Ռիշի Սունակը Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի միակ թեկնածուն է
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի Համայնքների պալատի ղեկավար Փենի Մորդոնտը հայտարարել է երկրի վարչապետի պաշտոնի համար պայքարը դադարեցնելու մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Մորդոնտն այս մասին գրել է «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում:
Ինչպես հաղորդում են բրիտանական լրատվամիջոցները, այսպիսով Մեծ Բրիտանիայում իշխող Պահպանողական կուսակցության միակ թեկնածուն մնում է երկրի ֆինանսների նախարար Ռիշի Սունակը:
Ակնկալվում է, որ նա կդառնա Պահպանողական կուսակցության ղեկավարը և կստանձնի երկրի վարչապետի պաշտոնը: Ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի պաշտոնի համար պայքարը դադարեցնելու մասին հայտարարել էր նաև երկրի նախկին վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը:

Rishi Sunak to become the next UK prime minister as rivals quit race
YEREVAN, OCTOBER 24, ARMENPRESS. Rishi Sunak will become British prime minister on Monday after other candidates quit the race to lead the Conservative Party, Reuters reports.
Sunak, one of the wealthiest politicians in Westminster, will be asked to form a government by King Charles, replacing Liz Truss, the outgoing leader who only lasted 44 days in the job.
He defeated centrist politician Penny Mordaunt, who failed to get enough backing from lawmakers to enter the ballot, while his rival, the former prime minister Boris Johnson, withdrew from the contest saying he could no longer unite the party.