Հայաստանում ԵՄ-ի և ԵԱՀԿ-ի առաքելություններն ունեն տարբեր մանդատներ և չեն կրկնելու միմյանց աշխատանքը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական Միությունը մանրամասներ է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին դիտորդական առաքելության տեղակայման վերաբերյալ՝ հստակություն մտցնելով որոշ հարցերի վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է թեմայի վերաբերյալ ԵՄ-ի ներկայացրած պարզաբանումները` հարցուպատասխանի ձևաչափով:
Ինչո՞ւ է ԵՄ-ն մոնիթորինգային առաքելություն ուղարկում Հայաստան
Մոնիթորինգային առաքելություն ուղարկելու որոշումն արձագանքն է ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև քառակողմ հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածության: Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի առաջարկով հոկտեմբերի 17-ին արտաքին հարցերով խորհուրդը որոշում է կայացրել դիտորդական առաքելություն ստեղծելու վերաբերյալ: Առաքելությունը մանդատ ունի հետևել իրավիճակին Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջաններում կողմերի միջև վստահությունն ամրապնդելու համար: Դա նաև ԵՄ-ին հնարավորություն կտա ավելի լավ աջակցել սահմանային հանձնաժողովների աշխատանքին:
Ի՞նչ է անելու ԵՄ առաքելությունը Հայաստանում
Հայաստանում ԵՄ առաքելությունը երկու հիմնական առաջադրանք է կատարելու:
1. Աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության ամրապնդմանը՝ հետևելով երկու կողմերի կողմից հրադադարի պահպանմանը:
2. Տեղերում հրադադարի հետ կապված ռազմական իրադրության վերաբերյալ պարբերական և հատուկ հաշվետվությունների միջոցով ԵՄ առաքելությունը կհետևի իրավիճակին Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջաններում: Դա հնարավորություն կտա ԵՄ-ին ավելի լավ աջակցել երկու երկրների սահմանային հանձնաժողովներին:
Որտե՞ղ են տեղակայվելու դիտորդական առաքելության փորձագետները
Առաքելության պատասխանատվության գոտին կլինի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջազգայնորեն ճանաչված սահմանը՝ հայկական կողմից:
Արդյոք ԵՄ առաքելությունը ռազմական առաքելությո՞ւն է
Ոչ, տեղակայվելու են միայն քաղաքացիական դիտորդներ:
Քանի՞ հոգուց է բաղկացած ԵՄ մոնիթորինգային առաքելությունը
Առաքելության կազմում են մինչև 40 քաղաքացիական դիտորդներ, որոնք տեղակայվելու են երկու ամիս ժամկետով:
Տեղակայվելու է արդյոք նմանատիպ մոնիթորինգային առաքելություն Ադրբեջանում
Ոչ, դիտորդական առաքելությունը տեղակայվելու է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջազգայնորեն ճանաչված սահմանին՝ հայկական կողմից: Հիմնական նպատակն է կողմերի միջև վստահության ամրապնդումը՝ նրանց կողմից հրադադարի պահպանմանը հետևելու ճանապարհով:
Ի՞նչ դերակատարում ուներ տեխնիկական գնահատման առաքելությունը, որը հոկտեմբերի 14-ին այցելել էր Հայաստան
Տեխնիկական գնահատման առաքելության նպատակն էր ճանապարհ հարթել երկրում դիտորդական առաքելության տեղակայման համար: Նրա դերակատարումն էր անհրաժեշտ տեղեկատվության հավաքագրումը, տեղում իրավիճակի գնահատումը, շահագրգիռ կողմերի հետ կապերի հաստատումը:
Ո՞րն է Վրաստանում ԵՄ առաքելության դերակատարումը Հայաստանում ԵՄ առաքելության տեղակայման գործում:
Հայաստանում ԵՄ առաքելության արագ տեղակայումն ապահովելու համար տեղակայվում են Վրաստանում ԵՄ առաքելության փորձագետները: Վրաստանում ԵՄ առաքելությունը օպերատիվ քայլեր է ձեռնարկում, որպեսզի դա չազդի առաքելության աշխատանքի վրա: Առաքելությունը կշարունակի իր աշխատանքը Վրաստանում գործունեության բոլոր ուղղություններով: Դա ենթադրում է վարչական սահմանների շուրջօրյա մոնիթորինգ Վրաստանում և տարածաշրջանում կայունություն ապահովելու համար: Վրաստանում ԵՄ առաքելությունը շարունակում է ամբողջությամբ հավատարիմ մնալ իր մանդատին:
Ի՞նչ է դիտարկելու Հայաստանում ԵՄ առաքելությունը
