ՌԴ ԱԳՆ-ն անդրադարձել է Հայաստանի շուրջ զարգացումներին և հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործընթացին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան անդրադարձել է Հայաստանի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների և հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ հարցին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Զախարովան նշել է, որ իրենց չեն կարող չանհանգստացնել Հարավային Կովկասում թափ հավաքող մտահոգիչ տենդենցները, որտեղ, նրա գնահատմամբ, Արևմուտքը փորձում է տեղափոխել Ուկրաինայում մշակված առճակատման սխեմաները։
Զախարովան ընդգծել է, որ տեսնում են, թե ինչպիսի աննախադեպ արտաքին ճնշման է ենթարկվում եղբայրական Հայաստանը։ Նրա խոսքով՝ քայլեր են ձեռնարկվում երկու երկրների և ժողովուրդների միջև բազմադարյա կապերին վնաս հասցնելու և տարածաշրջանում Ռուսաստանի քաղաքականությունը վարկաբեկելու ուղղությամբ։ Զախարովան կարծիք է հայտնել, որ Բրյուսելի և Վաշինգտոնի ցուցումներով գործող բազմաթիվ հիմնադրամներ, հասարակական կազմակերպություններ և ԶԼՄ-ներ ձգտում են հասարակության մեջ հակառուսական տրամադրություններ սերմանել։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը վստահություն է հայտնել, որ արտաքին ուժերի` Մոսկվային և Երևանին գժտեցնելու փորձերը հաջողություն չեն ունենա։ «Վճռական ենք տրամադրված Հայաստանի հեռ ռազմավարական դաշինքը և բազմակողմ համագործակցությունն ամրապնդելու հարցում, ինչը կօգնի մեզ համատեղ հաղթահարել առկա մարտահրավերները։ Մենք զարգացնում ենք երկխոսությունը ռազմաքաղաքական և ռազմատեխնիկական ուղղություններով, առևտրաշրջանառությունն աճում է ռեկորդային տեմպերով։ Իրականացվում և մշակվում են լուրջ նախագծեր տրանսպորտային փոխադրումների, ենթակառուցվածքների, հանքարդյունաբերության, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում։ Ռուսական տասնյակ խոշոր ընկերություններ պատրաստ են շարունակել ներդրումները Հայաստանի տնտեսության մեջ։ Հաջողությամբ լուծում ենք Հանրապետության էներգետիկ և պարենային անվտանգության խնդիրները»,- ասել է Զախարովան՝ հավելելով, որ շարունակվում են շփումները գիտության, կրթության և մշակույթի ոլորտներում, իսկ Երևանին նշանակալի օգուտներ է բերում անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը։
Վերադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման գործընթացին՝ Զախարովան քննադատել է Արևմուտքի քայլերն այդ ուղղությամբ։ Նրա խոսքով՝ Արևմուտքը հաշվի չի առնում ոչ տարածաշրջանի առանձնահատկությունը, ոչ էլ խնդրի զգայուն լինելը։ Զախարովայի գնահատմամբ՝ Վաշինգտոնի և Բրյուսելի իրական նպատակը ոչ թե փոխզիջումային և հավասարակշռված որոշումներ մշակելն է, այլ ինքնագովազդը և Հարավային Կովկասից Ռուսաստանին դուրս մղելն է։
Մարիա Զախարովան Արևմուտքին մեղադրել է եռակողմ պայմանավորվածությունները յուրացնելու մեջ՝ հիշատակելով ԵՄ-ից, ԵԱՀԿ-ից, Ֆրանսիայից պաշտոնյաների հաճախակի դարձած այցերը Հայաստան։ Նրա խոսքով՝ առաջ են մղվում հապճեպ նախաձեռնություններ, որոնք հաշվի չեն առնում տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների շահերը, ինչը հղի է հավասարակշռության խախտմամբ, որին 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին դժվարին պայմաններում հասել են Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները։
Զախարովան անդրադարձել է նաև հնչող մեղադրանքներին, թե Ռուսաստանy չի կատարում Հայաստանի նկատմամբ պարտավորություններն անվտանգության ոլորտում։ Նա այս համատեքստում հիշեցրել է, որ հենց Ռուսաստանն է կանգնեցրել պատերազմը 2020 թվականին՝ ուղարկելով խաղաղապահների, որոնք խաղաղություն ու կայունություն են հաստատել տարածաշրջանում և մինչ այս պահը որոշիչ ներդրում ունեն Երևանի և Բաքվի միջև ռազմական միջադեպերը կարգավորելու հարցում։ Նրա գնահատմամբ՝ ՌԴ խաղաղապահ զորամազմը դուրս հանելու արտաքին ուժերի փորձերն են միտված Հարավային Կովկասում իրավիճակի ապակայունացմանը։
«Բոլոր մակարդակներում շարունակում ենք աշխատանքը գործընկերների հետ՝ ելնելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների համապարփակկարգավորման նպատակից, ներառյալ տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը, սահմանների դելիմիտացիան, խաղաղ պայմանագրի համաձայնեցումը, հումանիտար հարցերի լուծումը, հասարակական և փորձագիտական երկխոսությունը։ «Միևնույն ժամանակ, խաղաղության հասնելու համար անհրաժեշտ են երկու կողմերի քաղաքական կամքն ու համաձայնությունը»,- նշել է Զախարովան։
