Երևանում նախատեսվում է նոր ավտոկայարան կառուցել
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Ներդրումային կոմիտեի երկրորդ նիստը:
Օրակարգի առաջին հարցով ներկայացվել է Վտանգավոր հիդրոօդերևութաբանական երևույթների կանխատեսման և վաղօրոք նախազգուշացման համակարգի հիմնման ներդրումային ծրագիրը: Զեկուցվել է, որ նախագծի արժեքն է 3,68 մլրդ դրամ, որով նախատեսվում է ձեռք բերել 3 դոպլերային ռադիոլոկատորներ: Ակնկալվում է, որ արդյունքում մեծ ճշգրտությամբ կկանխատեսվեն վտանգավոր օդերևութաբանական երևույթները, այդ թվում՝ հորդառատ տեղումներ, կարկուտ, փոթորկային քամի, ամպրոպ, մրրկասյուն:
Հաջորդ նախագիծը վերաբերել է Հանրապետական գիտաբժշկական գրադարանի արդիականացմանը, որի արժեքը կազմում է 589 մլն դրամ: Նախատեսվում է գրադարանի վարչական շենքի վերանորոգում, նոր մասնաշենքի կառուցում, տեխնիկայի և ծրագրային ապահովման ձեռքբերում: Ակնկալվում է հետբուհական և շարունակական կրթության հասանելիության և մատչելիության բարձրացում, բժշկական սխալների հետևանքների կրճատում, բժշկի գիտելիքների նկատմամբ հիվանդների վստահության բարձրացում:
Հաջորդիվ ներկայացվել է «Հայավտոկայարան» ՓԲԸ-ի՝ կոնցեսիոն կառացվարման հանձնելու ծրագիրը: Այն գնահատվում է 5 մլրդ 848 մլն դրամ: Ծրագրով նախատեսվում է «Հայավտոկայարան» ՓԲԸ բալանսում գտնվող 26 ավտոկայարանային համալիրների վերակառուցում և նոր ավտոկայարանի կառուցում Երևանում: Ակնկալվում է մասնավոր կառավարման միջոցով բարձրացնել ավտոկայարանային ծառայությունների մատուցման որակը:
Վերոնշյալ ներդրումային նախագծերի շուրջ ծավալվել է մտքերի շահագրգիռ քննարկում, մասնավորապես, դրանց արդյունավետության, ներդրումային արժեքների գնահատման, ակնկալվող արժեքների և այլ հարցերի շուրջ:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է տարբեր ոլորտներում ներդրումային կապիտալ ծրագրերի արդյունավետ իրականացումը, ինչը կնպաստի համայնքների զարգացմանը, քաղաքացիներին մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացմանը և այլ խնդիրների լուծմանը: Վարչապետը հանձնարարել է քննարկումների ընթացքում ներկայացվող առաջարկությունները հաշվի առնելով՝ ծրագրերի նախագծերը բերել վերջնական տեսքի և ներկայացնել կառավարություն:

В Ереване планируется построить новый автовокзал
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось второе заседание Инвестиционного комитета.
Об этом Арменпресссообщили в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Республики Армения.
На заседании Инвестиционного комитета обсуждены возможности реализации нескольких проектов.
В рамках первого пункта повестки дня была представлена инвестиционная программа по созданию системы прогнозирования и раннего оповещения об опасных гидрометеорологических явлениях. Было доложено, что стоимость проекта составляет 3,68 млрд драмов, на которые планируется закупить 3 доплеровских метеорологических радиолокатора. В результате ожидается, что опасные гидрометеорологические явления, в том числе проливные дожди, град, ураганный ветер и грозы, будут прогнозироваться с большей точностью.
Следующий проект стоимостью 589 млн драмов касался модернизации Республиканской научно-медицинской библиотеки. Планируется ремонт административного корпуса библиотеки, строительство нового корпуса, приобретение оборудования и программного обеспечения. Ожидается, что это повысит доступность послевузовского и непрерывного образования, снизит последствия врачебных ошибок, повысит доверие пациентов к знаниям врача.
Далее была представлена программа передачи ЗАО “Армавтовокзал” в концессионное управление. Программа оценивается в 5 млрд 848 млн драмов. План предусматривает реконструкцию находящихся на балансе ЗАО “Армавтовокзал” 26 автовокзальных комплексов и строительство нового автовокзала в Ереване. Ожидается повышение качества услуг автовокзала за счет частного управления.
Состоялся заинтересованный обмен мнениями по вышеуказанным инвестиционным проектам, в частности, по вопросам их эффективности, оценки инвестиционной стоимости, ожидаемой стоимости и др.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность эффективной реализации программ капитальных инвестиций в различных сферах, что будет способствовать развитию общин, повышению качества предоставляемых гражданам услуг и решению других проблем. Премьер-министр поручил доработать проекты программ и представить их в правительство с учетом представленных в ходе обсуждений предложений.