Տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Էնթոնի Բլինքենի հեռախոսազրույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, վարչապետը բարձր է գնահատել սեպտեմբերի 13-14-ին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ձեռնարկված ագրեսիայի հետևանքների վերացմանը միտված ամերիկյան կողմի ջանքերը և կարևորել այդ ուղղությամբ հետևողական քայլերը: Կողմերն ընդգծել ենադրբեջանական զինված ուժերի` ՀՀ ինքնիշխան տարածքից դուրսբերման ու հրադադարի ռեժիմի անվերապահ պահպանման անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում տեղի ունեցած ՀՀ վարչապետի, Ֆրանսիայի նախագահի, Եվրոպայի խորհրդի նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի քառակողմ հանդիպման արդյունքներին: Կարևորվել էՄԱԿ-ի կանոնադրության և 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի մշակման, ինչպես նաև սահմանազատման աշխատանքների իրականացման ու հայ-ադրբեջանական սահմանին ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեության ապահովումը:
Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգության և իրավունքների պաշտպանությանը, Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների համար միջազգային մեխանիզմի ստեղծմանը, Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձի ապահովմանը վերաբերող հարցերի:
Վարչապետն իր տպավորություններն է կիսել նաև Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հանդիպման վերաբերյալ:
Էնթոնի Բլինքենը հայտնել է ԱՄՆ պատրաստակամությունը՝ առաջիկայում ևս նպաստելու բանակցային գործընթացին ու Հարավային Կովկասում խաղաղությանն ու կայունությանը:

YEREVAN, OCTOBER 10, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan had a telephone conversation with US Secretary of State Antony Blinken, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
The Prime Minister highly appreciated the efforts of the American side aimed at eliminating the consequences of the aggression unleashed by the Azerbaijani armed forces against the sovereign territory of Armenia on September 13-14 and highlighted the consistent steps in that direction. The parties emphasized the necessity of the withdrawal of the Azerbaijani armed forces from the sovereign territory of the Republic of Armenia and the unconditional maintenance of the ceasefire regime.
The interlocutors referred to the results of the quadrilateral meeting of the Prime Minister of Armenia, the President of France, the President of the European Council and the President of Azerbaijan held in Prague on October 6. The development of the peace treaty between Armenia and Azerbaijan based on the UN Charter and the 1991 declaration of Alma-Ata, as well as the implementation of border demarcation works and ensuring the activities of the EU civil mission on the Armenian-Azerbaijani border were highlighted.
The sides referred to the security and protection of rights of Nagorno-Karabakh Armenians, the creation of an international mechanism for discussions between Stepanakert and Baku, and the return of Armenian prisoners of war held in Azerbaijan.
The Prime Minister also shared his impressions of the meeting with the President of Turkey, Recep Tayyip Erdogan.
Antony Blinken expressed the US readiness to continue to contribute to the negotiation process and peace and stability in the South Caucasus.