Եզրափակելով խոսքը՝ Զախարովան հայտնել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին հրավիրել է Ռուսաստան հերթական եռակողմ գագաթնաժողովի համար, որի ժամանաակ պլանավորվում է քննարկել եռակողմ և երկկողմ հարցերի ողջ համալիրը։

YEREVAN, OCTOBER 25, ARMENPRESS. Russian Foreign Ministry Spokeswoman Maria Zakharova has commented on the processes taking place around Armenia and the Armenian-Azerbaijani normalization.
Zakharova said that they cannot not be worried about the concerning trends that are gaining momentum in South Caucasus, where, according to her, the West is trying to transfer the confrontational schemes developed in Ukraine.
“We see what unprecedented pressure from outside the brotherly Armenia comes under. Steps are being taken to discredit Russia’s policy in the region in an attempt to damage centuries-old ties between our countries and peoples. Numerous foundations, NGOs and media outlets acting on orders from Washington and Brussels are redoubling their efforts to instill anti-Russian moods in society”, TASS quoted Zakharova as saying.
The Russian MFA Spokesperson expressed confidence that the attempts of external forces to quarrel Moscow and Yerevan will fail. “We are determined to strengthen the strategic alliance and multilateral cooperation with Armenia which will help us jointly overcome the existing challenges. We develop the dialogue in military-political and military-technical directions, the trade turnover grows at record rates. Serious projects in transportation and logistics, infrastructures, mining industry and high technologies are being implemented and developed. Dozens of major Russian companies are ready to continue their investments in Armenia’s economy. We are successfully solving the energy and food safety issues of the Republic”, Maria Zakharova said, adding that they also continue contacts in science, education and culture sectors, and the membership to the Eurasian Economic Union (EAEU) brings significant benefits to Yerevan.
Coming to the process of settling the relations between Armenia and Azerbaijan, Zakharova slammed the steps of the West on this direction. She stated that the West does not take into account both the specificity of the region and the issue of being sensitive. According to her, the real goal of Washington and Brussels is not the development of compromise and balanced decisions, but self-promotion and squeezing Russia out of the South Caucasus.
Zakharova blamed the West for appropriating the trilateral agreements, recalling the recent frequent visits of officials from the European Union, the OSCE, France to Armenia. She said that hasty initiatives are being pushed forward which do not consider the interests of all nations in the region, which will lead to a violation of the balance that was achieved by the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan in difficult conditions on November 9, 2020.
The Russian Foreign Ministry Spokesperson has also commented on the accusations that Russia is not fulfilling its commitments towards Armenia in the security field. She reminded that it was Russia that stopped the war in 2020 by sending peacekeepers who established peace and stability in the region and still have a decisive contribution to solving the military incidents between Yerevan and Baku. According to her, the attempts of external forces to withdraw the Russian peacekeeping contingent are aimed at destabilizing the situation in South Caucasus.
“We continue the work with partners at all levels in the interests of a comprehensive normalization of the relations between Armenia and Azerbaijan, including the unblocking of transportation communications, the border delimitation, agreeing on a peace treaty, solving the humanitarian problems, and the public and expert dialogue. “At the same time, in order to achieve peace, the political will and consent of both sides are necessary”, Zakharova said.
Summing up her comment, Maria Zakharova said that Russian President Vladimir Putin invited Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev for a new trilateral summit in Russia to discuss the entire spectrum of trilateral and bilateral issues.