В циркуляции основную долю занимают геноварианты BA.4 и BA.5 преимущественно. Но на прошедшей неделе мы выявили два новых для Российской Федерации геноварианта - это BQ.1 и BQ.1.1. Один из них был привезен из-за рубежа в Российскую Федерацию", - сказала Попова.
Вместе с тем, по ее словам, эпидемиологическая ситуация по коронавирусной инфекции в России на сегодня управляемая, снижение заболеваемости наблюдается пятую неделю подряд.
"Эпидемиологическая ситуация по новой коронавирусной инфекции на сегодняшний день управляемая, могу сказать, что она стабилизируется. Пятую неделю мы наблюдаем снижение", - сказала она.
В России не ожидается резкого роста заболеваемости ковидом и не планируется вводить ограничения, сообщила Попова.