Հայաստանում մինչև տարեվերջ բացվելու է «ArmSat-1» արբանյակի կառավարման կենտրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի՝տիեզերք արձակված առաջին արբանյակի՝«ArmSat-1»-ի կառավարման կենտրոնը կբացվի մինչև այս տարվա վերջ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ն, այս մասին ասաց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ավետ Պողոսյանը:
«Մեր արբանյակը նախատեսվածի պես թռնում է տիեզերական տարածությունում և պլանավորված թեստային գործողություններ է անցնում։ Այս պահին կարող եմ ասել, որ այդ գործողությունները տեղի են ունենում ժամանակացույցից մի փոքր արագ, թեստավորումը մեր սպասածից ավելի դրական զարգացում ունի։ Ինչ վերաբերում է արբանյակի հետ կապված կառավարման կենտրոնին և մյուս ենթակառուցվածքներին, ապա նույնպես վստահություն եմ հայտնում, որ նախատեսած ժամանակացույցից շուտ այն կունենանք։ Այսինքն՝ մինչև տարվա վերջ»,- պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանի հարցին՝ ասաց Ավետ Պողոսյանը։
Նախարարի տեղակալը նշեց, որ ֆինանսական միջոցները հատկացված են, որոշումները կան, և մինչև տարվա վերջ Հայաստանում կլինի արբանյակի կառավարման կենտրոն։
«Հատկացումները կան, աշխատանքները հենց հիմա էլ ընթացքի մեջ են։ Տարեվերջից մի փոքր էլ շուտ բոլորս բացմանը ներկա կգտնվենք»,- եզրափակեց Պողոսյանը։
Հայաստանի առաջին արբանյակը «ArmSat-1»-ը տիեզերք է արձակել 2022 թվականի մայիսի 25-ին։ Նշվում է, որ «ArmSat-1»-ի հաղորդած տեղեկությունները հասանելի են լինելու միայն Հայաստանի Հանրապետությանը։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ արբանյակի ուղարկած տվյալները Հայաստանում կօգտագործվեն սահմանները հսկելու, արտակարգ իրավիճակները կանխարգելելու և կառավարելու, շրջակա միջավայրը պահպանելու, քաղաքաշինության, ճանապարհաշինության, երկրագիտության և այլ ոլորտներում: Արբանյակի արձակումը կատարվել է հայկական պետական «Գեոկոսմոս» և իսպանական «SANTLATIS» ընկերությունների համատեղ աշխատանքի շնորհիվ։
ԱՄՆ Կանավերալ հրվանդանից արբանյակի հաջող արձակումից հետո SATLANTIS-ը հայտարարել է հայկական պետական «Գեոկոսմոս» ընկերության հետ համաձայնագիր կնքելու մասին, որով ընկերությանը տրամադրվում է Երկրի դիտարկման լիարժեք համակարգ:

В Армении до конца года откроется Центр управления спутником «ArmSat-1»
В Армении до конца года откроется Центр управления первым, запущенным в космос спутником Армении «ArmSat-1». Как сообщает «Арменпресс», об этом сообщил заместитель министра высокотехнологичной промышленности РА Авет Погосян.
«Наш спутник летит в космосе соответственно плану и проходит плановые испытания. На данный момент могу сказать, что эти действия происходят чуть быстрее графика, тестирование имеет более позитивное развитие, чем мы ожидали. Что касается Центра управления и другой инфраструктуры, связанной со спутником, я уверяю, что и они у нас будут досрочно. То есть до конца года», - сказал Авет Погосян, отвечая на вопрос депутата фракции «Гражданский договор» Саркиса Ханданяна.
Замминистра отметил, что финансовые ресурсы выделены, решения приняты, и до конца года в Армении будет создан Центр управления спутником.
«Мы будем на открытии чуть раньше конца года», - заключил Погосян.
Первый армянский спутник «ArmSat-1» был запущен в космос 25 мая 2022 года. Отмечалось, что информация, предоставляемая «ArmSat-1», будет доступна лишь Республике Армения. Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что данные, отправленные спутником, будут использоваться в Армении для наблюдения за границами, предотвращения и ликвидации чрезвычайных ситуаций, защиты окружающей среды, градостроительства, дорожного строительства, геологии и других областях. Спутник был запущен в результате совместной работы Государственной компании Армении «Геокосмос» и испанской компании «SANTLATIS».
После успешного запуска спутника с мыса Канаверал, США, SATLANTIS объявила о подписании соглашения с армянской Государственной компанией «Геокосмос», которое предоставляет компании полную систему наблюдения Земли.