Ադրբեջանը կրկին դրական չի պատասխանել տարածաշրջանային հաղորդակցություններն ապաշրջափակելու Հայաստանի առաջարկին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը պատրաստ է ապաշրջափակել տարածաշրջանային բոլոր հաղորդակցման ուղիները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին «Թվիթեր»-ի էջում գրառում է կատարել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ով հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում քառակողմ հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։
«Ես Պրահայում կրկին վերահաստատել եմ տարածաշրջանային բոլոր հաղորդակցություններն ապաշրջափակելու մեր առաջարկը։ Ադրբեջանը կրկին դրական պատասխան չի տվել։ Ես վերահաստատում եմ՝ Հայաստանը պատրաստ է ապաշրջափակել տարածաշրջանային բոլոր հաղորդակցությունները՝ լիովին հարգելով մեր ինքնիշխանությունն ու օրենսդրությունը»,- գրել է Փաշինյանը։
Վարչապետ Փաշինյանի, նախագահ Ալիևի, նախագահ Մակրոնի և նախագահ Միշելի՝ 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին կայացած հանդիպման արդյունքով ընդունվել է հայտարարություն, որում ասվում է․ «Հայաստանն ու Ադրբեջանը հաստատեցին իրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991թ. Ալմա-Աթայի Հռչակագրին, որոնց միջոցով երկու կողմերն էլ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը: Նրանք հաստատեցին, որ դա հիմք կհանդիսանա սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների աշխատանքների համար, և որ այդ հանձնաժողովների հաջորդ նիստը կկայանա Բրյուսելում, մինչև հոկտեմբերի վերջ:
Հայաստանն իր համաձայնությունը հայտնեց՝ խրախուսելու ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունն Ադրբեջանի հետ սահմանի երկայնքով: Ադրբեջանը համաձայնեց համագործակցել նշյալ առաքելության հետ այնքանով, որքանով որ առնչություն կունենա: Առաքելությունն իր աշխատանքները կսկսի հոկտեմբերին՝ առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով: Առաքելության նպատակը կլինի վստահության կառուցումը, և իր զեկույցների միջոցով, սահմանային հանձնաժողովներին աջակցելը»։

“In Prague I reconfirmed again our proposal on unblocking of all regional communications. Azerbaijan again did not respond positively. I reiterate, Armenia is ready for unblocking of all regional communications with full respect of our sovereignty and legislation,” PM Pashinyan tweeted.
A statement was adoptedafter the October 6 meeting between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev during the European Political Community summit in Prague at the initiative of French President Emmanuel Macron and President of the European Council Charles Michel.
The below is the statement published by the Armenian Prime Minister’s Office:
“Within the framework of the first meeting of the European Political Community in Prague, the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan and the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met on October 6, 2022 at the initiative of the President of the French Republic and the President of the European Council.
Armenia and Azerbaijan confirmed their commitment to the UN Charter and the Alma-Ata Declaration of 1991, through which both sides recognize each other's territorial integrity and sovereignty. They confirmed that this will serve as basis for the work of the commissions on delimitation and that the next meeting of these commissions will take place in Brussels by the end of October.
Armenia expressed its agreement to encourage the EU civilian mission along the border with Azerbaijan. Azerbaijan agreed to cooperate with the mentioned mission to the extent it will be concerned. The mission will start its work in October, for a maximum period of two months. The purpose of the mission will be to build confidence and, through its reports, support the border commissions.”