Հայաստանում ԵՄ առաքելությունը զեկուցելու է Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջաններում հրադադարի հետ կապված ռազմական իրադրության մասին: Դա ԵՄ-ին հնարավորություն կտա ավելի լավ աջակցել երկու երկրների սահմանային հանձնաժողովներին: ԵՄ առաքելության դիտորդները կհետևեն իրադարձություններին սահմանի երկայնքով, ներառյալ մարդու իրավունքների հետ կապված իրադարձությունները: Նրանք քննչական գործողությունների լիազորություններ չեն ունենալու:
Հայաստանում ԵՄ առաքելությունը եզրակացություններ տալո՞ւ է այն մասին, թե որ կողմն է էսկալացիա սկսել սեպտեմբերի 13-ին և կտա՞ առաջարկներ հետագա սրացումները կանխելու քայլերի վերաբերյալ:
ԵՄ առաքելության անդամները սահմանին իրավիճակի վերաբերյալ իրենց դիտարկումների մասին կզեկուցեն ԵՄ համապատասխան կառույցներին: Այն կամայական դեր չի ստանձնելու կամ իր դիտարկումների հիման վրա քաղաքական բնույթի եզրահանգումներ չի անելու:
Համագործակո՞ւմ են արդյոք Հայաստանում ԵՄ առաքելությունը և ԵԱՀԿ-ի գնահատող առաքելությունը:
Դրանք երկու տարբեր առաքելություններ են, որոնք ունեն տարբեր մանդատներ: ԵՄ-ի առաքելությունը կապը պահելու է միջազգային բոլոր կառույցների, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ-ի հետ: ԵՄ-ի և ԵԱՀԿ-ի առաքելությունները չեն կրկնում միմյանց աշխատանքը:
Արդյոք ԵՄ առաքելությունը միակ միջո՞ցն է, որով ԵՄ-ն աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ապաէսկալացմանը:
ԵՄ-ն ակտիվորեն մասնակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման խաղաղ պրոցեսին: ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելը Բրյուսելում 4 եռակողմ հանդիպում է անցկացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների մասնակցությամբ: Դրանցից առաջինը կայացել էր 2021 թվականի դեկտեմբերի 14-ին, որի արդյունքում Ադրբեջանն ազատ արձակեց 10 գերիների, ինչպես նաև պայմանավորվածություններ էին ձեռք բերվել խաղաղ գործընթացի ուղղությամբ հետագա քայլերի վերաբերյալ: Հաջորդ հանդիպումները կայացել են 2022 թվականի ապրիլի 6-ին, մայիսի 22-ին և օգոստոսի 31-ին: ԵՄ արտաքին հարցերով բարձր հանձնակատար Ժոզեպ Բորելը պարբերաբար շփումներ է ունեցել երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների հետ: Բրյուսելում հանդիպում է կայացել նաև Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի և Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի միջև, որը կազմակերպել էր ԵՄ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը և ԵԽ նախագահի խորհրդական Մագդալենա Գրոնոն: Կլաարը նաև մասնավոր անձնական խորհրդակցություններ է անցկացրել երկու կողմերի ղեկավարության հետ՝ իր մանդատին և առաջադրանքներին համապատասխան, որոնք ստացել է Ժոզեպ Բորելից:

No overlap between EU Monitoring Capacity and efforts deployed by OSCE – Q&A on Armenia mission
YEREVAN, OCTOBER 21, ARMENPRESS. The European Union presented details on the EU Monitoring Capacity in Armenia.
The EU published a Q&A regarding the mission:
“Following the decision by the European Union to deploymonitoring expertsalong the Armenian side of the international border with Azerbaijan, on 20 October, the EU Monitoring Capacity in Armenia became operational. Here are some facts about the mission.
Why is the EU sending a Monitoring Capacity to Armenia?
The EU Monitoring Capacity responds to the agreement reached at the quadrilateral meeting between President Aliyev, Prime Minister Pashinyan, French President Macron and President of the European Council Michel. Upon proposal of the High Representative Josep Borrell, the decision on the setting up of the EU Monitoring Capacity was taken at theForeign Affairs Council on 17 October. The first EU monitors are operational on the ground as of 20 October. The mission’s mandate is to monitor the situation in the border regions between Armenia and Azerbaijan in order to support confidence building between the two countries and allow the EU to better support the work of the border commissions.
