Երևանում նախատեսվում է նոր ավտոկայարան կառուցել
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Ներդրումային կոմիտեի երկրորդ նիստը:
Օրակարգի առաջին հարցով ներկայացվել է Վտանգավոր հիդրոօդերևութաբանական երևույթների կանխատեսման և վաղօրոք նախազգուշացման համակարգի հիմնման ներդրումային ծրագիրը: Զեկուցվել է, որ նախագծի արժեքն է 3,68 մլրդ դրամ, որով նախատեսվում է ձեռք բերել 3 դոպլերային ռադիոլոկատորներ: Ակնկալվում է, որ արդյունքում մեծ ճշգրտությամբ կկանխատեսվեն վտանգավոր օդերևութաբանական երևույթները, այդ թվում՝ հորդառատ տեղումներ, կարկուտ, փոթորկային քամի, ամպրոպ, մրրկասյուն:
Հաջորդ նախագիծը վերաբերել է Հանրապետական գիտաբժշկական գրադարանի արդիականացմանը, որի արժեքը կազմում է 589 մլն դրամ: Նախատեսվում է գրադարանի վարչական շենքի վերանորոգում, նոր մասնաշենքի կառուցում, տեխնիկայի և ծրագրային ապահովման ձեռքբերում: Ակնկալվում է հետբուհական և շարունակական կրթության հասանելիության և մատչելիության բարձրացում, բժշկական սխալների հետևանքների կրճատում, բժշկի գիտելիքների նկատմամբ հիվանդների վստահության բարձրացում:
Հաջորդիվ ներկայացվել է «Հայավտոկայարան» ՓԲԸ-ի՝ կոնցեսիոն կառացվարման հանձնելու ծրագիրը: Այն գնահատվում է 5 մլրդ 848 մլն դրամ: Ծրագրով նախատեսվում է «Հայավտոկայարան» ՓԲԸ բալանսում գտնվող 26 ավտոկայարանային համալիրների վերակառուցում և նոր ավտոկայարանի կառուցում Երևանում: Ակնկալվում է մասնավոր կառավարման միջոցով բարձրացնել ավտոկայարանային ծառայությունների մատուցման որակը:
Վերոնշյալ ներդրումային նախագծերի շուրջ ծավալվել է մտքերի շահագրգիռ քննարկում, մասնավորապես, դրանց արդյունավետության, ներդրումային արժեքների գնահատման, ակնկալվող արժեքների և այլ հարցերի շուրջ:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է տարբեր ոլորտներում ներդրումային կապիտալ ծրագրերի արդյունավետ իրականացումը, ինչը կնպաստի համայնքների զարգացմանը, քաղաքացիներին մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացմանը և այլ խնդիրների լուծմանը: Վարչապետը հանձնարարել է քննարկումների ընթացքում ներկայացվող առաջարկությունները հաշվի առնելով՝ ծրագրերի նախագծերը բերել վերջնական տեսքի և ներկայացնել կառավարություն:

Armenia to purchase 3 Doppler radars for forecasting and early warning of dangerous hydrometeorological phenomena
YEREVAN, OCTOBER 1, ARMENPRESS. Chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, the second meeting of the Investment Committee took place at the Government, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
The investment program for the establishment of a system for forecasting and early warning of dangerous hydrometeorological phenomena was presented as the first item on the agenda. It was reported that the cost of the project is 3.68 billion AMD, with which it is planned to purchase 3 Doppler radars. As a result, it is expected that hazardous weather events, including heavy rainfalls, hail, gale-force winds, thunderstorms will be predicted with greater accuracy.
The next project referred to the modernization of the Republican Scientific and Medical Library, which will cost 589 million AMD. Renovation of the administrative building of the library, construction of a new building, acquisition of equipment and software are planned. It is expected to increase the availability and affordability of postgraduate and continuing education, reduce the consequences of medical errors, and increase the confidence of patients in the knowledge of the doctor.
Next, the program of handing over "Armcoachterminal" CJSC to concession management was presented. It is estimated at 5 billion 848 million AMD. The plan envisages the reconstruction of 26 bus station complexes in the balance of "Armcoachterminal" CJSC and the construction of a new bus station in Yerevan. It is expected to increase the quality of bus station services through private management.
An earnest discussion of the above-mentioned investment projects took place, in particular, on their efficiency, assessment of investment values, expected values and other issues.
Prime Minister Pashinyan emphasized the effective implementation of capital investment programs in various fields, which will contribute to the development of communities, increase the quality of services provided to citizens and solve other problems. The Prime Minister instructed to finalize the projects and submit them to the Government, taking into account the recommendations presented during the discussions.