What exactly is the EU Monitoring Capacity going to do in Armenia?
The EU Monitoring Capacity to Armenia will carry out two core tasks:
1) support confidence-building between Armenia and Azerbaijan by monitoring the adherence of both parties to the ceasefire;
2) through regular and ad-hoc reporting on military posture and ceasefire related developments on the ground, the EU team will monitor the situation in the border regions between Armenia and Azerbaijan. This will allow the EU to better support the work of the two parties’ border commissions.
Where exactly will the Monitoring Capacity be deployed?
The area of responsibility (AoR) will be the Armenian side of the internationally recognised border between Armenia and Azerbaijan.
Is the EU Monitoring Capacity a military mission?
No. Only civilian monitors will be deployed.
What does the EU Monitoring Capacity consist of?
It consists of up to 40 EU civilian monitoring experts which will be deployed for a period of two months.
Will there be a similar EU Monitoring Capacity deployed to Azerbaijan?
No. The EU Monitoring Capacity will be deployed on the Armenian side of the internationally recognised border between Armenia and Azerbaijan. The main aim is to support confidence-building between the two countries by monitoring their adherence to the ceasefire.
What was the role of the technical assessment mission which arrived in Armenia on 14 October?
The technical assessment mission of EU experts in Armenia intended to pave the way for the deployment of the EU Monitoring Capacity in the country. Its role was to gather necessary information, conduct an assessment on the ground and establish liaison with relevant stakeholders.
What is the role of EUMM Georgia in the deployment of the EU Monitoring Capacity in Armenia?
In order to ensure a swift deployment of the EU Monitoring capacity, EU monitoring experts from the European Union Monitoring Mission in Georgia (EUMM Georgia) are being deployed.The EUMM is taking operational steps so that its monitoring capacity in Georgia is not impacted. EUMM will continue to carry out its activities in Georgia in all lines of operation. This includes a 24/7, 365 days a year monitoring presence along the Administrative Boundary Lines, to ensure stability in Georgia and the wider region. EUMM Georgia remains dedicated to fully implement its mandate.
What will the EU Monitoring Capacity between Armenia and Azerbaijan be monitoring?
The EU Monitoring Capacity in Armenia will report on military posture and ceasefire related developments in the border regions between Armenia and Azerbaijan. This will allow the EU to better support the work of the two parties’ border commissions.The EU monitors will also provide observations of events taking place along the bilateral border, including human rights related developments. They will not have an investigative role.
Will the EU Monitoring Capacity make conclusions about which side started the escalation on 13 September and give recommendations about steps to take to prevent future escalations?
The EU Monitoring Capacity will report back to the relevant EU institutions and services about its observations along the bilateral border. It will not assume an arbitrary role or draw conclusions of a political nature on the basis of its findings.
Are the EU Monitoring Capacity and the OSCE assessment mission cooperating?
These are two separate missions with two different mandates. TheEU Monitoring Capacity will liaise with all relevant international organizations, including the OSCE. There is no overlap between the EU Monitoring Capacity and the efforts deployed by the OSCE.
Is the EU Monitoring Capacity the only way the EU is supporting the de-escalation between Armenia and Azerbaijan?
Based on the agreement by Armenia and Azerbaijan, the EU is closely involved in leading a peace process between both sides. To date, President of the European Council (PEC) Charles Michel has hosted four trilateral leaders’ meetings in Brussels between and the Armenian and Azerbaijani leaders in the past year. The first of these was held on 14 December 2021, which resulted in Azerbaijan’s release of 10 Armenian prisoners, as well as agreements on a way forward in working towards a peace process. Subsequent meetings took place on 6 April 2022, 22 May 2022 and 31 August 2022. High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy/Vice President Josep Borrell has also been engaged through regular contact with the Foreign Ministers of both sides. Meetings have also taken place between Armenia’s Security Council Secretary Grigoryan and Azerbaijan’s Presidential Adviser Hajiyev, hosted in Brussels by EU Special Representative (EUSR) Klaar and PEC Adviser Grono. EUSR Klaar has also held frequent in person consultations with the leaderships of both sides, in line with his mandateand with tasking received from HRVP Borrell.”